Eva Fu

6. 12. 2023

Čína se chystá do dvou let masově vyrábět roboty podobné lidem, přičemž podle plánu vydaného ministerstvem průmyslu a informačních technologií (MIIT) si Peking od toho slibuje, že se stane lídrem v oblasti robotiky.

Cílem je vytvořit inovační rámec pro humanoidní roboty a zajistit, aby země mohla soběstačně vyrábět základní části těchto robotů.

Výrobky podle plánu MIIT budou splňovat pokročilé mezinárodní standardy kvality pro použití v náročných podmínkách, ve výrobě a v odvětvích služeb. Stejně jako chytré telefony, počítače a nová energetická vozidla mají humanoidní roboti „převratný“ potenciál „revolučně“ změnit životy lidí, uvádí se v dokumentu.

Ministerstvo sdělilo místním úředníkům, aby využili velikosti čínského trhu a jeho „celonárodního systému“ k urychlení vývoje humanoidních robotů jako pilířového odvětví pro rozvoj čínské výroby a digitální dominance.

Peking doufá, že do roku 2025 bude mít dvě až tři společnosti s celosvětovým vlivem a bude podporovat další menší podniky, které se budou věnovat této oblasti. Za další dva roky je jeho cílem pro tuto technologii vytvořit „bezpečný a spolehlivý dodavatelský řetězec“ a zajistit, aby země byla konkurenceschopná v celosvětovém měřítku. V té době budou podle zprávy tyto výrobky hluboce integrovány do ekonomiky a stanou se „novým motorem“ hospodářského růstu.

Podle pokynů by se výroba měla zaměřit na „mozek“, „mozeček“ a „končetiny“ robotů a průmysl by měl usilovat o vytvoření „vysoce spolehlivých“ robotů pro drsné nebo nebezpečné podmínky. Při monitorování a ochraně „strategických míst“ musí být roboti schopni pohybovat se ve „velmi komplikovaném terénu“, vyhodnocovat situaci a činit inteligentní rozhodnutí. Roboti budou rovněž muset disponovat větší schopností sebeochrany a pracovat s vyšší přesností ve scénářích, jako jsou záchranné práce nebo práce s výbušninami.

Příslušné orgány musí podle dokumentu prohloubit mezinárodní spolupráci, podporovat zahraniční společnosti, aby v Číně zakládaly výzkumná centra, a uvádět čínské výrobky na mezinárodní trh.

V dokumentu se uvádí, že Peking se chce podílet na stanovování globálních standardů pro nové technologie a rád by se „hluboce zapojil do mezinárodních pravidel a stanovování standardů“ a „přispěl čínskou moudrostí“ k rozvoji tohoto odvětví.

Směrnice je posledním pokusem Číny o zvýšení technologické soběstačnosti v době, kdy Spojené státy zpřísňují zákaz přístupu Číny k vyspělým americkým čipům. Aby Peking nemohl tyto čipy využívat pro své vojenské účely, rozšířil Úřad pro průmysl a bezpečnost ministerstva obchodu v polovině října svou direktivu o požadavek, aby více amerických firem získalo licenci předtím, než budou moci vyvážet pokročilé polovodičové čipy do Číny. Koncem října americká vláda nařídila společnosti Nvidia, aby přestala do Číny dodávat většinu svých klíčových čipů pro umělou inteligenci.

Aniž by byly tyto kroky Spojených států citovány, dokument žádá průmysl, aby navrhl čipy s umělou inteligencí pro humanoidní roboty, které by umožňovaly samostatné učení a další schopnosti.

Akcie půl tuctu čínských zpravodajských firem vyskočily den po oznámení až o 20 procent a hodnota akcií dalších výrobců robotické elektroniky také prudce vzrostla.

Plán pekingského režimu znamená, že bude konkurovat mezinárodním firmám, jako jsou Samsung, Microsoft a Tesla, které do této oblasti investují.

Generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk se snaží sestrojit humanoidního robota s názvem Optimus či Tesla Bot. Po velkém humbuku v loňském roce však ukázka robota, který se pomalu prochází po pódiu a mává davu, nesplnila očekávání.

Muž fotografuje roboty během Světové konference o umělé inteligenci v Šanghaji 7. července 2023. (Wang Čao /AFP via Getty Images)

Zdá se, že v čínských médiích panuje ohledně této technologie optimismus. Lu Chan-čchen, ředitel výzkumného ústavu Gaogong Industry Research Institute, oznámil státnímu listu Securities Times, že ačkoli je Čína od rozsáhlé výroby humanoidních robotů vzdálena, tento cíl není daleko.

Poznamenal, že více než 10 čínských společností letos odhalilo inovace týkající se humanoidních robotů, a dodal, že Čína již disponuje některými podpůrnými kapacitami z oblasti vývoje průmyslových robotů.

Peking vyčlenil na financování vývoje robotů přibližně 10 miliard jüanů (asi 1,4 miliardy dolarů). Čína začátkem listopadu otevřela v hlavním městě země první inovační centrum humanoidních robotů na provinční úrovni. Jeho cílem je pracovat na řešení naléhavých „klíčových společných problémů“, včetně systému řízení provozu, softwaru s otevřeným zdrojovým kódem a prototypů robotů.

Přinejmenším jedna čínská společnost, Jiangsu Miracle Logistics System Engineering Co., slíbila, že do konce roku představí svého prvního humanoidního robota. Čínská makléřská společnost Zheshang Securities odhaduje, že na trhu humanoidních robotů bude do roku 2030 poptávka po 1,77 milionu strojů.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Přečtěte si také

čipy
Česko v druhé lize: USA omezují vývoz AI čipů a rozdělí Evropu na dvě skupiny

Spojené státy omezí vývoz čipů v oblasti umělé inteligence, aby tato vysoce pokročilá technologie zůstala mimo dosah Ruska a Číny.

„Nejvýraznější změna v českém vzdělávání za posledních 20 let.“ Ministerstvo školství představilo nové programy pro výuku

Místo bezduchého memorování bude kladen větší důraz na propojení znalostí s dovednostmi, uvedl ministr školství Mikuláš Bek. Podle něj jde o „nejvýraznější změnu v českém vzdělávání za posledních 20 let“.

Požár restaurace v Mostě má sedmou oběť, v nemocnici zemřela žena

Požár restaurace U Kojota v Mostě má sedmou oběť. V nemocnici Královské Vinohrady v Praze zemřela v noci žena s vážnými popáleninami.

Ústavně-právní výbor Senátu nepřijal vypuštění kontroverzního paragrafu o „činnosti pro cizí moc“

Senátní výbory dnes diskutovaly legislativu, která obsahuje, kromě jiného, změnu v trestním zákoníku zaměřenou na postihování „činnosti pro cizí moc“.

Správci elektrické sítě v Německu chtějí vypínat solární elektrárny na dálku, aby neohrožovaly soustavu

Provozovatelé přenosové soustavy v Německu požadují, aby měli možnost řídit solární systémy na dálku v případě krizových situací.

Vědci CESNET a ČVUT vytvořili sadu dat pro boj s kyberhrozbami

Vědci ze sdružení CESNET a ČVUT vytvořili sadu dat, kterou lze využít pro dlouhodobou detekci a obranu proti kybernetickým hrozbám v počítačových sítích. Data popisují roční provoz v národní akademické síti CESNETu a je možné je prostřednictvím umělé inteligence využít pro výzkum a detekci hackerských útoků.

Čínský režim je „určující hrozbou naší generace“, říká odstupující šéf FBI

Odstupující ředitel FBI vydal poslední varování před hrozbou, kterou podle jeho slov představuje Čína pro USA.

Kofein si od vás může půjčovat energii – zde je důvod

Ranní šálek kávy může navodit pocit, že vám nápoj dodává energii, ale ve skutečnosti je to jen iluze. Po lékařské stránce ověřil dr. Jimmy Almond Spousta lidí sahá každé ráno po šálku horké kávy a věří, že je to jejich záchranné lano k bdělosti a produktivitě. Tato každodenní dávka kofeinu je však spíše chytrou iluzí než skutečným posilovačem energie. […]

Vzpomínky na dospívání v komunistickém Rumunsku

Memoáry Marie-Cristiny Neculy, operní zpěvačky a spisovatelky, popisují její dětství v komunistickém Rumunsku, cestu do New Yorku a hledání svobody a uměleckého vyjádření.