Množství komunálního odpadu v ČR loni meziročně stouplo o 1,3 procenta na 5,4 milionu tun. Každý obyvatel vyhodil v průměru 362 kilogramů. Celková produkce odpadu v Česku včetně podnikového se v loňském roce snížila o 0,3 procenta na 39,2 milionu tun. Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
Nejvíce komunálního odpadu se podle něj loni vyprodukovalo ve Středočeském kraji. V přepočtu na jednoho obyvatele to bylo 421 kilogramů. Většinu z toho tvořily směsné odpady, kterých bylo skoro 60 procent. Nekovových odpadů tedy papíru, plastu a skla lidé vyhodili 16 procent. Dalších téměř 16 procent tvořily odpady živočišného a rostlinného původu. Ve zbylém odpadu bylo dřevo a textil. „Nebezpečných komunálních odpadů bylo vytvořeno 9242 tun, v meziročním srovnání se jedná o pokles o 12,3 procenta,“ uvedl ČSÚ.
V celkové produkci odpadů bylo více než 60 procent stavebních a demoličních odpadů, zeminy a odpadů ze spalování. Kovový odpad tvořil 13,4 procenta, směsný odpad přes 11 procent a sedm procent odpad nekovový, do kterého spadá papír a lepenka, plast a sklo. O deset procent meziročně kleslo množství nebezpečného odpadu, kterého se v Česku vyprodukovalo 1,56 milionu tun.
„Při pohledu na krajské srovnání produkce odpadů bylo v roce 2022 nejvíce odpadů vytvořeno ve Středočeském kraji (5,3 milionu tun), nejméně pak v Karlovarském kraji (0,6 milionu tun),“ uvedl mluvčí úřadu Jan Cieslar. Celorepublikový průměr činil 3643 kg na jednoho obyvatele. Pomyslnou první příčku získal Jihomoravský kraj se 4385 kilogramy odpadu na obyvatele.