Hans von Spakovsky

17. 1. 2024

Komentář

Dva výbory Sněmovny reprezentantů minulý týden ve středu schválily rezoluce, v nichž doporučují, aby byl Hunter Biden obviněn z pohrdání Kongresem za neuposlechnutí předvolání k výpovědi a aby byla záležitost předána ministerstvu spravedlnosti k trestnímu stíhání.

Otázka však zní: Proč už syn prezidenta Joea Bidena není ve vězení?

Biden mladší projevil svou aroganci a vzdor vůči Kongresu tím, že se ve středu dostavil se svými právníky na slyšení sněmovního výboru pro dohled a odpovědnost, kde se projednával případ jeho pohrdání Kongresem.

Jeho krátké vystoupení v první řadě vytvořilo veřejnou podívanou, stejně jako 13. prosince, kdy učinil prohlášení před novináři na Kapitolu, místo aby vyhověl předvolání výboru a nechal se vyslechnout za zavřenými dveřmi.

Hunteru Bidenovi vzdor nepomohl, Justiční výbor Sněmovny reprezentantů hlasoval v poměru 23:14 a Výbor pro dohled a odpovědnost v poměru 25:21 pro postoupení svých rezolucí o pohrdání soudem na půdu Sněmovny reprezentantů.

Biden mladší a jeho právníci vedou klamavou válku s veřejností. Neustále tvrdí, že by byl ochoten vypovídat veřejně, a přitom odmítá vypovídat při výpovědi, při níž by mu mohly být kladeny podrobné otázky bez časového omezení veřejného slyšení, které značně omezuje možnosti zákonodárců získat od svědka informace nebo ho podrobit křížovému výslechu.

Bidenovo tvrzení, že je ochoten vypovídat veřejně, je naprostý podvod. Chce vytvořit jen divadlo.

Prezidentův 53letý syn byl v Kalifornii obviněn z devíti závažných daňových deliktů, z nichž tři jsou trestné. V Delaware byl rovněž obviněn ze tří trestných činů souvisejících s nezákonným nákupem střelné zbraně.

Žádný kompetentní obhájce by Hunteru Bidenovi nedovolil, aby při veřejném nebo uzavřeném slyšení před Kongresem udělal něco jiného než uplatnil své právo podle pátého dodatku proti sebeobviňování a odmítl odpovídat na otázky. To proto, že Biden čelí závažným obviněním u dvou různých federálních soudů a stále může být obviněn mimo jiné z porušení zákona o registraci zahraničních agentů.

Hunter Biden – a Bílý dům – se samozřejmě obávají, jak to bude vypadat, pokud se prezidentův syn odvolá na pátý dodatek a odmítne odpovídat na otázky týkající se zapojení dalších členů Bidenovy rodiny, včetně jeho otce, do pochybných obchodních transakcí se zámořskými oligarchy v Číně, Rusku a na Ukrajině, jejichž zájmy nebyly v souladu se zájmy Spojených států.

Biden mladší tedy dělá vše pro to, aby se svědectví úplně vyhnul, a zároveň hraje divadlo, které ho má vykreslit jako oběť. Všechno je to jen hra na vztahy s veřejností.

Pokud Sněmovna reprezentantů schválí obvinění z pohrdání Kongresem proti Bidenovi, což se zdá být velmi pravděpodobné, dalším problémem Sněmovny bude ministerstvo spravedlnosti jeho otce.

Neuposlechnutí předvolání Kongresu je podle § 192 zákona 2 U.S.C. trestným činem. Kongres je však zcela závislý na ministerstvu spravedlnosti, pokud jde o vymáhání předvolání pro pohrdání Kongresem.

Vzhledem ke stranické historii ministerstva spravedlnosti pod vedením ministra Merricka Garlanda a ke všem krokům, které úřad podnikl, aby zabránil vyšetřování prezidentova syna, zdržel ho, minimalizoval a odsunul na vedlejší kolej, se zdá, že šance, že ho bude skutečně stíhat a prosadí výzvu Sněmovny reprezentantů k pohrdání Kongresem, je poměrně malá.

Mějte na paměti, že federální obvinění Bidena bylo vzneseno až poté, co byla předchozí sladká dohoda ministerstva spravedlnosti, která nabízela, že prezidentova syna zbaví všech daňových a zbrojních obvinění bez vězení, zrušena po protestech veřejnosti a otázkách bdělého federálního soudce ohledně správnosti dohody o přiznání viny.

Pravděpodobnost, že ministerstvo spravedlnosti uplatní vůči Hunteru Bidenovi obvinění z pohrdání Kongresem, je obzvláště malá, když vezmeme v úvahu jeho minulou politizaci.

Za Obamovy administrativy ministerstvo spravedlnosti odmítlo uplatnit obvinění z pohrdání Kongresem vůči tehdejší úřednici finančního úřadu Lois Lernerové a tehdejšímu generálnímu prokurátorovi Eriku Holderovi, za Bidenovy administrativy se s nadšením pustilo do bývalých Trumpových asistentů v Bílém domě Steva Bannona a Petera Navarra.

Vymáhání práva zřejmě závisí na tom, zda jste politickým spojencem nebo nepřítelem Joea Bidena a demokratů.

Odmítnutím vyhovět předvolání Kongresu, které mu bylo doručeno, prezidentův syn pravděpodobně porušil podmínky svého podmíněného propuštění.

Po obvinění Bidena mladšího z obvinění z držení zbraně v Delaware vydal 3. října federální soudce Christopher J. Burke příkaz, v němž stanovil podmínky jeho propuštění a informoval ho, že během propuštění nesmí „porušovat žádné federální, státní ani místní zákony“.

Bidenovo veřejné neuposlechnutí kongresové obsílky se zdá být jasným porušením § 192 2 U.S.C., podle něhož je odmítnutí vyhovět takové obsílce federálním trestným činem (i když přestupkem).

Bude ministerstvo spravedlnosti stíhat Huntera Bidena pro trestný čin pohrdání Kongresem, pokud celá Sněmovna schválí jeho obvinění? Pokud ne, přispěje ministerstvo k tomu, že veřejnost bude mít dojem, že není ochotno prosazovat zákony na nestranickém základě – a že prezidentův syn dostává přednostní zacházení.

Převzato se svolením The Daily Signal, publikováno na The Heritage Foundation.

Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a nemusí nutně odrážet názory The Epoch Times.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související články

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.