ČTK

11. 1. 2024

Lyžařským areálům v Česku po oblevě, při níž roztál téměř všechen sníh, pomohly tuhé mrazy z posledních dnů. Provozovatelé mohli opět spustit zasněžování, někde připadl přírodní sníh. Skiareály před víkendem obnovují provoz nebo otevírají další sjezdovky, zjistila dnes ČTK. Na některých místech je dostatek sněhu i pro běžkaře.

V největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn je v provozu víc než 20 kilometrů sjezdových tratí a budou otevírat další. Za plného provozu nabízí téměř 30 kilometrů sjezdovek. Ve SkiResortu Černá hora – Pec se bude o víkendu lyžovat téměř na 39 kilometrech tratí v šesti areálech. „Mrazivé a slunečné dny tohoto týdne jsme využili k zasněžování. Od pátku tak ve SkiResortu celkově přidáváme více než šest kilometrů sjezdovek,“ řekla ČTK mluvčí SkiResortu Zina Plchová.

Širší nabídku budou mít na víkend i další krkonošské areály Harrachov a Paseky nad Jizerou. V Rokytnici nad Jizerou se lyžuje zhruba na třetině ze 17 kilometrů sjezdových tratí. V Orlických horách jsou v provozu obě hlavní lyžařská střediska v Říčkách a Deštném. V Dolní Moravě pod Králickým Sněžníkem se zatím jezdí na šesti kilometrech sjezdovek, o víkendu přibudou další.

V Jizerských horách rozšíří provoz společnost Ski Bižu, což platí hlavně pro Tanvaldský Špičák, který je největším skiareálem těchto hor. V Bedřichově přidají od soboty červenou sjezdovku na Malinovce. Na Severáku v Hraběticích je otevřená část Sever a zasněžuje se Jih. Další svahy pro lyžování budou postupně přibývat na Ještědu.

Zalyžovat si nadále mohou lidé v největším areálu Krušných hor na Klínovci. Klíny na Mostecku spustí v sobotu k vleku Poma také lanovku, zprovoznit další sjezdovku chtějí na Plešivci. V Telnici na Ústecku začali po oblevě zasněžovat v neděli, lyžaři se sem mohou vrátit od pátku stejně jako na Bublavu.

„Díky počasí otevíráme po vánoční oblevě další a další kilometry sjezdovek. Na svazích leží průměrně 60 až 70 centimetrů sněhu,“ sdělil novinářům mluvčí šumavského lipenského skiareálu Jiří Gruntorád. Lyžuje se tam na více než čtyřech kilometrech sjezdovek, další svahy zprovozňuje Zadov. V Železné Rudě jsou podle infocentra otevřené areály Ski&Bike Špičák, Nad Nádražím, Alpalouka, Weissova louka a Samoty. V železnorudském Ski&Bike Špičák mají lyžaři k dispozici 4,5 kilometru tratí. V pátek chce zahájit zimní sezonu areál v Kašperských Horách. Až kolem 90 centimetrů sněhu je v lyžařském středisku Hochficht na česko-rakouské hranici Šumavy.

V Jeseníkách budou díky nové vrstvě technického sněhu o víkendu v provozu vleky ve většině zimních středisek. Všechny lanovky jedou ve Ski Aréně v Karlově, lyžaři si přijdou na své i na Červenohorském sedle, v Jonas Parku v Ostružné na Jesenicku či sousední Branné a Ramzové. V Beskydech má provozovatel Ski Bílá otevřené čtyři sjezdovky a zasněžuje další svahy.

Ve Zlínském kraji je v provozu víc než polovina vleků a sjezdovek ve středisku Kohútka u Nového Hrozenkova na Vsetínsku. Lyžaři mohou vyrazit například i do Velkých Karlovic na Vsetínsku. Na Vysočině se díky mrazu bude o víkendu lyžovat nejméně na devíti kopcích, když otevřou i skiareály, které v závěru minulého roku přerušily provoz kvůli oblevě.

Své fungování díky silným mrazům obnovují také zimní střediska ve středních Čechách: dnes v Chotouni a na Šibeničním vrchu nedaleko Mnichovic u Prahy, od pátku v Kvasejovicích na Příbramsku. Na Monínci u Sedlce-Prčice na Příbramsku provoz zatím nepřerušili a zasněžováním vylepšili podmínky. Na jižní Moravě mohou lyžaři o víkendu vyrazit do Olešnice a Hodonína u Kunštátu na Blanensku, podmínky pro ně se výrazně zlepšily také v Němčičkách na Břeclavsku.

Pro běžkaře na Šumavě upravili 25 kilometrů tras na Zadově, dnes rolba projede trasu Modrava – Březník o délce 7,5 kilometru. V Dolní Moravě pod Králickým Sněžníkem je pro běžkaře sjízdných 23 kilometrů tratí. V Krušných horách naposledy v pondělí upravili stopy v okolí Klínovce/Meluzíny a z Loučné k božídarské celnici.

Opatrní by měli být běžkaři v Jizerských horách. „Z důvodu nižší vrstvy sněhu se na tratích objevují roztátá místa,“ uvedla na svém webu Jizerská o.p.s., která se stará o úpravu stop na jizerskohorské magistrále. V Krkonoších leží na hřebenech 100 až 130 centimetrů sněhu, na Šerlichu v Orlických horách 18 centimetrů, uvedla dnes na webu horská služba.

V Jeseníkách jsou běžecké trasy upravené například v okolí Červenohorského sedla či Paprsku. Na hřebenech, kde leží až 90 centimetrů sněhu, stopy v týdnu poškodil silný vítr. V Beskydech jsou pro běžkaře k dispozici trasy především v okolí střediska Pustevny. Na hřebenech Javorníků a na Vysočině je zatím přírodního sněhu pro běžkaře málo.

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.