Sedm vědců dostalo cenu Akademie věd ČR za výzkum, experimentální vývoj a inovace. Tři z nich v kategorii pro mladé vědecké pracovníky do 35 let. Čtyři ze šesti oceněných výzkumů spadají do oblasti medicíny, cenu získali také autoři monografie o první světové válce pohledem sociálně nižších skupin a tvůrkyně postupu, který snižuje využívání laboratorních zvířat. Ceny dnes v pražské vile Lanna vědcům předala předsedkyně Akademie věd ČR (AV ČR) Eva Zažímalová.
V kategorii bez omezení věku za mimořádné výsledky výzkumů ocenění dostal Jaroslav Hlinka z Ústavu informatiky AV ČR za nástroj pro modelování dynamiky epileptických záchvatů. „Danielu Růžkovi z Biologického centra AV ČR se podařilo vyvinout protilátky nejen k léčbě klíšťové encefalitidy, ale také unikátní bispecifické protilátky účinné vůči všem dosud známým a s vysokou pravděpodobnostní i vůči budoucím variantám koronaviru,“ uvedla Akademie věd.
Cenu za mimořádné výsledky dostali také Rudolf Kučera z Masarykova ústavu a Archivu AV ČR a Ota Konrád z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy za publikaci vydanou prestižním britským nakladatelstvím Oxford University Press, která s využitím archivních zdrojů, novin či odborných tiskovin přináší inovativní pohled na válčící společnost zdola. „V kontextu českých historických věd se jedná o ojedinělý úspěch, kdy výsledky lokálního výzkumu výrazně promlouvají do globální debaty a zásadním způsobem ji reinterpretují,“ uvedla Akademie věd.
Tři vědci do 35 let cenu získali za vynikající výsledky výzkumu. Obdržela ji Adéla Hladká z Ústavu informatiky AV ČR, která využila matematickou statistiku pro přesnější zpracování vícepoložkových didaktických, zdravotních a psychologických testů, a také Martin Zach z Filosofického ústavu AV ČR za teorii vědeckého modelování mechanismů v nádorové imunologii. Jeho práce shrnutá v článku otištěném v časopisu The British Journal for the Philosophy of Science je vůbec prvním případem, kdy vědec z Česka v tomto periodiku s osmdesátiletou historií publikoval výsledky svého výzkumu.
Využívání laboratorních zvířat snížila metoda kultivace prvoků rodu Cryptosporidium, kteří mohou u lidí způsobovat těžké průjmy. Ocenění za ni získala Nikola Holubová z Biologického centra AV ČR.
Mimořádné a vynikající výsledky výzkumu či experimentálního vývoje oceňuje Akademie věd ČR každoročně. Udělit může nejvýše tři ceny v každé kategorii, vyplacené odměny v kalendářním roce nepřesahují 500.000 korun.