ČTK

30. 11. 2023

Severokorejská uprchlice Pak Či-hjon a jihokorejská spisovatelka Čche Se-rin dnes v Praze představily společnou knihu Můj život v Severní Koreji. V zaplněné učebně Filozofické fakulty Univerzity Karlovy se zároveň uskutečnila debata nad knihou i lidskými právy v Severní Koreji (KLDR).

„Kniha Můj život v Severní Koreji je literárním zpracováním osudu jedné ženy v područí dvou totalitních režimů KLDR a Číny,“ uvedl překladatel Tomáš Horák.

Publikace Můj život v Severní Koreji je příběhem Pak Či-hjon, která v roce 1998 utekla před hladomorem a diktaturou v KLDR, její útěk však skončil v Číně, kde ji převaděč prodal do otroctví. Stala se manželkou a matkou, a pak byla odvlečena zpátky do Severní Koreje. V roce 2004 unikla z koncentračního tábora a vrátila se do Číny hledat svého syna. O čtyři roky později našla útočiště ve Velké Británii. Svůj příběh svěřila jihokorejské spisovatelce Čche Se-rin, která mu dala literární podobu.

„Můj příběh charakterizuje situaci v totalitní Severní Koreji,“ řekla dnes Pak Či-hjon.

Kniha není pouze svědectvím o severokorejském režimu, ale také o politice Číny, která pronásleduje a vrací zpět prchající Severokorejce. Současně ukazuje sblížení dvou žen vychovaných tak, aby se navzájem považovaly za nepřátele. „Setkaly se dva hlasy, dvě různá individua a znovu se zrodily v jediné identitě. Je to příběh o jedné Koreji a jedněch Korejcích,“ píše v úvodu knihy Čche Se-rin.

„Jedná se o mimořádné svědectví, které je potřeba šířit dál,“ řekl Tomáš Brandejs ředitel nakladatelství 65. pole, které knihu vydalo.

Autorka připomíná, že v rukou mocností se Korejci k sobě obrátili zády a ptá se, kam se poděla jejich pětitisícetiletá historie. „Či-hjon přijela ze Severu a já z Jihu, ovšem obě dvě jsme si jasně uvědomovaly, že jsme Korejky. Díky tomu jsme dokázaly dosáhnout jednoty,“ uvedla Čche Se-rin.

Čche Se-rin je jihokorejská spisovatelka a aktivistka v oblasti lidských práv. Vystudovala literaturu na pařížské Sorbonně a obdržela titul MBA na Columbia Business School ve Spojených státech. Žije v Londýně a Soulu. „Žijeme ve svobodné zemi, ale svoboda jde ruku v ruce se zodpovědností,“ podotkla.

Pak Či-hjon se narodila v roce 1968 v severokorejském Čchongdžinu. Po druhém útěku ze Severní Koreje jí byl s pomocí OSN v roce 2008 udělen status žadatele o azyl. Dnes žije s manželem a třemi dětmi v britském Manchesteru. Působí jako politička a lidskoprávní aktivistka.

Související témata

Přečtěte si také

Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka
Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka

Na Státní ústav pro kontrolu léčiv, který povolil k užívání látku METACRILL jako estetického implantátu, se chystá žaloba. Pacienti hlásí poškození zdraví. Ministerstvo skartuje související dokumenty...

Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO
Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO

Europoslanec Knotek obvinil ministra zemědělství, že tahá české farmáře za nos, a vládní koalici z toho, že instruovala své poslance v Evropském parlamentu, aby nepodpořili zavedení cel na ukrajinské zboží.

Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň
Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň

Termín voleb do Evropského parlamentu, které se v Česku budou konat 7. a 8. června, byl v úterý vyhlášen ve Sbírce zákonů. Oficiálně tím začala volební kampaň s povinnostmi pro kandidující strany a uskupení.

Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura
Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura

Kandidátka Spolu do červnových evropských voleb není opět kompletní. Kvůli dohodě mezi ODS, lidovci a TOP 09, že nebudou na zadních místech výrazné osobnosti, odstoupil od kandidatury poslanec KDU-ČSL Hayato Okamura.

V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu
V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu

Z vlaku na pařížském nádraží Gare du Nord bylo ukradeno zavazadlo s počítačem a dvěma USB disky s bezpečnostními plány policie pro letní olympijské hry, které se letos budou konat ve francouzské metropoli.