Ondřej Horecký

21. 11. 2023

Otužování v poslední době nabírá stále více na oblibě. Zejména populární je koupání v ledové vodě. To si od doby covidové pandemie získalo řadu příznivců všech věkových kategorií.

S příchodem chladnějších měsíců se proto můžete setkat s hloučky nadšenců, kteří se noří do studené vody řek či jezer. Otužování zvyšuje odolnost organismu a má řadu prospěšných účinků na lidské tělo.

Odborníci nicméně upozorňují, že přizpůsobivost vůči chladu je třeba budovat postupně a nemusí to být hned skákání do vody. Jedinci s některými zdravotními omezeními by se navíc měli této činnosti vyvarovat.

Plavávání v ledové vodě nebo dokonce pod ledovými krami je extrém, a ten už pro každého není. Otužování ledovou sprchou a aktivní pobyt v chladné vodě mohou provádět zdraví jedinci po postupné adaptaci na nízkou teplotu. Tato aktivita ale není vhodná pro lidi s onemocněními srdce, vysokým krevním tlakem a plicními onemocněními,“ uvažuje MUDr. Eva Kociánová, garantka projektu Srdce v hlavě.

Začínejte pomalu

Způsobů, jak se začít otužovat, je mnoho. Lze nejprve zkusit ochlazování vzduchem, ať už krátkým pobytem v chladném povětří nebo oblékáním menšího množství vrstev. Nebo začít ve sprše ochlazováním končetin a postupným prodlužováním času a rozšiřováním ochlazované zóny.

Předtím, než vyrazíte plavat do nejbližšího rybníku, je ideální se alespoň 3 týdny každý den otužovat sprchou, radí dr. Kociánová. Stačí si ke konci sprchování na 10 vteřin pustit studenou sprchu. Doba, jakou vydržíte pod studenou sprchou, se postupně vyšplhá i na několik minut. Teprve pak je člověk připravený jít „do terénu“.

Do vody vstupujte pomalu a postupně. Při venkovním noření se do ledové vody je vždy vhodné mít s sebou zkušeného parťáka nebo celou skupinu. V případě, že byste byli sami a nastaly nějaké komplikace, neměl by vám kdo pomoct.

Lidé s vysokým krevním tlakem si musí dávat pozor

Jedinci s vysokým krevním tlakem by měli být při otužování opatrní. Samotný kontakt s velmi chladnou vodou cévy stáhne a krevní tlak se výrazně zvýší, což může být pro kardiaka nebezpečné. 

„Pacienti dlouhodobě léčení pro vysoký krevní tlak nezřídka trpí tlustší svalovinou srdce, my lékaři tomu říkáme hypertrofie myokardu, což je situace, ve které je srdce náchylnější ke vzniku arytmií. Chladná voda práh pro vznik arytmie snižuje,“ vysvětluje dr. Kociánová a dodává: „Víme, že dlouhodobé a pravidelné střídavé vystavování teplu a chladu zlepšuje pružnost cév. Toho se dá dosáhnout saunováním nebo třeba i střídavými koupelemi. Cévy, které jsou pružné, jsou zároveň mladé.“

Ve vodě stačí být 30 vteřin

K navození pozitivních účinků otužování stačí krátká doba – 30 vteřin až tři minuty. Ve sprše si nejspíš neublížíte, při ponoru do chladné vody se to ale stát může. Při plavání v chladné vodě jsou varovnými známkami pocit chladu končetin a horší pohyblivost, určitě byste neměli pociťovat přeskakování srdce, bolest na prsou nebo ztížené dýchání.

O prevenci a léčbě kardiovaskulárních onemocnění se dozvíte více na stránkách projektu www.srdcevhlave.cz. Projekt se snaží zlepšit informovanost ohledně rizik spojených s vysokým krevním tlakem a vysokým cholesterolem či nedodržováním předepsaného léčebného schématu.

Zpracováno z tiskové zprávy.

Čtěte také: