ČTK

26. 12. 2023

Knižní trh měl v posledních letech namále, ale předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) Martin Vopěnka vidí díky nulové DPH světlo na konci tunelu. Nulová DPH na knihy, která začne platit od 1. ledna 2024, se mu jeví jako záchrana v poslední chvíli. Ceny nových knih by mohly být v budoucnu úměrně k mzdám na přijatelné úrovni. Vopěnka to řekl ČTK. Zástupci kultury se přitom obávali úvah ministerstva financí o zvýšení DPH na knihy z deseti na 14 procent a podle Vopěnky to vypadalo, že kultura bude “hlavním poraženým stabilizačního balíčku”.

“Dalo by se říct, že covid jsme nakonec přežili o něco lépe, než jsme se na začátku obávali, protože lidé si ke knihám našli cestu přes on-line. Možná knihy v té době potřebovali více než kdy jindy. Druhá krize, energetická, vedoucí k inflaci, nás opravdu dostala. Letos došlo v některých měsících k výraznému poklesu tržeb. Knihy byly dražší a prodalo se jich podstatně méně kusů. Nulové DPH pro nás znamená světlo na konci tunelu, jinak bychom v letošním roce byli v hluboké depresi,” uvedl Vopěnka.

Majitel nakladatelství Práh Vopěnka řekl, že nakladatelé si museli zvyknout na klesající počty prodaných knih i velmi úspěšných autorů. “Úspěšné tituly vydělávají na spoustu dalších, dříve se bestselleru prodalo 30.000 kusů, teď polovina, tak je to v ekonomice znát. Už se pohybujeme v jiných číslech, než jsme byli před covidem. Ale pořád je možné knihy vydávat a věřím, že s nulovou DPH je možné vydávat i širší škálu hodnotnějších knih,” konstatoval Vopěnka.

Objem českého knižního trhu loni dosáhl přibližně 8,4 miliardy korun, meziročně je to pokles zhruba o 250 milionů korun, tedy přibližně o tři procenta. Obrat prodaných tištěných knih dosáhl 7,8 miliardy korun, což je nejméně za posledních pět let a meziročně to znamená pokles asi o 3,5 procenta. Ve Zprávě o českém knižním trhu 2022/2023 to uvedl SČKN.

“Na poslední chvíli lidé peněženky otevřeli, což ale nezachrání celý trh. Ale čekáme jeho stabilizaci díky tomu, že nebudeme muset zdražovat knihy. Naopak, možná některé zlevníme. Lidem snad porostou reálné příjmy, takže věříme, že situaci ustojíme a naše odvětví se začne znovu rozvíjet,” řekl Vopěnka.

Nulová DPH podle Vopěnky neznamená, že se cena knih automaticky sníží. “Já osobně budu v nakladatelství Práh o deset procent zlevňovat asi třetinu titulů, a zaznamenal jsem, že podobná tendence bude i u ostatních. Rozhodně se knihy v této chvíli nebudou zdražovat. U nových knih se s nulovým DPH cena bude stanovovat mnohem lépe a ceny by mohly být v budoucnu úměrně k mzdám na přijatelné úrovni,” dodal.

Vopěnka, který patří k často překládaným českým autorům, v tomto roce v nakladatelství Práh vydal dvě knihy pro mládež. V příběhu Sofinka a paměť stromů rozvíjí vztah k okolní krajině i ke svým vlastním kořenům. V publikaci Na co nemůžeš sáhnout vytvořil pro děti ve věku od šesti let encyklopedii abstraktních slov. Letošními tituly navázal na knihu Biblické příběhy pro nevěřící děti, za kterou získal Cenu učitelů za přínos k rozvoji dětského čtenářství v anketě o nejoblíbenější knihu pro děti a mládež.

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.