Svaz měst a obcí (SMO) navrhuje doplnit do chystaného zákona s reformními změnami penzí dřívější důchod pro strážníky, kteří u městské či obecní policie odsloužili nejméně 20 let. Podle počtu odpracovaných měsíců by měli podle svazu chodit do penze až o pět let dřív bez krácení pobírané částky. Stejný požadavek má i ministerstvo vnitra. SMO a resort vnitra to uvedly ve svých připomínkách k reformní důchodové novele. Ministerstvo práce chystá ucelený návrh dřívějších penzí pro náročné profese. Vláda by ho měla projednat v prvním čtvrtletí. Zatím mohou až o pět let dřív chodit do důchodu záchranáři a podnikoví hasiči.
„Domníváme se, že zavedení zvláštního ustanovení o důchodovém věku zdravotnických záchranářů a člena jednotky hasičského záchranného sboru podniku by bylo žádoucí vztáhnout také na strážníky obecních policií,“ uvedl svaz. Podle něj jsou strážníci ve městech a obcích nepostradatelní a „nezřídka také suplují“ policii, proto je pro ně „zcela nezbytné“ zavést bonifikaci v podobě dřívějšího důchodu. Pomůže to stabilizovat činnost obecních a městských policií, tvrdí svaz.
Kvůli uzákonění dřívějšího důchodu pro strážníky psal SMO loni ministrovi práce Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL) i šéfovi resortu vnitra Vítu Rakušanovi (STAN). Navrhuje, aby se strážníkům za prvních 20 let služby snížil důchodový věk o 30 měsíců, tedy o dva a půl roku. Poté by se za každých dalších odpracovaných šest měsíců odečetl další měsíc. Dřív by se do penze dalo jít nejvýš o pět let. Bylo by to po nejméně 35 letech práce u městské či obecní policie.
Požaduje to i ministerstvo vnitra. Podle něj mají strážníci podobné povinnosti jako příslušníci pořádkové policie, nemají ale výsluhy a musí opakovaně prokazovat svou způsobilost při přezkušování před ministerskou komisí. Úřad poukazuje na vliv věku na fyzickou kondici.
Zatím mohou dřív do penze bez krácení pobírané částky chodit záchranáři a podnikoví hasiči po odpracování určitého počtu směn. Zaměstnavatelé za ně platí vyšší odvody. SMO a resort vnitra nezmiňují, že by radnice za strážníky měly odvádět víc.
Podle ministerstva vnitra pracovalo na konci roku 2022 u obecních policií 8422 strážníků, ročně do penze odchází asi 120 příslušníků a dřívější důchod by využilo nejvýš 60 za rok. „Nejednalo by se tedy o masový jev. Uvedený počet strážníků by tak pro státní rozpočet nepředstavoval finanční zátěž, respektive jeho dopady budou zcela zanedbatelné,“ uvedl úřad.
Dřívější penzi pro záchranáře a podnikové hasiče doplnili do zákona poslanci až ve Sněmovně. Experti to kritizovali. Poukazovali na to, že se začnou hlásit i další profese a uspějí ty, které budou silněji lobbovat.
Ministerstvo práce chystá návrh dřívějších penzí pro náročné profese. V podkladech pro poslední jednání tripartity uvedlo, že výčet má vycházet z analýzy o invaliditě a pracovní neschopnosti za posledních deset let a že ho vláda projedná v prvním čtvrtletí. Pravidla mají být stejná jako u záchranářů a podnikových hasičů.