Zdenka Danková

21. 11. 2023

Znají městské děti domácí zvířata z našich vesnických chovů? Takovou otázku si kladli v zoologické zahradě v Jihlavě. Jezdí tam celé autobusy školáků, aby si děti prohlédly exotická zvířata, jako jsou žirafy, zebry, medvěd, kapybary nebo levharti. Ale jak se mají seznámit s našimi obyčejnými, českými zvířátky?

V Zoo Jihlava, kde se původně zakládal projekt Babiččin dvoreček, právě otevřeli novou expozici. Tento nový komplex věnovaný našim národním plemenům nese název České poklady.

„Vedle poznání cizokrajných zvířat nesmíme zapomínat ani na naše lokální druhy,“ uvádí Simona Kubičková, vedoucí marketingového oddělení zoo.

Najdete zde hned několik druhů králíků: českého luštiče, českého strakáče černožlutého a českého červeného, ale také české kropenky či benešovské holuby.

Český luštič je českým nejmladším domácím plemenem. Byl nezávisle na sobě vyšlechtěn ve více zemích.

Český strakáč je jedno z nejstarších a nejznámějších českých národních plemen králíka. Jeho vznik se odhaduje na 18. století. Českého červeného králíka vyšlechtil před rokem 1940 Theodor Svoboda z Modřan, jako plemeno byl uznán v roce 1959. Toto plemeno vzniklo z načervenalých neušlechtilých králíků, novozélandského červeného a tříslového.

Králík červený strakáč. (Daniela Oberreiterová)

Česká slepice zlatě kropenatá je české národní plemeno slepice; jedná se o plemeno velmi pohledné.

Benešovský holub, též benešovský selský holub či „benešák“, je plemeno holuba domácího pocházející z České republiky. Původně vznikl jako jednostranně užitkový holub do volných chovů a postupným šlechtěním se stal okrasným.

Přilehlý výběh budou časem obývat valašské ovce, které v současnosti najdete pod Australskou farmou.

Expozice se nachází na konci zoologické zahrady, za hřištěm s tobogánem. Poblíž se nacházejí i kamerunské kozičky, které děti rády sledují zblízka.

Mimo domečky pro zvířata zde najdete i edukační prvky. Součástí expozice je i altánek s posezením, místo pro odpočinek. Během poznávání Českých pokladů si návštěvníci mohou v pohodlí odpočinout nebo se posilnit svačinou.

Zoo je právem pyšná na České poklady.

Související témata