ČTK

17. 1. 2024

Íránská státní média dnes večer informovala o tom, že Teherán podnikl vzdušné údery na území Pákistánu, které údajně mířily na dvě základny balúčské militantní skupiny Džajš al-Adl. Podle agentury AP však média zprávu následně bez uvedení důvodu stáhla. Stalo se tak v době zvýšeného napětí na Blízkém východě kvůli válce v Pásmu Gazy a jen den poté, co íránské Revoluční gardy zaútočily raketami na cíle v Iráku a Sýrii. Islámábád uvedl, že útok zabil dvě děti a zranil tři lidi, píše AP. Irák se kvůli pondělnímu útoku obrátil na OSN.

Íránská státní tisková agentura IRNA a státní televize nejprve oznámily, že při útoku na cíle v horské oblasti pákistánské provincie Balúčistán byly použity rakety a drony. Pákistánská vláda však později úder potvrdila, důrazně ho odsoudila a podotkla, že takové činy jsou v rozporu s dobrými sousedskými vztahy.

“Pákistán rozhodně odsuzuje toto nevyprovokované narušení vzdušného prostoru Pákistánu Íránem a útok uvnitř pákistánského území, které zapříčinily smrt dvou nevinných dětí a zranění tří dívek. Toto narušení pákistánské suverenity je zcela nepřijatelné a může mít vážné následky,” varovalo pákistánské ministerstvo zahraničí.

Íránská státní média později prvotní zprávu náhle a bez vysvětlení odstranila, ačkoli polooficiální agentura Tasnim ji na svých webových stránkách zatím ponechala. Press TV, anglickojazyčná verze íránské státní televize, přisoudila útok íránským polovojenským Revolučním gardám.

Íránské úřady neposkytly k události žádné vysvětlení a na žádost AP o komentář nereagovaly. V Íránu se nicméně stává, že citlivé zprávy ze státních médií náhle zmizí, podotkla agentura.

Militantní sunnitská skupina Džajš al-Adl (Armáda spravedlnosti) byla založena v roce 2012 a v poslední době stupňuje přeshraniční útoky proti íránským bezpečnostním silám, a to včetně pumových útoků a únosů. Džajš al-Adl tvrdí, že usiluje o širší práva a lepší životní podmínky pro menšinu Balúčů v převážně šíitském Íránu. Teherán proti ozbrojencům v pohraničí dlouhodobě bojuje, ale úder pomocí raket a dronů by byl bezprecedentní.

Íránské revoluční gardy ovšem v pondělí večer zaútočily balistickými raketami na údajná špionážní centra a protiíránských teroristické skupiny u iráckého Irbílu a v Sýrii zaútočily raketami na “pachatele teroristických operací” v Íránu. Teherán se tak snaží mimo jiné reagovat na dvojí bombový útok ze začátku ledna v Kermánu, při němž přišlo o život přes 90 lidí a na tři stovky dalších byly zraněny. K atentátu se přihlásil Islámský stát.

Irácké ministerstvo zahraničí dnes podle agentury Reuters oznámilo, že Bagdád kvůli íránské “agresi” podal stížnost k Radě bezpečnosti OSN.

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.