ČTK

12. 1. 2024

Kriminalita v Česku loni mírně klesla. Policie zaznamenala 181 417 trestných činů, což bylo proti roku 2022 o 0,3 procenta méně. Současně se zvýšila objasněnost případů o 2,5 bodu na 55,4 procenta, nicméně škoda způsobená trestnou činností v loňském roce vzrostla o více než tři miliardy na 23,411 miliardy korun. Policie to dnes uvedla v tiskové zprávě na svém webu. Bezpečnostní situaci v Česku vnímá i přes prosincovou tragickou střelbu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, při které student zabil 14 lidí a dalších 25 zranil, jako stabilní.

“Za pozornost také stojí zastavení rapidního nárůstu kyberkriminality a výrazný nárůst zajištěných hodnot. V porovnání se způsobenou škodou to ukazuje na kvalitativní posun Policie ČR v oblasti zajišťování hodnot a jasný signál veřejnosti, že jsme schopni v rámci trestního řízení pomoci poškozeným saturovat vzniklou škodu,” uvedl ve zprávě náměstek policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování Tomáš Kubík.

Podle něj policie loni zajistila majetek za téměř devět miliard korun proti hodnotě 5,2 miliardy v roce 2022. Poměr mezi zajištěným majetkem a evidovanou škodou tak činí historicky nejlepších 49,6 procent, doplnil náměstek.

Nejvíce trestných činů policisté v loňském roce evidovali opět v Praze a Moravskoslezském kraji. V hlavním městě jich bylo 41 070 a v Moravskoslezském kraji 21 564. Naopak nejméně trestných činů se stalo v Karlovarském kraji (5041) a na Vysočině (5605), kde jich ale bylo proti roku 2022 o sedm procent více. Mezi kraji to byl nejvyšší meziroční nárůst počtu trestných činů. Ve zhruba polovině krajů kriminalita meziročně klesla, přičemž nejvýrazněji, o více než osm procent, v Libereckém kraji.

Z hlediska jednotlivých kategorií kriminalisté zaznamenali pokles proti roku 2022 u násilných, mravnostních nebo hospodářských činů. Mírně přibylo případů majetkové kriminality. Hospodářských trestných činů policisté loni evidovali 12 765, násilných skutků 13 115. Vražd ale přibylo, zatímco v roce 2022 se jich stalo 150, loni to bylo 159.

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.