ČTK

29. 11. 2023

Česká republika se dnes připojí k iniciativě Červená středa, která připomíná lidi pronásledované pro jejich víru. Symbolem akce je rozsvícené červené světlo symbolizující krev trpících pro víru. V Praze bude letos nasvícený Pražský hrad, Petřínská rozhledna, Žižkovská věž, kostel sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí či Staronová synagoga. Uskuteční se i mezinárodní konference, společná křesťansko-židovská modlitba a koncert. Připojí se také další farnosti, sbory a instituce po celé zemi. Například v Plzni vyjde modlitební průvod od katedrály sv. Bartoloměje ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie.

Mezinárodní iniciativa Červená středa začala ve Velké Británii v roce 2016. Podle papežské nadace Církev v nouzi (ACN) zažívá každodenně pronásledování téměř 300 milionů lidí, vystaveno násilí kvůli svobodě vyznání je přes 62 zemí světa.

V Česku se Červená středa koná letos pošesté. Organizuje ji Česká biskupská konference společně s Ekumenickou radou církví a Federací židovských obcí. Součástí programu je mezinárodní konference Svoboda vyznání ve veřejném prostoru ve Vlasteneckém sále pražského Karolina. Po jejím skončení se bude konat ve Velké aule Karolina již tradiční židovsko-křesťanská modlitba, průvod centrem Prahy se svíčkami a benefiční koncert v dominikánském kostele sv. Jiljí, který bude živě přenášet TV Noe.

Výtěžek z koncertu půjde letos na pomoc křesťanským školám v Libanonu. Podle Světové banky se Libanon nachází tři roky v závažné ekonomické krizi, která nutí křesťany opouštět zemi. Podle nadace ACN je svoboda vyznání a přežití náboženských menšin závislá kromě fyzické bezpečnosti také na socioekonomických faktorech a životních podmínkách.

“Do letošního ročníku se přihlásilo přes sto organizací, institucí, farností a sborů. Červeně budou nasvíceny budovy po celé ČR,” dodala Monika Klimentová z České biskupské konference. Mapu nasvícených budov a dalších akcí najdou zájemci na webu.

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.