ČTK

a 29. 12. 2023

Spojené státy, Německo, Francie a Británie dnes ve společném prohlášení odsoudily Írán za zesílení produkce vysoce obohaceného uranu, o němž v úterý informovala Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Podle médií agentura v posledních týdnech pozorovala nový nárůst v tempu výroby uranu obohaceného na 60procentní ryzost, který je už jen krůček od materiálu použitelného v jaderné bombě.

„Vyzýváme Írán, aby okamžitě tyto kroky zvrátil a deeskaloval svůj jaderný program,“ citovala z reakce čtyř západních zemí agentura Reuters. „Zůstáváme odhodlaní dosáhnout diplomatického řešení a potvrzujeme naše přesvědčení, že Írán nesmí nikdy vyvinout jadernou zbraň,“ uvádí společné prohlášení.

K výrobě jaderné zbraně je potřebný uran obohacený na hodnoty kolem 90 procent. Od tohoto stavu podle agentury AP dělí radioaktivní materiál obohacený na 60 procent už jen „krátký technický krok“. MAAE už v listopadu uvedla, že Íránci mají vysoce obohaceného uranu skoro 130 kilogramů, což by po dalším odstředění podle agentury stačilo na výrobu tří jaderných bomb.

Podle nové zprávy, o níž informovala světová média, Írán v posledních týdnech vyráběl silně obohacený uran tempem asi devět kilogramů za měsíc. Vrátil se tak k dřívější intenzitě prací poté, co během roku produkce klesla na tři kilogramy měsíčně. Teherán při tom odmítá, že by se snažil vyrobit jadernou zbraň a na úterní zjištění reagoval vyjádřením, že postupuje „v souladu s pravidly“.

Írán v posledních letech stupňuje svůj jaderný program v návaznosti na odchod Spojených států od dohody z roku 2015, která zemi umožňovala obohacovat uran na maximálně 3,67 procenta. Skupina světových mocností včetně Číny a Ruska za záruky o omezení jaderných ambicí zmírnila protiíránské sankce, v roce 2018 ale USA pod vedením prezidenta Donalda Trumpa od dohody odstoupily a sankce obnovily.

Jednání o obnově dohody již několik měsíců stagnují. Zkomplikovala je i zjištění o vojenské spolupráci Teheránu s Moskvou na pozadí ruské agrese na Ukrajině.

Přečtěte si také

„Chemická válka“ zabíjí každým rokem 70 000 Američanů
„Chemická válka“ zabíjí každým rokem 70 000 Američanů

V USA raketově roste počet lidí závislých na fentanylu a podobných drogách. Experti tvrdí, že Čína záměrně podporuje obchod s fentanylem jako součást strategie vůči USA. USA by měly posílit kontrolu a účinněji zasáhnout kartely.

Hurikán Helene v USA má 227 obětí, půl milionu domácností je bez proudu
Hurikán Helene v USA má 227 obětí, půl milionu domácností je bez proudu

Počet obětí hurikánu Helene ve Spojených státech stoupl na 227, další dvě úmrtí dnes ohlásily úřady státu Jižní Karolína. Ve čtvrtek bilance uváděla 200 úmrtí.

Jak si koupit svetr, který skutečně vydrží
Jak si koupit svetr, který skutečně vydrží

Ať už vás zahřeje a zajistí vám pohodlí při vašich venkovních dobrodružstvích, nebo když si vychutnáváte šálek kávy a sledujete, jak venku padá sníh, každý si zaslouží mít svetr, který má rád.

Proč podle sociologa lidé potřebují uzavírat manželství a mít rodinu?
Proč podle sociologa lidé potřebují uzavírat manželství a mít rodinu?

O významu manželství s profesorem sociologie a ředitelem Národního projektu manželství Bradem Wilcoxem.

V pondělí začne předávání vědeckých Nobelových cen, APA má 22 favoritů
V pondělí začne předávání vědeckých Nobelových cen, APA má 22 favoritů

Mezi favority letošních Nobelových cen za fyziologii a lékařství, fyziku, chemii a ekonomii patří vědci, díky nimž lidstvo dosáhlo pokroku v oblastech čisté energie, kardiovaskulárních chorob, nanotechnologií, kvantových počítačů nebo při porozumění ekonomickým dopadům korupce.