ČTK

28. 12. 2023

Počasí v Česku lyžování příliš nepřeje. Kvůli nadprůměrným teplotám a dešti mnoho sněhu odtálo. Velká střediska přesto zůstávají v provozu a nabízejí desítky kilometrů sjezdových tratí. Některé níže položené areály ale musejí čekat na příznivější podmínky. Také běžkaři doufají v chladnější počasí a nový sníh. Kvalita stop momentálně není ideální, na mnoha místech přírodní sníh zcela roztál, vyplývá ze zjištění ČTK.

V Jizerských horách je v částečném provozu většina nejznámějších středisek, lyžovat se dá na Tanvaldském Špičáku, Severáku, v Bedřichově, Desné i Kořenově. Zavřený je jen skiareál Josefův Důl. Také běžkaři do Jizerských hor dorazit mohou. “Je to ale na dvojkové lyže. Holá místa jsou na Krásné Máří, Točně, v horším stavu mohou být tratě na loukách,” uvedl Martin Kunc, ředitel Jizerské o.p.s., která upravuje Jizerskou magistrálu.

Největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn dnes otevřelo další sjezdovky, v provozu jich je celkem 14. Ve SkiResortu Černá hora – Pec mají lyžaři v šesti střediscích k dispozici téměř 35 kilometrů sjezdových tratí obsloužených sedmi lanovkami a 28 vleky. Běžecké tratě na Černé a Světlé hoře se průběžně upravují, k dispozici je až 40 kilometrů. V Rokytnici nad Jizerou jezdí obě lanovky, zavřená je ale červená sjezdovka. Na Ještědu v Jizerských horách se lyžuje na 1,5 kilometru dlouhé páteřní sjezdovce Nová Skalka, další sjezdovky jsou zatím uzavřené.

Po oblevě zůstaly v provozu také areály v Krušných horách. Na Klínovci leží až 80 centimetrů sněhu. Níže položený Plešivec sice o část sněhu přišel, ale lanovka Abertamy, sjezdovka č. 6 Renata i dětský park s lyžařskou školou fungují. V provozu je také téměř celý areál Klíny na Mostecku, jezdí i nejdelší vlek na Telnici na Ústecku. Menší ski centra na severu Čech zavřela.

Pro běžkaře jsou v Krušných horách podmínky špatné, sníh není ani v okolí šumavských Prášil a Srní. Není tak možné upravit stopy v okolí Železné Rudy. Tamní skiareál Špičák ale v provozu je, dnes po třech větrných dnech se znovu rozjela lanovka na jeho vrchol. V lipenském areálu je otevřených pět kilometrů sjezdovek, na Zadově areály Kobyla i U Horejšů. Pro běžkaře jsou částečně upravené trasy u hraničního přechodu Zadní Zvonková a na Zadově, podmínky ale ani tam nejsou ideální.

Na Vysočině se znovu lyžuje na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí, otevřel i areál v Novém Jimramově. Lyžovat mohou lidé také na Šacberku a na Čeřínku u Jihlavy nebo na Harusově kopci.

Také v Jeseníkách si milovníci sjezdového lyžování přijdou na své, s omezením musejí ale počítat na Ramzové. Obleva postihla hlavně běžkařské trasy, z mnoha z nich sníh zmizel nebo je ve špatné kvalitě, s běžkami se tak musejí vydat zájemci až do vyšších partií Jeseníků. V Beskydech jsou v provozu většinou části areálů, například Ski Bílá otevřela polovinu sjezdovek.

Na jihomoravských svazích je stále dostatek sněhu, ačkoliv delší dobu nemrzne. Také ve Zlínském kraji zůstávají podmínky i přes oblevu dobré. Vlekařům pomáhají k udržení kvality svahů noční a ranní mrazíky. Přírodní sníh na většině míst regionu v tomto týdnu roztál, lyžuje se tedy převážně na technickém. Na Štěpána spustili poprvé v nové sezoně vleky ve Ski centru Kohútka u Nového Hrozenkova na Vsetínsku. Od Vánoc se lyžuje také ve středisku U Sachovy studánky v Horní Bečvě na Vsetínsku. Provoz zahájil i areál Jezerné ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku.

Ve středních Čechách se lyžuje pouze v areálu na Monínci na Příbramsku a v Chotouni u Prahy, kde je ale v provozu jen jeden z dvou vleků.

Přečtěte si také

Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka
Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka

Na Státní ústav pro kontrolu léčiv, který povolil k užívání látku METACRILL jako estetického implantátu, se chystá žaloba. Pacienti hlásí poškození zdraví. Ministerstvo skartuje související dokumenty...

Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO
Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO

Europoslanec Knotek obvinil ministra zemědělství, že tahá české farmáře za nos, a vládní koalici z toho, že instruovala své poslance v Evropském parlamentu, aby nepodpořili zavedení cel na ukrajinské zboží.

Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň
Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň

Termín voleb do Evropského parlamentu, které se v Česku budou konat 7. a 8. června, byl v úterý vyhlášen ve Sbírce zákonů. Oficiálně tím začala volební kampaň s povinnostmi pro kandidující strany a uskupení.

Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura
Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura

Kandidátka Spolu do červnových evropských voleb není opět kompletní. Kvůli dohodě mezi ODS, lidovci a TOP 09, že nebudou na zadních místech výrazné osobnosti, odstoupil od kandidatury poslanec KDU-ČSL Hayato Okamura.

V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu
V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu

Z vlaku na pařížském nádraží Gare du Nord bylo ukradeno zavazadlo s počítačem a dvěma USB disky s bezpečnostními plány policie pro letní olympijské hry, které se letos budou konat ve francouzské metropoli.