ČTK

13. 11. 2023

Před Schwarzenberským domem ve Voršilské ulici v Praze dnes večer lidé uctili památku bývalého ministra zahraničí a čestného předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga, který ve věku 85 let zemřel v sobotu ve Vídni. Jeho odchod je odchodem jedné z největších osobností našich novodobých dějin, řekl na setkání náměstek pražského primátora a Schwarzenbergův stranický kolega Jiří Pospíšil (TOP 09).

Pietní akce, na které Pražané zapalovali svíčky a pokládali květiny, aby uctili Schwarzenbergovu památku, se zúčastnila zhruba stovka lidí. Zazněla také česká hymna. „Pro mě osobně je Karel Schwarzenberg vedle Václava Havla druhou největších osobností našich novodobých dějin,“ řekl Pospíšil. „Je to osobnost, která dnes nemá v české společnosti zastoupení,“ dodal.

Karel Schwarzenberg patřil k nejvýraznějším osobnostem české politické scény. Mimo jiné byl ministrem zahraničí, předsedou TOP 09 a senátorem. Do voleb v roce 2021, před kterými oznámil odchod z politiky, byl nejstarším členem Poslanecké sněmovny. Letos 28. října mu prezident Petr Pavel udělil nejvyšší české státní vyznamenání Řád bílého lva za zvláště vynikající zásluhy o stát v oblasti politiky.

Karel Schwarzenberg byl výborný člověk, uvedl jeho kamarád z dětství

Karel Schwarzenberg byl výborný člověk a moc rád na něj vzpomínám Jestli ho něco dokázalo rozčílit, byly to situace, když se ho snažil někdo obalamutit. Včera to uvedl jeho kamarád z dětství Václav Vlček. V Čimelicích na Písecku spolu chodili do školy a přáteli zůstali po celý zbytek života.

„Byl to výborný člověk a moc rád na něj vzpomínám. Ale málokdo si možná dokáže představit, jak se uměl rozčílit. Naštvalo ho především to, když z něj chtěl někdo udělat blbce,“ řekl sedmaosmdesátiletý Vlček.

Přestože je o něco starší než Schwarzenberg, chodili spolu do stejné třídy. „Byla to takzvaná dvojtřídka. Takže jsme tam byli děti ze dvou ročníků. On měl Karel pak ještě svého vychovatele, což byl jeho takový učitel a často jej doprovázel. I když jsme si šli třeba ven hrát,“ řekl Vlček.

Přestože ho dnes zpráva o úmrtí kamaráda rozesmutnila, během rozhovoru se velmi často usmíval. „Bral jsem ho vždy jako kamaráda a myslím, že i on mě. Kdykoliv jsme se potkali, tak jsme si měli co říct,“ uvedl.

Vzpomněl si třeba, jak se náhodou potkali ještě v době socialismu u orlického zámku. Schwarzenberg v tu dobu žil v cizině, ale do tehdejšího Československa se občas dostal. „Přijel jsem na parkoviště k Orlíku a viděl jsme skupinku tří lidí. A říkám manželce, hele támhle je Karel. A ona mi odpověděla, prosím tě, to není možné, co vidíš? Ale já jsem ho poznal i na dálku. Šel jsem za ním a dvě hodiny jsme spolu klábosili,“ řekl Vlček.

Loni se potkali v Čimelicích při otevření místního Lapidária. Organizátoři na zahájení Schwarzenberga pozvali, protože se na projektu také podílel. „Byl takzvaný patron a poslal na Lapidárium hodně peněz,“ uvedl Vlček.

Se Schwarzenbergem ho nepojilo pouze letité kamarádství. Po roce 1990 se stal Schwarzenbergovým zaměstnancem. Tehdy pro něj pracoval jako lesník. „Moc si vážím jeho charakteru, byl to naprosto rovný muž. Navíc se uměl skvěle chovat k lidem. Ale když bylo potřeba tak mě klidně i sprdnul,“ uvedl Vlček. Naposledy se se Schwarrzebnergem viděl před pár měsíci, když přijel do Čimelic. „Zase jsme si popovídali, ale on byl pořád ve chvatu a někam pospíchal. Škoda, že jsem si spolu nemohli udělat třeba procházku do lesa, na které jsme rádi chodili,“ uzavřel Vlček.

Někdejší kandidát na prezidenta, bývalý ministr zahraničí a čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg zemřel v sobotu ve Vídni ve věku 85 let. Server Echo24 dnes s odvoláním na zdroj ze Schwarzenbergovy rodiny napsal, že politik byl poslední dva dny v kritickém stavu a v umělém spánku a že zemřel obklopený rodinou.

Deníky o Schwarzenbergovi: Mimořádný muž, který neokázale sloužil své vlasti

Výjimečný člověk a státník s jasnými hodnotami, nadhledem i humorem, který neokázale sloužil své zemi v každé životní etapě a v každé funkci. Tak dnes hodnotí komentáře a nekrology českých deníků osobnost Karla Schwarzenberga, který zemřel v sobotu ve věku 85 let. Bývalého hradního kancléře, ministra zahraničí, poslance, senátora, zakladatele TOP 09 a prezidentského kandidáta považují za mimořádnou osobnost polistopadového vývoje, která dávala české politice noblesu i evropský přesah. Informace o Schwarzenbergově úmrtí a jeho fotografie zaplnily titulní strany všech hlavních listů v Česku.

„Muž moudrosti, služby a vtipu, který dělal českou politiku snesitelnou,“ zní titulek komentáře Hospodářských novin (HN). Jeho autor míní, že česká politika bude bez Schwarzenberga nejen méně inteligentní, méně odpovědná a méně starosvětsky noblesní, ale i „mnohem, mnohem smutnější“.

„S Karlem Schwarzenbergem ztrácí česká politika důležitou kotvu. Kotvu, která ji, jsouc založena na moudrosti plynoucí z historické paměti, ochraňovala před nerozumnými experimenty,“ uvádí komentátor HN. Schwarzenberg podle něj jako prezidentský kandidát – byť neuspěl – dal lidem naději, kteří odmítali populismus, reprezentovaný Milošem Zemanem a později Andrejem Babišem. „Bez této vlny vzedmuté v roce 2013 bychom dnes zřejmě neměli nepopulistickou vládu a prezidenta,“ míní komentátor. Zdůraznil, že Schwarzenbergův život i politickou kariéru charakterizuje snaha sloužit zájmům Česka.

Lidové noviny (LN) v nekrologu na úvodní straně uvádějí, že s Karlem Schwarzenbergem odešel jeden z ‘mužů 17. listopadu’, který definoval současnou éru svobody stejně jako Václav Havel či Václav Klaus. „Každý po svém, každý trochu jinak, ale dohromady to dávalo smysl. Schwarzenberg to okořenil osobním i rodovým nadhledem, důstojností i laskavostí, aniž by slevil ze svých konzervativních hodnot, jako je úcta ke vzdělání, pravdě, víře či lásce,“ napsaly LN.

Podle komentátora deníku E15 zemřela autorita, která Česku otevíra­la dveře do světa a Čechům do jejich duše a svědomí. „Karel Schwarzenberg spojoval prvorepublikovou, exilovou i posa­metovou zkušenost tohoto národa, jehož se vždy cítil součástí a kterému se vždy snažil pomáhat,“ uvedl autor. Každým dnem Schwarzenberg dokazoval, že jednoduše chtěl, aby jeho domov – Česko – byl lepší. „A k tomu přispí­val, jak mohl,“ dodal autor článku.

Mladá fronta DNES (MfD) poznamenala, že Schwarzenberg zemřel téměř symbolicky v den celostátního sněmu TOP 09, kterou založil, prvních šest let vedl a poté byl jejím čestným předsedou. Se Schwarzenbergem podle deníku definitivně odešel i duch a původní hodnoty TOP 09. „Otec zakladatel zemřel v sobotu, ale jeho strana fakticky už mnohem dříve,“ soudí komentátor MfD.

Související články