ČTK

20. 1. 2024

Zákon o lobbování, který si klade za cíl regulovat a legalizovat lobbování a také zvýšit jeho transparentnost, projedná příští týden vláda. Plánuje zavedení registru jako informačního systému veřejné správy, budou v něm evidováni jak lobbisté, tak lobbovaní. Lobbisté také budou povinni svou činnost ohlásit ministerstvu spravedlnosti. Zákon by měl začít platit od druhé poloviny roku 2025. Vláda zároveň projedná i změny jiných zákonů, které se zavedením zákona o lobbování souvisejí.

“Lobbování neboli prosazování zájmů je jednou z legitimních součástí demokratického procesu. V současné době však nejsou pro lobbing v České republice nastavena žádná pravidla a jako takový je vnímán často velmi negativně,” uvedlo ministerstvo spravedlnosti v předkládací zprávě návrhu. Legislativní snahy o regulaci lobbování se podle úřadu objevují v Česku opakovaně, dosud ale nevyústily v přijetí komplexního řešení.

Návrh zákona definuje podle ministerstva lobbování, lobbisty a lobbované tak, aby byl zahrnut co nejširší okruh osob, které na centrální úrovni ovlivňují nejen přípravu, projednávání nebo schvalování právních předpisů, ale například i opatření správních úřadů. Hlavním nástrojem regulace má být zavedení registru. “Lobbisté, pokud budou chtít provozovat lobbování legálně, budou povinni tuto činnost předem ohlásit ministerstvu spravedlnosti. Povinnost zapsat lobbované do registru budou mít ty orgány veřejné moci nebo organizační složky státu, u kterých lobbovaní působí,” popisuje ministerstvo v návrhu.

Lobbisté budou muset v registru také uvést, v čím zájmu lobbují, budou do něj navíc vždy po půl roce vkládat prohlášení o lobbování. Ta budou veřejně přístupná, což má podle ministerstva spravedlnosti umožnit snadnou kontrolu veřejnosti. “Dále bude mít lobbista, který hodlá lobbovat, povinnost lobbovaného upozornit na to, že je lobbistou ve smyslu tohoto zákona a uvést v zájmu koho lobbuje,” uvádí také navrhovatelé.

Zákon je vládě předkládán s rozporem. Ministerstvo financí nesouhlasí s náklady, které bude ministerstvo spravedlnosti se zavedením registru mít. Úřad předpokládá, že na vytvoření registru bude potřebovat jednorázově deset milionů korun a milion korun každoročně na jeho fungování. Spravedlnost chce také nabrat šest úředníků, kteří budou mít agendu na starosti. Výdaje na ně odhaduje na 5,36 milionu korun ročně.

Přijetí regulace lobbingu do poloviny roku 2025 je podmínkou pro vyplacení peněz z Národního plánu obnovy. “Bez odpovídajícího kapacitního a finančního zajištění výkonu této agendy nebude závazek České republiky adekvátně splněn, a bude tak ohroženo čerpání finančních prostředků z Fondu obnovy,” uvádí ministerstvo spravedlnosti.

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.