Severokorejská uprchlice Pak Či-hjon a jihokorejská spisovatelka Čche Se-rin dnes v Praze představily společnou knihu Můj život v Severní Koreji. V zaplněné učebně Filozofické fakulty Univerzity Karlovy se zároveň uskutečnila debata nad knihou i lidskými právy v Severní Koreji (KLDR).
„Kniha Můj život v Severní Koreji je literárním zpracováním osudu jedné ženy v područí dvou totalitních režimů KLDR a Číny,“ uvedl překladatel Tomáš Horák.
Publikace Můj život v Severní Koreji je příběhem Pak Či-hjon, která v roce 1998 utekla před hladomorem a diktaturou v KLDR, její útěk však skončil v Číně, kde ji převaděč prodal do otroctví. Stala se manželkou a matkou, a pak byla odvlečena zpátky do Severní Koreje. V roce 2004 unikla z koncentračního tábora a vrátila se do Číny hledat svého syna. O čtyři roky později našla útočiště ve Velké Británii. Svůj příběh svěřila jihokorejské spisovatelce Čche Se-rin, která mu dala literární podobu.
„Můj příběh charakterizuje situaci v totalitní Severní Koreji,“ řekla dnes Pak Či-hjon.
Kniha není pouze svědectvím o severokorejském režimu, ale také o politice Číny, která pronásleduje a vrací zpět prchající Severokorejce. Současně ukazuje sblížení dvou žen vychovaných tak, aby se navzájem považovaly za nepřátele. „Setkaly se dva hlasy, dvě různá individua a znovu se zrodily v jediné identitě. Je to příběh o jedné Koreji a jedněch Korejcích,“ píše v úvodu knihy Čche Se-rin.
„Jedná se o mimořádné svědectví, které je potřeba šířit dál,“ řekl Tomáš Brandejs ředitel nakladatelství 65. pole, které knihu vydalo.
Autorka připomíná, že v rukou mocností se Korejci k sobě obrátili zády a ptá se, kam se poděla jejich pětitisícetiletá historie. „Či-hjon přijela ze Severu a já z Jihu, ovšem obě dvě jsme si jasně uvědomovaly, že jsme Korejky. Díky tomu jsme dokázaly dosáhnout jednoty,“ uvedla Čche Se-rin.
Čche Se-rin je jihokorejská spisovatelka a aktivistka v oblasti lidských práv. Vystudovala literaturu na pařížské Sorbonně a obdržela titul MBA na Columbia Business School ve Spojených státech. Žije v Londýně a Soulu. „Žijeme ve svobodné zemi, ale svoboda jde ruku v ruce se zodpovědností,“ podotkla.
Pak Či-hjon se narodila v roce 1968 v severokorejském Čchongdžinu. Po druhém útěku ze Severní Koreje jí byl s pomocí OSN v roce 2008 udělen status žadatele o azyl. Dnes žije s manželem a třemi dětmi v britském Manchesteru. Působí jako politička a lidskoprávní aktivistka.