ČTK

7. 1. 2024

Britské královské námořnictvo hledá nového velitele všech svých ponorek s jaderných pohonem na profesní síti Linked-In. Uchazeči musí mít zkušenosti se službou na ponorce a hodnost kontraadmirála, odměnou by jim byl roční plat 150.0000 liber (4,3 miliony korun). Umístění inzerátu na vysoce kvalifikovanou pozici, která je zcela klíčová pro obranu země, na veřejnou profesní síť, dokazuje zásadní obtíže britského námořnictva sehnat nové kvalifikované uchazeče, poznamenává francouzský deník Le Figaro.

Všech devět britských ponorek, které jsou aktuálně v aktivní službě, má jaderný pohon a některé z nich mohou nést i jaderné zbraně. Vybraný důstojník tak bude jedním ze strůjců britské vojenské síly. Podle inzerátu bude mít daná osoba na starosti „vysoce utajované operace, elitní operace“.

Britským ponorkám od dubna 2022 velí 51letý Simon Asquith a podle britského deníku The Telegraph „není žádný námořník v aktivní službě schopen ho nahradit“. Britská armáda proto podle listu doufá, že se jí podaří přilákat důstojníka ve výslužbě, který v minulosti velel ponorce.

Deník The Telegraph minulý týden odhalil, že chybějící velitel ponorek není jediným problémem britského námořnictva. Royal Navy bude údajně muset kvůli nedostatku námořníků předčasně vyřadit z aktivní služby dvě fregaty typu 23 (HMS Westminster a HMS Argyll), aby se posádky mohly připravit na službu na dvou nových fregatách typu 26, které půjdou na vodu v roce 2028. Britský ministr obrany Grant Shapps navíc oznámil, že bude rovněž nutné omezit používání dvou velkých obojživelných lodí – HMS Albion a HMS Bulwark.

Přečtěte si také

Útok ISIS v New Orleans ukazuje, že vliv jeho propagandy trvá dál, říkají analytici

To, zda ISIS fyzicky existuje nebo ne, je pro islámské extremisty „irelevantní“, říká odbornice na boj proti terorismu. Proč je jeho ideologie stále atraktivní?

Sněmovna schválila růst platů vrcholných politiků pro letošek téměř o sedm procent

Do budoucna se mají podle přijatého pozměňovacího návrhu meziročně zvyšovat nejvýše o pět procent.

norsko krajina domy
Jak se miliardáři v Norsku stali ohroženým druhem

Kritici varovali, že norská daň z bohatství „vyvolá odliv kapitálu a ohrozí tvorbu pracovních míst“, a přesně to se také stalo. Norský novinář Rupert Neate poznamenal, že v roce 2022 opustilo Norsko více „superbohatých lidí“ než „během předchozích 13 let“.

Po rozhodnutí Nejvyššího soudu má čínská sociální síť TikTok v neděli v USA ukončit činnost

U amerických uživatelů populární služba by podle zákona měla v neděli ukončit činnost, pokud by ji čínská mateřská firma ByteDance do té doby neprodala.

Kyle Bass, zakladatel a investiční ředitel společnosti Hayman Capital Management a zakládající člen Výboru pro současné nebezpečí: Čína, ve Washingtonu, 26. září 2019. (Samira Bouaou / The Epoch Times)
Čínský trh s dluhopisy je známkou kolabující ekonomiky, říká Kyle Bass

Podle manažera hedgeového fondu se čínská ekonomika potýká také s problémy v bankovnictví a realitách.

Esenciální oleje pro zahřátí, lepší spánek a usnadnění trávení v zimě

Esenciální oleje jako zimní spojenci se snadno používají a nabízejí řadu výhod pro tělo i mysl. V zimě se lidé často cítí depresivně, když se dny zkracují a teplota klesá. Tehdy mohou esenciální oleje dělat zázraky. Wej Čchen-i, koordinátorka zdraví certifikované společností TÜV Rheinland, doporučuje esenciální oleje, které podporují spánek a teplo a zklidňují trávicí trakt. Tyto oleje pomáhají uvolnit […]

Česko vypustilo do vesmíru svou největší družici, sloužit bude obraně

Česko v úterý vypustilo do vesmíru zatím svou největší družici SATurnin-1. Sloužit má k obraně a bezpečnosti. Na rozdíl od jiných družic není závislá na zahraničních technologiích.

„Tohle je pro mě silný příběh,“ říká režisér Dan Svátek o osudech čínského obhájce Kao Č‘-šenga

V Senátu zazněl silný příběh renomovaného čínského právníka Kao Č‘-šenga, jenž upadl v nemilost komunistického režimu. Jak jej vnímají režisér Dan Svátek a senátorky Jitka Seitlová a Jaromíra Vítková?

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.