Ondřej Horecký

15. 11. 2023

V České republice dramaticky stoupá počet lidí s cukrovkou. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) už je diabetik každý třetí Čech starší 65 let. K nejvyššímu nárůstu této nemoci dochází mezi 50. a 75. rokem života.

SZÚ predikuje, že v roce 2035 bude diabetem trpět každý desátý Čech bez ohledu na věk. Počet případů této život ohrožující nemoci se každoročně zvyšuje i po celém světě. Mezinárodní diabetická federace (IDF) uvádí, že v roce 2021 žilo na světě téměř 540 milionů diabetiků ve věku 20-79 let. Toto číslo by mělo vzrůst na 643 milionů do roku 2030.

Diabetes přitom není jen problémem bohatých, rozvinutých zemí. IDF poznamenává, že více než 3 ze 4 dospělých trpících cukrovkou pochází ze zemí s nízkými či středními příjmy. V roce 2021 zemřelo na následky diabetu na celém světě přibližně 6,7 milionu osob.

SZÚ konstatuje, že „většina lidí onemocní diabetem 2. typu v důsledku nadváhy, obezity, konzumace alkoholu a kouření. K diabetu se často přidružují vysoký cholesterol a vysoký krevní tlak, které zvyšují riziko kardiovaskulárních onemocnění a demence. Velkým nebezpečím je, že cukrovka zpočátku nebolí a zůstává nediagnostikovaná. Výživa tkání se ale v důsledku diabetu postupně zhoršuje a vede k uzavírání tepen, k neuropatii, selhání ledvin a ztrátě zraku.“

Změňte životní styl

Lékaři již roky poukazují na to, že cukrovce 2. typu lze velmi dobře předejít úpravou životního stylu, zejména úpravou jídelníčku a pravidelným pohybem.

Půl hodiny pohybu střední intenzity denně, např. rychlejší chůze, jízda na kole nebo práce na zahradě snižuje riziko diabetu o 30 %, píše SZÚ.

„Čas strávený sezením je vhodné každých 30 minut přerušovat lehkou aktivitou, dále nekouřit, pít neslazené nealkoholické nápoje – nejlépe vodu, jíst pestře a přiměřeně s dostatkem prospěšných tuků, ke každému jídlu přidat ovoce nebo zeleninu a myslet na udržování optimální tělesné hmotnosti. A začít už od dětství, protože co se v mládí naučíme, se ve stáří projeví. Jestli ve zdraví nebo v nemoci, záleží jen na nás,“ uvádí ústav.

V článku byly použity informace z tiskového prohlášení Státního zdravotního ústavu.

Mohlo by vás zajímat:

Související témata