Pavel Fischer

4. 1. 2024

Jimmy Lai v Hongkongu nestojí před soudem, ale před karikaturou soudu. Proces s ním připomíná monstrpocesy z padesátých let organizované v komunistickém Československu. Tehdy hráli klíčovou roli poradci z Moskvy, dnes jde o poradce z Pekingu. Jinak je vše až příliš povědomé. Šlo o to zastrašit jednou provždy všechny, kdo nepochopili, že se poměry změnily a že svoboda už není. 

Komunistická strana Číny během několika posledních let v Hongkongu vyřadila z provozu parlament zvolený ve svobodných volbách, omezila svobodu slova a svobodu shromažďování. V roce 2020 protlačila přijetí zákona o národní bezpečnosti, podle kterého dnes obviňuje jako na běžícím pásu. To byl přelomový okamžik. O budoucnosti Hongkongu tedy nerozhodují jeho občané, ale komunisti v Pekingu. 

Pro režim v Číně je dnes evidentně důležité, aby byl Jimmy Lai před soudem označen za součást globálního zákeřného spiknutí proti Číně. A přitom opak je pravdou, Jimmy Lai byl „pouze“ úspěšným podnikatelem a zastáncem svobody slova. Je občanem Spojeného království a ve jménu svobody a důstojnosti člověka dnes čelí obrovské přesile. Tušil, že Čína utahuje šrouby, mohl utéci do zahraničí, ale přesto v zemi zůstal. Byl v roce 2021 odsouzen na 14 měsíců za nedovolené shromáždění, když chtěl uctít památku obětí masakru na náměstí Tienanmen. Tuto památku si připomínáme v Praze rovněž. Podle všeho se jedná o akt, který je zřejmě trestný. 

Jimmy Lai dnes čelí druhému procesu, v němž je obžalován za spolupráci s cizí mocí. To je absurdní, jako majitel významného deníku musel mít živé kontakty doslova po celém světě. Osobně jsme se nikdy nesetkali, ale kdyby k tomu došlo, řekl bych mu, že mu rozumíme, protože i naše země si prošla dekádami komunistické zvůle, kdy byli ti nejlepší zavíráni do kriminálu, mučeni, vyháněni do zahraničí a zabíjeni, protože odmítali spolupracovat s komunisty. Čínské tažení proti zastáncům svobody slova považuji za nechutné a nepřijatelné divadlo, které je v rozporu nejen s ústavou Hongkongu, ale dokonce i se závazky, které na sebe Čína přijala, když se stala členským státem OSN. 

Všeobecná deklarace lidských práv z roku 1948 pro členské státy OSN stanoví povinnost, že každý, kdo je obviněn z nějakého trestného činu, se považuje až do rozsudku za nevinného, a to konkrétně do té doby, dokud mu nebyla prokázána vina v řízení, při němž mu byly zajištěny všechny možnosti obhajoby. Jimmy Lai je obětí procesu v naprostém rozporu s těmito principy. Ve vyjádření mluvčího ministerstva zahraničí Hongkongu z 3. ledna 2024 se tvrdí, že Jimmy Lai je „hlavním plánovačem, účastníkem a zákulisním podněcovatelem protičínského chaosu v Hongkongu. Jako agent zahraničních protičínských sil a pěšák se otevřeně spolčil s vnějšími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost a ochotně sloužil jako politický nástroj…“ Mluvčí vlády tedy dopředu ví, co má soud teprve dokazovat při soudním přelíčení. Zdá se, že si v Hongkongu popletli papíry a vydali stanovisko dříve, než soudní přelíčení stačilo proběhnout. 

Česká republika má s Hongkongem uzavřeny dohody o soudní spolupráci z dob, kdy Hongkong požíval významné autonomie, byly garantovány ústavní svobody občanům a bylo jasné rozdělení moci zákonodárné, výkonné a soudní. Časy se změnily, a tak bude muset ČR tyto smlouvy znovu přezkoumat a případně buď pozastavit, nebo rovnou vypovědět. Jinak bychom politicky legitimizovali režim, který kašle na parlament i na pravidla a který dopředu ví, kdo bude odsouzen a za co.

Je třeba také informovat podnikatelskou veřejnost, že se otočil vítr a v Hongkongu politika komunistické strany Číny podlamuje právní stát a vynutitelnost práva. To může ve výsledku dopadnout na podnikatele z České republiky. A také je třeba uvalit sankce na ty, kdo v Hongkongu prosazují bezpráví pod vládnou komunistické strany Číny. Na prvním místě tyto sankce musí směřovat na šéfa správy Johna Lee, který plní pokyny politického vedení komunistické strany Číny a stal se loutkou ve hře, jejíž scénář napsal někdo jiný. 

Měli bychom důsledně trvat na využití nástrojů OSN, aby byla Čína volána k odpovědnosti. Zde se nabízí univerzální periodický přezkum, který v Radě OSN pro lidská práva umožní položit Číně i nepříjemné otázky, například na vývoj v Hongkongu a na politický monstrpoces, v jehož středu stojí Jimmy Lai. Je nejvyšší čas, protože Čína bude na agendě již koncem ledna 2024. Jimmy Lai promluvit svobodně nesmí, my však můžeme. Je naší povinností mluvit i za ty, které režim připravil o svobodu projevu.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.