ČTK

2. 12. 2023

V jižních Čechách napadlo v noci místy až tři čtvrtě metru sněhu. Situace se blíží kalamitnímu stavu, řekla dnes ředitelka Správy a údržby silnic (SÚS) Jihočeského kraje Andrea Jankovcová. Hlavní tahy jsou sjízdné, silničáři mají v terénu všech 200 sypačů. Na silnici II/163 u Dolního Dvořiště naboural kamion do sypače, který jel před ním, silnice je zavřená. Kvůli těžkému a mokrému sněhu se začínají objevovat polomy. Lidé by měli zvážit, zda dnes jezdit autem, řekla Jankovcová.

Podle meteorologů se budou ve východní polovině kraje místy tvořit sněhové jazyky, nejvyšší denní teploty budou od minus tří k nule stupňům Celsia. Jihočeští hasiči měli v noci 71 výjezdů, většinou kvůli popadaným stromům a větvím na silnicích. Sedmkrát zasahovali u nehod nebo kvůli tomu, že někdo uvízl v závěji, uvedli na síti X. Od pátečních 16:00 do dnešního rána měli 120 zásahů.

“Venku máme nepřetržitě všechnu techniku a lidi. Je to po celém kraji, největší problémy jsou na Prachaticku, Českokrumlovsku, Českobudějovicku a Jindřichohradecku. V Prachaticích je i tři čtvrtě metru sněhu, jak je sníh je těžký a mokrý, začínají se objevovat i polomy. Sníh neustále dál padá. Je to opravdu kalamitní stav,” řekla ředitelka. Mrzne a na rozdíl od pátku sníh netaje. Všechny hlavní tahy v kraji jsou sjízdné. Zavřená je silnice II/163, kde jel za sypačem kamion a narazil do něj.

Česko čeká mrazivý víkend plný sněhu, uvedl v pátek Český hydrometeorologický ústav. Na většině území může napadnout až 25 centimetrů sněhu, ojediněle až 35 centimetrů. Na mnoha místech se budou podle předpovědi tvořit sněhové jazyky, místy i závěje. V kraji bude dnes zataženo se sněžením, přes den i vydatným, které bude k večeru zvolna slábnout. Nejvyšší denní teploty od minus tří k nule, na horách minus pět až minus dva budou již dopoledne, odpoledne se bude ochlazovat.

Dopravu na jihu Čech komplikovalo sněžení i celý pátek. Neprůjezdný byl večer téměř tři hodiny hlavní tah na Rakousko I/3 ve směru z Velešína na Dolní Dvořiště. Silnici blokovaly kamiony. Policie evidovala v kraji přes 83 nehod.

Jihočeský hejtman Martin Kuba vyhlásil v kraji kvůli sněhu kalamitní stav

Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) vyhlásil v kraji kvůli sněhu kalamitní stav. Jsou problémy a výluky v železniční i autobusové dopravě, uvedl. Některé silnice dnes nebudou sjízdné, na některých místech jsou výpadky proudu. Firma EG.D eviduje kvůli sněhu v Česku 29 poruch na vedení vysokého napětí. Bez proudu je 10.000 odběrných míst, z toho nejvíc na jihu Čech a na Vysočině, řekl dnes mluvčí energetické společnosti E.ON Roman Šperňák.

“Od časného rána konzultujeme situaci s našimi silničáři, se složkami záchranného integrovaného systému a s ČHMÚ. Máme na silnicích veškerou techniku silničářů, ale tím, že sněžení neustále pokračuje, tak se ukazuje, že přes veškeré nasazení našich techniků už není úplně možné udržet všechny silnice sjízdné,” řekl Kuba kolem 8:00. Už jsou podle něj výluky na Českých drahách.

“Tím, jak sníh neustále padá, je těžký, tak se čím dál víc objevují polomy, na některých místech jsou výpadky elektrické energie a podle předpovědi má pokračovat velmi husté sněžení i dopoledne i odpoledne. Při součtu všech těchto podmínek je jasné, že nebudeme schopni zajistit provoz na silnicích Jihočeského kraje úplně normálně. Je třeba oznámit, že bude kalamitní stav,” uvedl.

Hejtman dále řekl, že situace je netradiční. Bude to znamenat, že některé silnice v kraji dnes nebudou sjízdné, že budou výluky ve veřejné dopravě, jak drážní, tak autobusové.

“Počasí se rozhodlo chovat tak, jak to příroda prostě umí. Může být komplikace s dodávkami elektrického vedení, protože pokud budou padat stromy, tak bude i problematické pro E.ON se tam dostat. Jako hejtman bych chtěl Jihočechy upozornit, že nás prostě čeká kalamitní stav, aby s tím počítali. Chci poprosit o trpělivost, protože všichni, kteří jsou zapojeni v tom procesu, jsou venku a pracují naplno, ale příroda se prostě někdy přeprat nedá. Chci požádat, aby to Jihočeši vnímali a byli shovívaví, že dnes situace nebude jednoduchá a přizpůsobili tomu své chování,” řekl Kuba.

V celé ČR sníh komplikuje dopravu

Na západě Čech komplikuje dopravu sníh. Zejména v jižní části Plzeňského kraje jsou silnice kluzké a ve vyšších polohách pod vrstvou sněhu. Rozbředlý sníh je i na dálnici D5 u Plzně, a to ve směru na Rozvadov. Na kluzké vozovce se staly nehody, dálnice je na několika místech uzavřena, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Problémy způsobil sníh i na železnici.

Na silnicích v Královéhradeckém kraji zůstávala dnes ráno po sněžení vrstva ujetého nebo rozbředlého sněhu. Na silnicích v Krkonoších leží vrstva ujetého sněhu o síle do deseti centimetrů, která je místy zledovatělá. Na dálnici D11 byl dnes ráno rozbředlý sníh. Ve vyšších polohách na otevřených úsecích silnic vítr tvořil sněhové jazyky, uvedli silničáři. Řidiči by měli být při jízdě velmi opatrní.

Sníh a náledí dnes komplikuje dopravu v Praze, hlavně v okrajových částech města. Přerušen byl například provoz na několika autobusových linkách. Zasněžené či zledovatělé byly i dálnice na příjezdu do Prahy. Vyplývá to z informací silničářů a pražského Dopravního podniku.

Silné sněžení dnes ráno zkomplikovalo dopravu v Pardubickém kraji. Silnice 1/37 mezi Nasavrky a Trhovou Kamenicí je sjízdná pouze se sněhovými řetězy, uvedli silničáři. Silnice je spojnicí Pardubického kraje s Vysočinou. Na silnicích v kraji se dnes ráno stala řada nehod. V Kunvaldu na Orlickoústecku havaroval autobus. Nehoda skončila bez zranění, uvedla policie.

Silnice v horských oblastech Zlínského kraje pokrývá po nočním vydatném sněžení vrstva sněhu. Vozovky jsou průjezdné, dispečeři však apelují na nutnou opatrnost. V nejvyšších částech Vsetínska se navíc může vytvářet náledí, vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic. V regionu stále sněží, v nejvyšších polohách hlásí správci silnic až 15 centimetrů čerstvého sněhu.

Noční sněžení a teploty slabě pod nulou zkomplikovaly na jižní Moravě dnes ráno dopravu. Hlavní tahy jsou sice většinou s opatrností sjízdné po chemickém ošetření, ale na problémy s uvízlým kamionem si musí dát pozor řidiči na silnici z Brna na Svitavy u Krhova na Blanensku. Kvůli náledí také nejezdí zatím linkové autobusy do některých obcí v různých částech kraje a někde jsou spoje zpožděné kvůli čekání na posypové vozy, vyplývá z informaci na webech Správy a údržby silnici Jihomoravského kraje a Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje. Jedná se o silnice nižších tříd.

V Libereckém kraji se daří silničářům udržet cesty sjízdné. V terénu mají veškerou techniku, řekl dnes ČTK dispečer krajské správy a údržby silnic. Na horách leží na silnicích ujetá vrstva sněhu. Ledovka je na cestě na Semilsku, upozornila na webu policie.

Ve středních Čechách sněží, cestáři nasadili do terénu veškerou techniku. Místy ztěžuje jízdu vrstva nového sněhu nebo je horší viditelnost kvůli srážkám, vyplynulo z informací Ředitelství silnic a dálnic a krajských cestářů. Policisté zaznamenali větší množství nehod. Ráno zasahovali například u srážky dvou nákladních a dvou osobních aut na silnici I/3 u Pětihost v okrese Praha-východ. Vyžádala si jedno těžké zranění, hlavní tah z Prahy na jih musel být kvůli nehodě uzavřen, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

V Ústeckém kraji musí dnes řidiči počítat se sněhem při cestě do hor. V Krušných horách leží na komunikacích ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Ledovka se objevila na Litoměřicku. Neprůjezdná je silnice u Krupky na Teplicku a Telnice na Ústecku, kde jsou sněhové jazyky a silničáři tyto cesty v zimním období neudržují. Dálnice jsou mokré, viditelnost snižuje mlha a sněžení. Vyplývá to z informací policie  a silničářů.

Související články

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.