ČTK

3. 1. 2024

Déšť opět v Česku zvedl hladiny mnoha řek, dosažení prvního nebo druhého stupně povodňové aktivity (SPA) hlásilo k dnešním 9:00 kolem 50 měřicích míst. Třetí stupeň, tedy ohrožení, který dnes brzy ráno zaznamenaly Labe ve Vestřevi a Otava v Rejštejně, už nikde neplatí. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Na Šumavě, v Krkonoších a Jizerských horách varují meteorologové před vydatným deštěm do čtvrtečního rána, výstraha před rozvodněním zejména na tocích odvodňujících horské a podhorské oblasti Čech platí do odvolání.

„Během včerejšího dne (úterý) a noci jsme zaznamenali srážky na celém území Česka, nejvíce jich přitom spadlo na Šumavě, ojediněle i přes 70 milimetrů. Na ostatních horách pak 24hodinové úhrny dosáhly až k 50 milimetrům,“ uvedli meteorologové na facebooku. Dodali, že vlivem těchto srážek a odtávání sněhu budou hladiny toků dál stoupat. „Očekáváme četné dosažení prvního nebo druhého stupně povodňové aktivity, výjimečně ale může platit i třetí stupeň – tzn. povodňové ohrožení, a to zejména u toků odvodňujících Šumavu a Krkonoše. Srážky aktuálně zeslábly, ale i tak čekáme v následujících hodinách četné přeháňky a také bude pokračovat tání sněhu, proto je nutné i nadále sledovat hladiny řek,“ dodali.

V Plzeňském kraji platily ráno druhé povodňové stupně na Křemelné ve Stodůlkách a na Otavě v Rejštejně a v Sušici. Vydra v Modravě měla první stupeň, tedy bdělost. Podle dat pozemních srážkoměrů ČHMÚ spadlo za uplynulých 24 hodin v šumavských Prášilech 76 milimetrů srážek, v Hojsově Stráži téměř 53 milimetrů, v Železné Rudě 51 milimetrů a ve Filipově Huti a na Špičáku přes 40 milimetrů srážek. V Karlovarském kraji platil první povodňový stupeň na přehradě Skalka u Chebu a na Bystřici v Ostrově. V Krušných horách spadlo podle Povodí Ohře za posledních 24 hodin až 38 milimetrů srážek.

Silné deště zasáhly i Královéhradecký kraj. „Došlo k vzestupu průtoků na většině sledovaných profilů. V současnosti se v horních částech toků již vzestup zastavil,“ uvedl vedoucí dispečinku Povodí Labe Jiří Petr. Druhý povodňový stupeň byl dnes ráno na Labi ve Vestřevi na Trutnovsku, na Bystřici v Rohoznici na Jičínsku a na Cidlině v Jičíně. První povodňové stupně byly na Divoké Orlici v Orlickém Záhoří a v Kostelci nad Orlicí, na Zdobnici ve Slatině nad Zdobnicí, na Metuji v Krčíně, Cidlině v Novém Bydžově, Úpě ve Zlíči a na Labi ve Stanovicích a na přehradě Les Království. „Významný rozliv vody mimo koryta toků nepředpokládáme,“ dodal Petr.

Hladina Labe stoupla i v Ústeckém kraji, prvního stupně povodňové aktivity dosáhla v Litoměřicích, Ústí nad Labem, Děčíně a Hřensku. V kraji platí první stupeň i na Bílině v Trmicích a na Flájském potoce v Českém Jiřetíně v Krušných horách. V Děčíně zůstává uzavřená silnice do Dolního Žlebu. V pohotovosti zůstává vlak Českých drah, který město zajistilo. Je určen pouze pro mimořádné události a přepravu integrovaného záchranného systému. Město chtělo cestu otevřít dnes, prognózy tomu nicméně zatím neodpovídají.

V Libereckém kraji je v důsledku předchozích srážek a tání sněhu bdělost na pěti tocích. První povodňový stupeň zaznamenala Jizera v Železném Brodě na Jablonecku, Kamenice v Plavech na Jablonecku, Libuňka v Sedmihorkách v Českém ráji, Lužická Nisa v Liberci a Ploučnice ve Stráži pod Ralskem a Mimoni na Českolipsku. Kvůli podmáčené půdě je i omezený provoz na železniční trati z Liberce na Turnov, konkrétně v úseku mezi krajským městem a Jeřmanicemi. „Rychlost tam je snížena na deset kilometrů v hodině,“ řekl ČTK mluvčí Správy železnic (SŽ) Pavel Tesař. Kvůli podmáčené půdě jezdí pomaleji také vlaky na trati mezi Hostinným a Pilníkovem na Trutnovsku.

Stoupá rovněž hladina Vltavy na jihu Čech, v Českém Krumlově se vrátila na druhý stupeň povodňové aktivity. První stupeň pak ráno platil na řece také v Lenoře na Prachaticku, Vyšším Brodě a Zátoni na Českokrumlovsku.

Na Vysočině vystoupala na první povodňový stupeň Sázava v obci Sázava a Svratka v Dalečíně a Borovnici. V Olomouckém kraji platí druhý stupeň povodňové aktivity, tedy pohotovost, v Hoštejně na Šumpersku. Rozvodnila se tam řeka Březná, největší přítok Moravské Sázavy. Ve Zlínském kraji je bdělost na dvou tocích, drží ji Bystřička nad stejnojmennou přehradou na Vsetínsku a také Dřevnice nad nádrží v Kašavě na Zlínsku.

Kvůli dešťům a výraznému oteplení, které způsobilo tání sněhu, stoupaly hladiny toků v Česku už před Štědrým dnem, o svátcích hlásilo některý z povodňových stupňů kolem 170 míst.

Přečtěte si také

Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“
Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“

Stát v určitém okamžiku zbavil výrobce vakcín odpovědnosti za případné újmy na zdraví způsobené povinným očkováním a občanům sdělil, že odškodnění provede sám. Tedy že újmu uhradí z peněz daňových poplatníků. Systém je však nastaven tak, že na odškodnění zatím nikdo reálně nedosáhl.

Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA
Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA

Nevládní organizace Heartland Institute se snažila posoudit pravděpodobný dopad, který by měly korespondenční hlasy odevzdané podvodným způsobem na hlasování pro tehdejšího kandidáta Joea Bidena a pro jeho protikandidáta, prezidenta Donalda Trumpa. A také, jak by ovlivnily celkové výsledky voleb v roce 2020.

Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka
Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka

Výsledek války na Ukrajině předznamená, v jakém světě budeme žít, řekl v úvodu dnešního armádního velitelského shromáždění náčelník generálního štábu Karel Řehka.

OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje
OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje

Klimatická politika založená na předpokládaném vztahu mezi CO2 a úrovní arktického ledu je podle vědců problematická. Led netaje s růstem CO2.

Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?
Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?

Sdružení právníků Pro Libertate ve svém právním rozboru upozorňuje na rizika dosavadní verze Pandemické úmluvy, jakými jsou např. centralizace přístupu, legalizace cenzury, potlačení individuálních práv či rozšiřování kompetencí WHO.