ČTK

29. 12. 2023

Spojené státy, Německo, Francie a Británie dnes ve společném prohlášení odsoudily Írán za zesílení produkce vysoce obohaceného uranu, o němž v úterý informovala Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Podle médií agentura v posledních týdnech pozorovala nový nárůst v tempu výroby uranu obohaceného na 60procentní ryzost, který je už jen krůček od materiálu použitelného v jaderné bombě.

“Vyzýváme Írán, aby okamžitě tyto kroky zvrátil a deeskaloval svůj jaderný program,” citovala z reakce čtyř západních zemí agentura Reuters. “Zůstáváme odhodlaní dosáhnout diplomatického řešení a potvrzujeme naše přesvědčení, že Írán nesmí nikdy vyvinout jadernou zbraň,” uvádí společné prohlášení.

K výrobě jaderné zbraně je potřebný uran obohacený na hodnoty kolem 90 procent. Od tohoto stavu podle agentury AP dělí radioaktivní materiál obohacený na 60 procent už jen “krátký technický krok”. MAAE už v listopadu uvedla, že Íránci mají vysoce obohaceného uranu skoro 130 kilogramů, což by po dalším odstředění podle agentury stačilo na výrobu tří jaderných bomb.

Podle nové zprávy, o níž informovala světová média, Írán v posledních týdnech vyráběl silně obohacený uran tempem asi devět kilogramů za měsíc. Vrátil se tak k dřívější intenzitě prací poté, co během roku produkce klesla na tři kilogramy měsíčně. Teherán při tom odmítá, že by se snažil vyrobit jadernou zbraň a na úterní zjištění reagoval vyjádřením, že postupuje “v souladu s pravidly”.

Írán v posledních letech stupňuje svůj jaderný program v návaznosti na odchod Spojených států od dohody z roku 2015, která zemi umožňovala obohacovat uran na maximálně 3,67 procenta. Skupina světových mocností včetně Číny a Ruska za záruky o omezení jaderných ambicí zmírnila protiíránské sankce, v roce 2018 ale USA pod vedením prezidenta Donalda Trumpa od dohody odstoupily a sankce obnovily.

Jednání o obnově dohody již několik měsíců stagnují. Zkomplikovala je i zjištění o vojenské spolupráci Teheránu s Moskvou na pozadí ruské agrese na Ukrajině.

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.