ČTK

7. 1. 2024

Svaz měst a obcí (SMO) navrhuje doplnit do chystaného zákona s reformními změnami penzí dřívější důchod pro strážníky, kteří u městské či obecní policie odsloužili nejméně 20 let. Podle počtu odpracovaných měsíců by měli podle svazu chodit do penze až o pět let dřív bez krácení pobírané částky. Stejný požadavek má i ministerstvo vnitra. SMO a resort vnitra to uvedly ve svých připomínkách k reformní důchodové novele. Ministerstvo práce chystá ucelený návrh dřívějších penzí pro náročné profese. Vláda by ho měla projednat v prvním čtvrtletí. Zatím mohou až o pět let dřív chodit do důchodu záchranáři a podnikoví hasiči.

“Domníváme se, že zavedení zvláštního ustanovení o důchodovém věku zdravotnických záchranářů a člena jednotky hasičského záchranného sboru podniku by bylo žádoucí vztáhnout také na strážníky obecních policií,” uvedl svaz. Podle něj jsou strážníci ve městech a obcích nepostradatelní a “nezřídka také suplují” policii, proto je pro ně “zcela nezbytné” zavést bonifikaci v podobě dřívějšího důchodu. Pomůže to stabilizovat činnost obecních a městských policií, tvrdí svaz.

Kvůli uzákonění dřívějšího důchodu pro strážníky psal SMO loni ministrovi práce Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL) i šéfovi resortu vnitra Vítu Rakušanovi (STAN). Navrhuje, aby se strážníkům za prvních 20 let služby snížil důchodový věk o 30 měsíců, tedy o dva a půl roku. Poté by se za každých dalších odpracovaných šest měsíců odečetl další měsíc. Dřív by se do penze dalo jít nejvýš o pět let. Bylo by to po nejméně 35 letech práce u městské či obecní policie.

Požaduje to i ministerstvo vnitra. Podle něj mají strážníci podobné povinnosti jako příslušníci pořádkové policie, nemají ale výsluhy a musí opakovaně prokazovat svou způsobilost při přezkušování před ministerskou komisí. Úřad poukazuje na vliv věku na fyzickou kondici.

Zatím mohou dřív do penze bez krácení pobírané částky chodit záchranáři a podnikoví hasiči po odpracování určitého počtu směn. Zaměstnavatelé za ně platí vyšší odvody. SMO a resort vnitra nezmiňují, že by radnice za strážníky měly odvádět víc.

Podle ministerstva vnitra pracovalo na konci roku 2022 u obecních policií 8422 strážníků, ročně do penze odchází asi 120 příslušníků a dřívější důchod by využilo nejvýš 60 za rok. “Nejednalo by se tedy o masový jev. Uvedený počet strážníků by tak pro státní rozpočet nepředstavoval finanční zátěž, respektive jeho dopady budou zcela zanedbatelné,” uvedl úřad.

Dřívější penzi pro záchranáře a podnikové hasiče doplnili do zákona poslanci až ve Sněmovně. Experti to kritizovali. Poukazovali na to, že se začnou hlásit i další profese a uspějí ty, které budou silněji lobbovat.

Ministerstvo práce chystá návrh dřívějších penzí pro náročné profese. V podkladech pro poslední jednání tripartity uvedlo, že výčet má vycházet z analýzy o invaliditě a pracovní neschopnosti za posledních deset let a že ho vláda projedná v prvním čtvrtletí. Pravidla mají být stejná jako u záchranářů a podnikových hasičů.

Přečtěte si také

Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“
Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“

Stát v určitém okamžiku zbavil výrobce vakcín odpovědnosti za případné újmy na zdraví způsobené povinným očkováním a občanům sdělil, že odškodnění provede sám. Tedy že újmu uhradí z peněz daňových poplatníků. Systém je však nastaven tak, že na odškodnění zatím nikdo reálně nedosáhl.

Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA
Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA

Nevládní organizace Heartland Institute se snažila posoudit pravděpodobný dopad, který by měly korespondenční hlasy odevzdané podvodným způsobem na hlasování pro tehdejšího kandidáta Joea Bidena a pro jeho protikandidáta, prezidenta Donalda Trumpa. A také, jak by ovlivnily celkové výsledky voleb v roce 2020.

Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka
Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka

Výsledek války na Ukrajině předznamená, v jakém světě budeme žít, řekl v úvodu dnešního armádního velitelského shromáždění náčelník generálního štábu Karel Řehka.

OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje
OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje

Klimatická politika založená na předpokládaném vztahu mezi CO2 a úrovní arktického ledu je podle vědců problematická. Led netaje s růstem CO2.

Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?
Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?

Sdružení právníků Pro Libertate ve svém právním rozboru upozorňuje na rizika dosavadní verze Pandemické úmluvy, jakými jsou např. centralizace přístupu, legalizace cenzury, potlačení individuálních práv či rozšiřování kompetencí WHO.