Velké množství výjezdů souvisejících s počasím měli v sobotu za sebou hasiči v Plzeňském a Karlovarském kraji. Zaměstnávali je především zásahy u popadaných stromů, zejména v Karlovarském kraji v posledních hodinách přibyli i zásahy kvůli zvedajícím se hladinám řek. Hasiči tam evakuovali téměř 20 lidí. Do spadlých stromů najel vlak u Dešenic na Klatovsku. Počasí také stále komplikovalo dodávky elektrické energie. Kvůli poruchám vedení byli zejména v Plzeňském kraji domácnosti bez elektřiny, zjistila ČTK u hasičů a energetiků. Stoupali také hladiny řek, některé měli povodňové stupně.
„V kraji již pracují povodňové komise v řadě obcí, Zasedá také povodňová komise kraje. Na vodních tocích v kraji stále stoupají hladiny i průtoky. V Mírové již bylo nutné evakuovat devět osob, v Luhu u Svatavy deset osob. Podle předpovědí a odhadu vývoje bude vody přibývat celou noc,“ řekl mluvčí karlovarských krajských hasičů Martin Kasal.
V Plzeňském kraji bylo podle regionální mluvčí ČEZ Soni Holingerové k 20:00 bez dodávky elektřiny 1300 domácností, v Karlovarském kraji žádná. „Situace se mění během celého dne, mokrý těžký sníh a vítr způsobují pády stromů, takže jsou strhané vodiče a poškozené izolátory. Naše těžká technika se na podmáčeném terénu k některým poruchám obtížně dostává, často si čety musí cestu prořezat pilou mezi spadanými stromy,“ popsala.
Také v Plzeňském kraji hasiče zaměstnávají popadané stromy. Podle webu, který průběžně zaznamenává ukončené zásahy, měli hasiči v kraji od půlnoci do 18:00 celkem 182 ukončených výjezdů charakterizovaných jako technická pomoc. Ve 145 případech to bylo odstraňování popadaných stromů ve všech okresech kraje, třináctkrát hasiči čerpali vodu a v 21 případech odstraňovali nebezpečné stavy.
Z vlaku, který u Dešenic na Klatovsku narazil do spadlého stromu, museli hasiči odpoledne evakuovat 14 lidí. Nikomu se nic nestalo lokomotiva je ale mírně poškozená, řekl řídící důstojník hasičů Aleš Bucifal.
Kvůli vydatným srážkám se zvedají hladiny řek. V Karlovarském kraji je první povodňový stupeň na Bystřici v Ostrově, na Svatavě ve Svatavě a v Kraslicích a na Ohři v Karlových Varech – Drahovicích, na Teplé v Tepličce a na odtoku z nádrže Březová. Vodní nádrž Skalka je už od pátku na druhém povodňovém stupni, protože vodohospodáři upouštění vodu, aby v přehradě vytvořili retenční prostor. „Množství vody nedokáže půda absorbovat, k domům tak stéká i voda z okolních luk a polí,“ uvedl Kasal. Hlášené zaplavování sklepů, domů či garáží mají hasiči z okolí Ostrova, Nejdku, Mírové, Staré Role či Mezirolí. Od pátku monitorují především tok Bystřice, dopoledne převezli pohotovostní zásobu pytlů s pískem k hasičům do Ostrova.
V Plzeňském kraji má kvůli řízenému odpouštění první povodňový stupeň Mže na vodním díle Lučina. Na první stupeň vystoupala také Úhlava v Tajanově, Hamerský potok v Plané, Ostružná v Kolinci, Otava v Sušici a Rejštejně, Berounka v Plzni na Bílé Hoře, Klabava v Hrádku, Radbuza v Tasnovicích a ve Staňkově a Křemelná ve Stodůlkách.