Nicole Hao

29. 6. 2021

Hongkongský internetový zpravodajský server Stand News oznámil, že podniká řadu kroků na ochranu svých zaměstnanců, dárců, čtenářů a členů správní rady pro případ, že by Komunistická strana Číny podnikla kroky proti jejich prodemokratickému webu a redakci projektu.

V prohlášení z 27. června 2021 slibují čtenářům, že budou pokračovat ve svém zpravodajství, a vyzývají své příznivce, aby své dary posílali jiným nezávislým médiím, nezávislým reportérům a komentátorům a zpravodajským organizacím, které podporují svobodu slova a tisku.

Stand News uvedl, že přijímá opatření v reakci na „literární inkvizici uplatňovanou v Hongkongu“ a pro případ, že publikaci „potká fatální katastrofa“, jako bylo nedávné uzavření redakce deníku Apple Daily.

Mezi tato opatření patřilo například vymazání všech názorových článků a komentářů a jejich opětovné zveřejnění až poté, co autoři listu potvrdí, že akceptují riziko, že budou čínským režimem za jejich obsah zatčeni.

Webové stránky také plánují pozastavit příjem předplatného a darů; podle listu mohou současné finanční prostředky zajistit provoz webových stránek na devět až dvanáct měsíců.

Projekt vyzývá své příznivce, aby přispěli jiným nezávislým médiím, protože „hongkongský mediální byznys potřebuje v současné době velkých změn podporu od každého dárce“.

Se zaměstnanci, kteří pro deník pracovali déle než šest měsíců, byly od května ukončeny smlouvy. S těmi, kteří se rozhodli pro setrvání v médiu, podepsal deník nové smlouvy.

Šest členů správní rady – Yu Ka-fai, Chow Tat-chi, Margaret Ng Ngoi-yee, Denise Ho Wan-si, Fong Man-sun a Joseph Lian Yi-zheng – podalo výpověď, zatímco dva další, Tony Tsoi Tung-ho a Chung Pui-kuen, budou ve zpravodajství pokračovat.

Stand News v oznámení slíbily, že budou „kráčet společně s obyvateli Hongkongu, nechají se povzbuzovat laskavostí každého dárce a čtenáře, budou dobře informovat o událostech, psát a zaznamenávat historii Hongkongu“.

Stand News založil Tony Tsoi Tung-ho v prosinci 2014, v době, kdy se schylovalo ke konci pro-demokratického Deštníkového hnutí. Webová stránka informuje především o pro-demokratických a protikomunistických aktivitách v Hongkongu.

„Vyhlašujeme svůj postoj; stojíme, neskrýváme se; nevyhýbáme se ani neuhýbáme; trváme na podávání pravdivých zpráv,“ říká zbytek redakce, který se rozhodl pokračovat ve zpravodajství.

Podle průzkumu Čínské univerzity v Hongkongu se Stand News v roce 2019 se umístily na prvním místě v důvěryhodnosti mezi hongkongskými on-line zpravodajskými médii.

Přeložil M. K.

Související články

Přečtěte si také

Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv
Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv

Antidepresiva se předepisují více než jen na depresi a jejich důsledkem je zvýšené riziko sebevražd.

„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky
„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky

Dnes je tomu právě 80 let od narození „malého velkého muže“ Karla Kryla, jedné z ikon odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluci v roce 1989. Hluboké myšlenky, které zaznívají v jeho písních, dodávaly odvahu těm, kteří se nebáli jim naslouchat za doby totality, a promlouvají k lidem i dnes.

Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně
Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně

Dlouhotrvající kauzy kolem prezidentova syna přitom zahrnují mnoho úrovní, od etických otázek ohledně jeho podnikání, přes trestní vyšetřování až po informace o jeho zapojení do korupčních aktivit.

Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury
Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury

Objevte pražské architektonické skvosty na festivalu Open House Praha. Připraven je bohatý program a zpřístupněno bude 115 budov zdarma.

Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA
Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA

Zatímco miliardář Bill Gates se v době koronaviru proslavil především svým zapojením do očkování, spoluzakladatel Microsoftu se od té doby stal největším vlastníkem zemědělské půdy v USA. Nadace Billa a Melindy Gatesových je největším propagátorem genetického inženýrství na světě. Blíží se změna doby v zemědělství?