Zdenka Danková

26. 11. 2023

Už jste někdy zažili, že by vás někdo s lucernou vyprovázel ze zámku cestou na vlakovou zastávku? Když je od podzimu brzy tma, průvodce ze zámečku Petrkov doprovází světlem návštěvníky, aby bezpečně doklopýtali ke svému spoji.

Poté, co zámeček Reynkových převzal Památník národního písemnictví, šetrně opravuje donedávna obývané prostory i přilehlou hlubokou zahradu. Zámeček každou sobotu v týdnu zpřístupnil turistům ku prohlídkám. Pro milovníky umění zde v odpoledních hodinách pořádá recitace a koncerty, v baru v přízemí vaří kávu a nabízí domácí pečivo. Takže zajišťuje jak estetickou, tak i praktickou péči v jednom prostoru.

V létě panuje nejen v zámečku, ale i v zahradě příjemný chládek. V zimě se topí natolik, že se návštěvníci nemusejí obávat, že by se naplnila slova Suzanne Renaud, která kdysi prohlásila, že „chodby zámečku mohou dobře sloužit jako výběh pro lední medvědy“, a vařila si kávu pro zahřátí, aby tam přežila zimní období.

Návštěvníci naslouchají hudbě z rukou klavíristů. (Z. Danková / ET ČR)

V sobotu 25. listopadu PhDr. Lucie Tučková vyprávěla návštěvníkům o starofrancouzské básnířce Marii Noël (jejíž příjmení znamená Vánoce) a předčítala ukázku jejích veršů. Kromě básní zazněla i ukázka z deníku básnířky, jež žila na přelomu 19. a 20. století. Jak vyplynulo, ve staré Francii si lidé u práce vždy zpívali. U řeky zpívaly pradleny, ve městě zpívali řemeslníci, zpívaly i maminky a chůvy. L. Tučková dodává, že poezie bez hudby nemůže být.


Klavírní přednes studentů z Konzervatoře Jana Deyla v Praze: Karel Leskovec a Bogdan Prudkyi.
(Z. Danková / ET ČT)

Po půlhodince recitací v Modrém pokoji vystoupili dva nevidomí studenti, které doprovázela profesorka Exnerová z Konzervatoře Jana Deyla v Praze: Karel Leskovec a Bogdan Prudkyi. Zahráli skladby F. Chopina, A. Dvořáka, J. Haydna, Ference Liszta, J. S. Bacha aj.


PhDr. Lucie Tučková, PhD., čte z knihy Marie Noël: Zpěvy a žalmy podzimu v Modrém pokoji v Česko-francouzském kulturním centru. (Z. Danková / ET ČT)

Další program, kterým zámeček obohatí veřejnost, je připraven na první adventní neděli 3. prosince. Nádherný Zeyerův text o lásce, víře v Boha a o neutuchající naději i planoucím srdci ožije v podání Lucie Trmíkové a Petra Jeništy. Doprovodí je sopranistka Eva Hartová a pianista Filip Martinka.

V době 14-18 hodin bude na první adventní neděli v Petrkově i malý adventní trh s přírodními výrobky, adventními věnci, bylinkami, medem, drobnými dárky a také se stánkem na podporu útulků na Vysočině.

Kromě prohlídek mohou návštěvníci zhlédnout v Petrkově tyto výstavy:

Auvergne / krajinou Henriho Pourrata Miloše Doležala a Františka Nárovce, Překladatel Jiří Reynek od Františka Nárovce, Ovce, Francouzští autoři a PetrkovZe zahrady. Od 25. 11. je k vidění výstava grafik Lucie Novotné.

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.