ČTK

2. 12. 2023

Největší rekonstrukci napoleonské bitvy od roku 2015 dnes zhlédli diváci u Tvarožné na Brněnsku. Jako tradičně zde organizátoři připomněli bitvu u Slavkova, v níž Napoleonova vojska porazila třetí protifrancouzskou koalici.

Zatímco před 218 lety ležel na bojišti jen sněhový poprašek a byl mráz, dnes zasypalo bojiště několik centimetrů sněhu a bylo slabě pod nulou. Větší problém je to ale podle zástupce pořadatelů Miroslava Jandory spíš pro diváky než pro představitele vojáků, kteří se na akci těší celý rok, řekl ČTK.

Podle pořadatelů bitvě přihlíželo zhruba 10.500 diváků, což je příjemně překvapilo vzhledem k počasí a problémům na silnicích. Na bojišti, které však bylo ještě částečně blátivé a ne úplně zmrzlé, se dnes sešlo téměř 1200 nadšenců z 15 zemí, kteří sehráli závěrečnou epizodu bitvy tří císařů.

“Ta se odehrávala především v prostoru jižního sektoru bojiště mezi úpatím Prateckého návrší a obcemi Sokolnice a Telnice. Diváci viděli moment, kdy se mohutným spojeneckým kolonám pod vedením generála Buxhöwdena zjeví v zádech jednotky čtvrtého sboru maršála Soulta sestupující z předtím dobytého Prateckého kopce,” popsal Jandora.

V úvodu bitvy tak rakouské a ruské jednotky pochodovaly v kolonách proti menší části francouzské pěchoty rozmístěné v linii rozptýlených střelců, kterou svým postupem a výraznou převahou donutily ke spěšnému ústupu.

V momentě tohoto dílčího vítězství se však za nimi na horizontu objevily bodáky Soultových vojáků. Poté diváci viděli postupný úspěch Francouzů i za pomoci dělostřelectva, kteří nakonec opanovali bojiště a donutili protivníka k všeobecnému ústupu.

Role Napoleona se zhostil Američan Mark Schneider, který v této roli vystupuje už od roku 2005. Bitevní ukázka už roky funguje jako připomínka společné evropské historie, nikoliv oslava válčení či samotného Napoleona.

V pátek se uskutečnily pietní akty na šlapanickém hřbitově u pomníku francouzských lékařů, další se uskutečnil dnes u památníku obětem bitvy před budovou obecního úřadu v Tvarožné a třídenní akce vyvrcholí v neděli v poledne pietním aktem na Mohyle míru.

Dnes se uskutečnila i “konkurenční” akce Tenkrát ve Slavkově. Ta začala slavnostním nástupem vojáků a pokračovala komentovanými ukázkami vojenského výcviku a bitevních střetů. Uskutečnil se také jezdecký turnaj a večer bude defilé vojáků městem.

Přečtěte si také

Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka
Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka

Na Státní ústav pro kontrolu léčiv, který povolil k užívání látku METACRILL jako estetického implantátu, se chystá žaloba. Pacienti hlásí poškození zdraví. Ministerstvo skartuje související dokumenty...

Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO
Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO

Europoslanec Knotek obvinil ministra zemědělství, že tahá české farmáře za nos, a vládní koalici z toho, že instruovala své poslance v Evropském parlamentu, aby nepodpořili zavedení cel na ukrajinské zboží.

Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň
Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň

Termín voleb do Evropského parlamentu, které se v Česku budou konat 7. a 8. června, byl v úterý vyhlášen ve Sbírce zákonů. Oficiálně tím začala volební kampaň s povinnostmi pro kandidující strany a uskupení.

Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura
Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura

Kandidátka Spolu do červnových evropských voleb není opět kompletní. Kvůli dohodě mezi ODS, lidovci a TOP 09, že nebudou na zadních místech výrazné osobnosti, odstoupil od kandidatury poslanec KDU-ČSL Hayato Okamura.

V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu
V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu

Z vlaku na pařížském nádraží Gare du Nord bylo ukradeno zavazadlo s počítačem a dvěma USB disky s bezpečnostními plány policie pro letní olympijské hry, které se letos budou konat ve francouzské metropoli.