Možná jste si všimli, že i když teploměr ukazuje jen pár stupňů pod nulou, ale fouká vítr, máte pocit, že mrzne až praští. „Musí být aspoň -15 °C,“ říkáte si. A možná máte pravdu.
Pocitová teplota udává reálnější odraz venkovní teploty, než ukazuje teploměr, který zachycuje pouze teplotu vzduchu. Pocitová teplota nemá nic společného s tím, jak chladno či teplo právě danému jedinci připadá. Pocitová teplota se vypočítává za pomocí matematických vzorců, které berou do úvahy různé parametry.
Pocitovou teplotu uvádějí některé weby a aplikace předpovídající počasí, přičemž vzorec pro výpočet se může lišit portál od portálu a bývá obchodním tajemstvím. Zpravidla se do vzorce pocitové teploty započítává teplota vzduchu, rychlost větru, vlhkost vzduchu a někdy i množství slunečního záření.
Vítr v zimě
Pokud teploty klesnou pod 10 °C, měří se tzv. „chlad větru“ (wind chill), který zjišťuje, jak rychle vítr ochladí lidské tělo. Naše tělo totiž v prostředí s nižší než tělesnou teplotou vytváří kolem sebe tenkou vrstvu ohřátého vzduchu. „Tato vrstva může být narušena, popř. „odfouknuta“, a tak pociťujeme větší chlad, než jaký by odpovídal naměřené teplotě,“ píše se na stránkách Hvězdárny Uherský Brod.
V Evropě se pro měření chladnosti větru nejvíce používá tzv. „kanadský standard“, kde se vzorec následující:
13,12 + 0,6215 x T – 11,37 x V0,16 + 0,3965 x T x V0,16
kde T je teplota vzduchu a V je vítr ve výšce 10 metrů nad zemí
Pokud hledáte jednodušší cestu, americká Národní meteorologická služba nabízí na svých stránkách jednoduchý formulář, který za vás po zadání teploty vzduchu a rychlosti větru vypočítá chlad větru.
Pozor! Pro správný výpočet musí být teplota vzduchu menší než 10 °C a rychlost větru vyšší než 4,8 km/h (1,3 m/s). Pod formulářem najdete i odkaz na přesný vzoreček, podle kterého Američané wind chill vypočítavají.
Vlhkost v létě
V létě se pro změnu počítá do pocitové teploty zase tzv. „ukazatel horka“ (heat index) vypočítávaný z vlhkosti vzduchu. Ta se počítá od teploty vyšší než 27 °C ( 80 °F) a relativní vlhkosti 40 %.
Při vysoké vlhkosti se pot z těla neodpařuje tak moc, tělo se proto dobře neochlazuje a vám přijde, že je tepleji. Zažít to můžete například v tropických zemích. Na pobřeží nebo v deštném pralese vám připadá 30 stupňů nesnesitelných a lije z vás jako z konve, ale ve vnitrozemí na savaně už se stejná teplota vydržet dá i bez neustálého pocení.
Opět existují různé metody měření heat indexu. Jednoduše si ho můžete spočítat například na stránkách americké Národní meteorologické služby. Stačí zadat teplotu vzduchu a relativní vlhkost.
Co se používá v Česku
Český hydrometeorologický ústav používá pro výpočet pocitové teploty tento vzorec:
T + 0,33*e − 0,7*v − 4,0
kde T je teplota vzduchu, e je tlak vodní páry a v je rychlost větru.
Z modelů, které mají stále relativně jednoduchou metodu výpočtu, je tento vzorec asi nejkomplexnější a navíc se používá celoročně. Tento vzorec vyvinulo americké námořnictvo a později jej po úpravách přebral australský Meteorologický úřad, proto se mu Australská pocitová teplota (Australian Apparent Temperature).