ČTK

25. 12. 2023

Hasiči v Česku měli na Štědrý den 1 989 výjezdů. Je to nejvíce v historii. Důvodem bylo počasí. Většinou odstraňovali popadané stromy nebo odčerpávali vodu. Požárů bylo 49, což je průměrný počet. V Praze vznikly dva od prskavek na vánočním stromku. ČTK o tom dnes informoval mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Jiří Fröhlich.

Na Štědrý den se počet hasičských zásahů nejčastěji pohyboval v nižších stovkách. Loni jich bylo 370, předloni 329, o rok dříve 288. „Oproti jiným Štědrým dnům jsme letos výrazně více poskytovali takzvanou technickou pomoc (1821), kdy jsme například odstraňovali popadané stromy přes silnici či železnici, kvůli zvyšujícím se hladinám řek jsme pomáhali se stavěním hrází či odčerpávali vody ze sklepů domů,“ uvedl mluvčí.

Nejvíce výjezdů měli hasiči na Vysočině, a to 296. V Pardubickém kraji jich bylo 236, ve středních Čechách 222.

Dva typicky vánoční požáry řešili hasiči v hlavní městě. V Plavecké ulici v Praze 2 začal v obytném domě hořet vánoční stromeček, požár se rozšířil na část vybavení jednoho pokoje a zplodiny hoření poškodily prakticky celý byt. Nikdo se nezranil. Příčinou požáru byla nedbalost při používání prskavky. Škoda je podle pražských hasičů 100 000 korun.

Druhý stupeň poplachu museli hasiči vyhlásit kvůli požáru stromku v bytě na Lyčkově náměstí v Praze 8. Oheň rychle dohasili a z bytu zachránili čtyři dospělé a dvě děti. Také v tomto případě byla příčinou nedbalost při používání prskavek. Podle pražských hasičů požár způsobil škodu 300 000 korun.

V Očovské ulici v Hodoníně museli hasiči evakuovat 49 lidí kvůli požáru sklepní kóje ve výškové budově. „Jednomu novorozenci byla poskytnuta lékařská péče přivolanou zdravotnickou službou. Škoda a příčina požáru jsou předmětem šetření,“ sdělil mluvčí.

V Děčíně Dolním Žlebu se na Labi krátce po poledni utrhl přívoz. Hasiči člunem přepravili převozníka na utržený přívoz a podařilo se jim plavidlo dostat ke břehu.

Výjezdy hasičů na Štědrý den

RokPočet výjezdů
2018315
2019256
2020288
2021329
2022370
20231989

Zdroj: HZS ČR

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.