ČTK

7. 12. 2023

V Krkonoších někdo zřejmě ve středu 29. listopadu postřelil vlka, který před necelými třemi týdny dostal telemetrický obojek. Smrtelně zraněné zvíře výzkumníci a správci Krkonošského národního parku (KRNAP) našli a následně ho museli utratit, aby ukončili jeho trápení. Případem se zabývá policie. ČTK to dnes řekl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. V Krkonoších jsou podle posledních pozorování dvě vlčí teritoria, v nichž žije šest až 11 vlků.

Telemetrický GPS obojek vlkovi, který se pohyboval ve středních Krkonoších, nasadili správci KRNAP ve spolupráci s odborníky z brněnské Mendelovy univerzity. „Po dvou týdnech sledování však data přicházející více než 24 hodin z jednoho místa vzbudila podezření, že něco není v pořádku,“ uvedl Drahný.

Při následném pátrání ochránci a výzkumníci našli postřeleného vlka na hranici národního parku a jeho ochranného pásma mezi obcemi Černý Důl a Lánov. „Vlk v extrémních podmínkách krvácel přes 36 hodin následkem fatálního zranění způsobeného střelnou zbraní. Správa KRNAP po konzultaci s veterinářem, zoologem a Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR rozhodla smrtelně raněné zvíře utratit a ukončit tím jeho trápení,“ řekl Drahný. Postřelený vlk se na území KRNAP vyskytoval pravidelně od letošního března.

Sledovací obojek výzkumníkům umožňoval detailně sledovat pohyb vlka. Vybavení vlka obojkem stálo podle Drahného značné úsilí. „Jde o obrovskou ztrátu pro jedinečný výzkum, který měl přispět k bezkonfliktnímu soužití vlků po celé Evropě. Mimo jiné měla být testována reakce telemetricky sledovaných vlků na různé typy preventivních opatření sloužících k zabezpečení stád ovcí a koz,“ uvedl Drahný.

Správa KRNAP vyzvala případné svědky, aby své poznatky o případném střelci oznámili policii. Současně KRNAP podal trestní oznámení na neznámého pachatele, protože vlk obecný je zvláště chráněný druh v kategorii kriticky ohrožený. „Případem se zabýváme pro podezření z přečinu pytláctví,“ řekla ČTK mluvčí policie Šárka Pižlová.

Odborníci z Mendelovy univerzity se v mezinárodním projektu Life Wild Wolf zaměřují na blízká setkání lidí a vlků, která byla v Krkonoších opakovaně hlášena. Podle koordinátora projektu Miroslava Kutala je šokující, že pytlák postřelil vlka v okrajové části národního parku nebo v jeho ochranném pásmu. „Nemohli získat více dat o jeho pohybu a interakcích s lidskými aktivitami. Na druhou stranu bez telemetrického obojku bychom se pravděpodobně nikdy nedozvěděli, že k postřelení vlka došlo,“ uvedl.

Nelegální odstřel vlků je podle KRNAP stále jedním z hlavních problémů jejich spolužití v naší krajině. „Bohužel se ukazuje, že jeho role vrcholového predátora a přirozeného regulátora početnosti zvěře stále není pochopena či alespoň tolerována, a to ani na území našeho nejstaršího národního parku,“ uvedla zooložka Správy KRNAP Karolina Mikslová.

Nejčastější pozorování vlků v Krkonoších jsou hlášena z okolí Černé a Liščí hory, Špindlerova Mlýna, z okolí Harrachova i Rýchor.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.