ČTK

23. 12. 2023

Každoročně už 12 let usedá ke svému stolu a píše adventní pohádku. Druhou během 12 měsíců ještě napsat nedovedl, řekl ČTK severočeský spisovatel Rostislav Křivánek. Letos vyšlo druhé rozšířené vydání jeho knížky Adventní pohádky. Příběhy spojené se zvyky a tradicemi předčítá dětem i dospělým. Jeho cílem je rozšířit mezi lidmi povědomí o adventním čase.

„Nejsem schopen napsat více než jednu za rok. Když zkusím druhou, tak je vždycky tak pitomá, že ji sám vyhodím. Zůstává jen jedna ročně,“ uvedl Křivánek, z jehož pera vyšlo už 12 různých příběhů. Každý je o jiném zvyku či tradici. Ta poslední, která zatím není v knižní podobě, vychází z tradic svaté Barbory. V nejnovější pohádce se skrývá poučení pro malé i velké, aby netrávili tolik času na telefonech a počítačích, ale byli víc se svými nejbližšími. „Mám trochu pocit, že ty pohádky nepíšu já, že ke mně nějak přicházejí,“ doplnil spisovatel, který se zabývá obdobím adventu dlouhá léta.

Do školy i jiných zařízení jezdí Křivánek 11 let. Letos četl své příběhy 33krát. Nejnovější pohádku si poslechli i žáci v základní škole v České Kamenici na Děčínsku. „Ta pohádka se mi líbila a musím říct, že si jí budu pamatovat až do konce života,“ řekl ČTK po vyslechnutí příběhu Jan Hudec z pátého ročníku. Několik dětí příběh zaujal natolik, že si zakoupili i knihu. Někteří se slovy, že si ji rádi přečtou během čekání na Ježíška.

Advent je podle Křivánka v Čechách, na Moravě a částečně také na Slovenku pro lidi daleko důležitější než pro většinu obyvatel na celém světe. „Je to zvláštní. My ten advent opravdu hodně prožíváme a máme tady zdaleka nejvíc zvyků,“ uvedl spisovatel, který tak má stále řadu témat, o kterých může psát. Přislíbil, že i příští rok napíše další příběh.

Jeden zvyk Křivánkovi však stále uniká. Jde o zvyk na svatého Ambrože. V noci na 7. prosince čeká u kostela muž se špičatou vysokou čepicí a prořízlým jutovým pytlem plným dobrot. S východem první hvězdy se k němu sbíhají děti z celé vesnice, které honí s pometlem v ruce. „Jak běhá, tak mu dírou padají dobroty a děti se snaží dobrotu sebrat, ale platí to, jen když jí dokážou sebrat dřív, než on je doběhne a praští je pometlem,“ přiblížil podivný zvyk Křivánek. „Nikdo neví, kde se tenhle zvláštní zvyk vzal. Tuhle tradici jsem ještě nezpracoval,“ poznamenal.

Ačkoliv spisovatel šíří o různých zvycích, tradicích a celkově o adventním čase povědomí, kde se dá, sám v předvánočním čase zvyky příliš nedodržuje, protože je předčítáním velmi vytížený. „Už bych si zase pomaličku začal užívat advent tak, jak by se užívat měl – v klidu, tichu a temnu, a nelítal jako blázen,“ řekl spisovatel. A dodal, že ještě nechce s jistotou říct, zda letošní čtení byla jeho poslední. „Uvidím, jestli to dokážu, protože říkat ne je strašně těžké,“ uzavřel.

Související témata

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.