ČTK

22. 11. 2023

Český národní symfonický orchestr (ČNSO) dnes koncertem s šéfdirigentem Stevenem Mercuriem ve Smetanově síni Obecního domu vstoupí do jubilejní 30. sezony. Večer nabídne významná díla německých skladatelů. Orchestr provede Prelude und Liebestod z opery Tristan a Isolda od Richarda Wagnera a dvě Symfonické básně Richarda Strausse Don Juan a Tak pravil Zarathustra. V nové sezoně mimo jiné pro své posluchače připravil sérii čtyř abonentních koncertů.

“Letošní koncerty jsme pro naše věrné posluchače připravovali s obzvlášť velkou radostí. Vstupujeme do 30. sezony působení našeho orchestru, a v tomto duchu se proto vracíme k hudbě, která zaznívala pod taktovkami Zdeňka Košlera, Libora Peška, Paula Freemana, Ennia Morriconeho, Marcella Roty, Vince Mendozy a Stevena Mercuria. Osobností, které významně a zásadně formovaly budoucnost ČNSO. Věřím, že nejen vzpomínkami naplníme veškerá očekávání a moc se těšíme,” uvedl ředitel a trumpetista ČNSO Jan Hasenöhrl.

O něco komornější program než dnes nabídne Český národní symfonický orchestr 12. dubna. Večer otevře suita pro hoboj a orchestr L’Horloge de Flore (Květinové hodiny), kterou zkomponoval francouzský autor Jean René Désiré Françaix, a následovat bude skladba českého skladatele Jana Václava Huga Voříška Grand Rondeau pro housle, violoncello, klavír a orchestr op. 25. Zazní i Symfonie č. 3 Eroica Ludwiga van Beethovena. Orchestr povede Steven Mercurio a sólových partů se zhostí Marta Bílá a Smetanovo trio.

Třetí abonentní koncert bude již pod taktovkou dirigenta Marcella Roty, který společně s Českým filharmonickým sborem Brno a sbormistrem Petrem Fialou předvedou 11. října příštího roku Messa da Requiem italského skladatele Giuseppe Verdiho.

Abonentní řadu uzavře 22. listopadu koncert, jehož program bude věnovaný 30. výročí působení Českého národního symfonického orchestru. Orchestr provede Symfonii č. 8 G dur Anglická Antonína Dvořáka a Mercurial Ouverture Stevena Mercuria, který svoje dílo věnoval ČNSO právě k jeho 30. jubileu. Zazní i díla známých skladatelů, jako jsou Nino Rota,Vince Mendoza, Bobby Shew nebo Joe Zawinul.

Mezi autory skladeb uvedených v nadcházející sezoně ČNSO nechybí ani Ennio Morricone, se kterým orchestr spolupracoval přes deset let. ČNSO má podíl na Zlatém glóbu a Oscaru za rok 2016 pro Morriconeho a jeho hudbu k filmu Osm hrozných režiséra Quentina Tarantina.

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.