ČTK

30. 12. 2023

Situace na řekách v Česku se dál uklidňuje, povodňový stav mělo dnes dopoledne 15 míst. Třetí povodňový stupeň ohrožení platil kolem 10:00 na Vltavě v Českém Krumlově, je za tím ale řízený odtok vody z lipenské přehrady. Druhý stupeň pohotovosti byl na dolním Labi v Ústí nad Labem a Děčíně, v Litoměřicích dnes ráno hladina klesla na první stupeň bdělosti. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Hladiny toků v Česku začaly stoupat před Štědrým dnem kvůli dešťům a výraznému oteplení, které způsobilo tání sněhu. Ještě v úterý ráno bylo míst s některým z povodňových stupňů téměř 140, ve středu brzy ráno téměř 100 a o den později skoro 50. V pátek ráno se počet míst s povodňovým stavem dále snížil na 24.

Meteorologové také postupně zužují oblast s výstrahou před rozvodněním toků, po aktualizaci dnes dopoledne varování platí už jen na Děčínsku a Ústecku, nižší stupeň výstrahy trval v Praze. V hlavním městě hladinu Vltavy nad úrovní prvního povodňového stupně udržují vodohospodáři odpouštěním vody z vltavských přehrad.

Výstraha před povodňovou pohotovostí zůstává pro Ústecko a Děčínsko v platnosti do sobotního večera, výstraha před povodňovou bdělostí pro hlavní město Praha platí do odvolání, uvedl dopoledne ČHMÚ. “Hladina dolního Labe klesá, podkročení druhého stupně povodňové aktivity očekáváme postupně během dneška. Hladiny ostatních toků klesají nebo jsou setrvalé,” dodal.

Řízený vyšší odtok vody z lipenské nádrže potrvá do 1. ledna. Situace v Českém Krumlově je stabilní, oznámila radnice na facebooku. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na síti X uvedl, že odpouštění vody z Lipna je nastavené tak, aby nevznikly škody níže po toku řeky včetně Krumlova. Kvůli zvýšenému odtoku z Lipna je také na Českokrumlovsku druhý povodňový stupeň ve Vyšším Brodě a první stupeň v Zátoni.

Na normální stav ráno klesla Ohře v Lounech, bdělost zůstává na Labi vedle Litoměřic také v Mělníku. Platí také na dvou místech na dolní Sázavě, na jednom na Želivce a dvou na dolní Dyji. První stupeň po 07:00 hlásil ještě Flájský potok v Českém Jiřetíně na Mostecku.

Voda z rozvodněných toků se někde dostala do budov, další objekty jejich majitelé preventivně vyklidili. Komplikace voda způsobuje v dopravě, zaplavila některé silnice, podjezdy nebo cyklostezky. Počet takzvaných technických zásahů hasičů se ve dnech nejvyššího vzestupu hladin zvýšil na několikanásobek obvyklého množství.

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.