Zdenka Danková

11. 11. 2023

V Jihlavě se 10. 11. 2023 na scéně Horáckého divadla (HDJ) uskutečnil slavnostní večer předávání cen v anketě Horáce roku. Moderování se ujal jihlavský rodák Jiří Havelka, divadelní herec, dramatik, režisér a člen kabaretního divadla VOSTO5.

Cenu nejlepšího herce převzal Jakub Škrdla, facebookovou cenu podle hlasování účastníků sociálních sítí získal herec Ondřej Šípek, který na sociální sítě podle svých slov vůbec nechodí. Cenu za nejlepší scénografii získala Adéla Szturcová za svůj návrh scény a kostýmů ke hře Popel na křídlech Suzanne Rénaud v režii hostujícího Dodo Gombára. Režisér Gombár byl také právě tím, kdo dostal Horáce za nejlepší režii.

V dramatu Popel na křídlech Suzanne Rénaud se hlavní role zhostila herečka Lenka Schreiberová, která během přípravy své role dojížděla na zámeček v Petrkově, aby zde nasála atmosféru a vžila se do role francouzské básnířky, která jakoby jí byla ušita na míru. Jak doznala na jevišti, není tak nadaná jako někteří mladí herci a na jevištních prknech se „musí hodně nadřít“. Toto vystoupení o vztahu Bohuslava Reynka a jeho manželky Suzanne bývá v HDJ nadále vyprodáno.

Nechyběla ani cena pro nejvěrnějšího diváka. Slovy moderujícího Havelky u nás v ČR chodí do divadla asi čtyři procenta lidí, což neznamená, že vždy čtyři lidé ze sta, ale to, že někteří diváci chodí hojně a opakovaně, a jiní lidé zase nechodí vůbec.

Ocenění ze souboru obdrželi froté župan s vyšívaným logem Horác, k tomu květiny – a síťku horáckých brambor.

Protože herečka Lenka Schreiberová obdržela ceny dvě, tedy dva župany, jeden ze županů spolu s brambory a květinami dala vzápětí do dražby. Vyvolávací cenou bylo 200 korun, konečnou cenou šest tisíc. Vydražený župan si odnášel primátor města Jihlavy, Ing. Petr Ryška.

Vydražená částka má být použita na dobrovstupenky pro diváky, kteří by chtěli do divadla, ale třeba na to nemají dost peněz. Pokud chce někdo podpořit divadlo, může zakoupit vstupenku pro někoho dalšího. Podobně ve stylu jako „zavěšené kafe“, kterým chce divadlo přitáhnout vyšší návštěvnost.

Hudbou doprovázela skupina The Schots, jihlavská kapela hrající jazz, swing a rock´n´roll. Mezi jednotlivými předáními nominovaných a oceněných členů souboru vystoupily také mladé tanečnice, The good old days.

V tradiční divácké anketě Horác mohou příznivci divadla každoročně hlasovat pro své oblíbené herce a herečky, inscenaci a výpravu. Hlasování probíhá v divadle v jarních měsících, od uvedení poslední premiéry do konce sezóny. Dnem 22. 4. 2023 vyhlásilo Horácké divadlo 29. ročník ankety Horác za sezónu 83. sezónu 2022/2023, hlasování probíhalo do konce června 2023.