Juraj Skovajsa

29. 11. 2023

Aktualizováno 29. 11. 2023 ve 22:20 o další tři schválené kandidáty

Senát dnes volí historicky poprvé nové členy do Rady České televize (ČT). Šest v tajném hlasování zvolených kandidátů bude součástí 18-členné rady.

V prvním kole první volby hlasovalo celkem 78 senátorů, kteří hodnotili svým hlasem 49 nominovaných. Nejúspěšnějšími prvními třemi, a tedy novými členy Rady ČT, se stali: Jefim Fistein z Hospodářské komory a publicista (se 42 hlasy), Ivana Chmel Denčevová ze Sdružení PAMĚŤ a šéfredaktorka magazínu EDUzín (se 45 hlasy) a Barbora Procházková z Náboženské společnosti českých unitářů a bývalá editorka Portálu ČT24 (se 43 hlasy).

Do druhého kola první volby postoupili David Brabec z Asociace producentů v audiovizi, Petr Brozda z MUSICA TEMPLI, Jana Horváthová z Janáčkovy akademie múzických umění, Jiří Padevět ze Společnosti Ferdinanda Peroutky a bývalý místopředseda Rady ČRo, Veronika Sedláčková z AV ČR a ARASu, a Ivan Tesař z ESET – HELP. Vítězně pak z něj vzešli Padevět, Tesař a Brabec.

Senátor David Smoljak (STAN), předseda senátní Stálé komise pro sdělovací prostředky, před hlasováním sdělil: „Můžu s potěšením konstatovat, že mezi základní přednosti [ČT] většina kandidátů vyhodnotila to, že ČT skutečně osvědčila, že její role v okamžicích nějaké globální krize, pandemie, války… že její role je prostě naprosto nezastupitelná.“

„Vedle toho ocenili to, že se ČT podařilo v její historii, na rozdíl od televizí veřejné služby řady našich sousedů, se stát skutečně nezávislým, relevantním a věrohodným médiem. V případě ČT – podle průzkumu je hodnocena jako skutečně nejvěrohodnější zpravodajský zdroj – a to je něco, o čem si skutečně u některých našich sousedů, u jejich televizí, mohou nechat jenom zdát,“ dodal a ocenil kvality kandidátů.

Dále vyzval senátory, aby vzali při volbě v úvahu „potřebu diverzity“, kdy v současném složení Rady ČT figuruje pouze jedna žena, což považuje „za naprosto ostudné“.

Relevantnost a přístupy kandidátů ocenila i senátorka Miroslava Němcová (ODS). Sdělila, že „všichni kandidáti se shodovali na tom, že ČT jako veřejnoprávní médium je důležitá pro demokratický systém, pro rozvoj demokracie, kladli důraz na to, že to musí být nezávislé médium, že je nesmírně důležité, aby to bylo médium důvěryhodné“.

Související témata

Přečtěte si také

Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka
Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka

Na Státní ústav pro kontrolu léčiv, který povolil k užívání látku METACRILL jako estetického implantátu, se chystá žaloba. Pacienti hlásí poškození zdraví. Ministerstvo skartuje související dokumenty...

Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO
Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO

Europoslanec Knotek obvinil ministra zemědělství, že tahá české farmáře za nos, a vládní koalici z toho, že instruovala své poslance v Evropském parlamentu, aby nepodpořili zavedení cel na ukrajinské zboží.

Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň
Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň

Termín voleb do Evropského parlamentu, které se v Česku budou konat 7. a 8. června, byl v úterý vyhlášen ve Sbírce zákonů. Oficiálně tím začala volební kampaň s povinnostmi pro kandidující strany a uskupení.

Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura
Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura

Kandidátka Spolu do červnových evropských voleb není opět kompletní. Kvůli dohodě mezi ODS, lidovci a TOP 09, že nebudou na zadních místech výrazné osobnosti, odstoupil od kandidatury poslanec KDU-ČSL Hayato Okamura.

V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu
V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu

Z vlaku na pařížském nádraží Gare du Nord bylo ukradeno zavazadlo s počítačem a dvěma USB disky s bezpečnostními plány policie pro letní olympijské hry, které se letos budou konat ve francouzské metropoli.