ČTK

20. 1. 2024

Zákon zavádějící sdílený elektronický záznam pacienta, elektronické žádanky nebo aplikaci eZkarta by měl podle návrhu ministerstva zdravotnictví (MZd) platit od roku 2025. Úřad žádá Sněmovnu o jeho schválení v prvním čtení. Pomalé zavádění elektronizace zdravotnictví kritizoval i Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), peníze vydané v letech 2019 nebo 2022 podle něj zatím nevedly k umožnění sdílení údajů. Zavedení nových centrálních služeb bude bude stát asi 50 milionů korun, deset milionů Kč budou stát softwarové nástroje.

“Náklady na následnou údržbu, obnovu a zajištění provozu lze očekávat (…) zhruba v částce 20 procent z pořizovací ceny ročně,” píše v dokumentu MZd. Peníze chce úřad čerpat z Národního plánu obnovy. Jenom u eŽádanek odhaduje, že každé procento elektronických žádanek místo papírových může uspořit 270 milionů korun ročně.

Data pacientů budou uložená pouze u jejich lékařů. “Novela zákona o elektronizaci zdravotnictví nepředpokládá vznik žádných centrální úložišť zdravotnické dokumentace a dat o zdravotním stavu pacientů a rovněž minimalizuje centralizaci dat o zdravotnických pracovnících,” uvádí dokument.

Vznikne sdílený zdravotní záznam, jeho součástí bude takzvaný emergentní zdravotní záznam a výsledky preventivních a screeningových vyšetření. “Jedná se o minimalizovaný set informací o zdravotním stavu pacienta, který je přístupný pouze poskytovatelům zdravotních služeb a zdravotnickým pracovníkům poskytujícím zdravotní služby pacientovi,” píše se v materiálu.

Emergentní zdravotní záznam bude soubor údajů, které by měly primárně zajistit větší bezpečnost pacienta při řešení život ohrožujících situací. Půjde například o informace o krevní skupině, alergiích, nežádoucích reakcích na léčiva nebo lécích předepsaných za poslední rok. Pacient bude moci v systému označit, že si vedení tohoto záznamu nepřeje.

Vzniká také státní mobilní aplikace eZkarta, která umožní pacientovi nahlížet do jeho vlastních zdravotních záznamů v systému eRecept, v registrech vedených podle zákona o ochraně veřejného zdraví, v Národním zdravotnickém informačním systému nebo v rozhraní zřizovaném právě zákonem o elektronizaci zdravotnictví.

Elektronicky by nově podobně jako recepty na léky nebo poukazy na zdravotnické prostředky měly vznikat i žádanky, které lékaři vydávají pacientům například na laboratorní nebo zobrazovací vyšetření. Lékař bude eŽádanku posílat přímo poskytovateli, kterého o vyšetření žádá.

První zákon o elektronizaci zdravotnictví vláda schválila v roce 2021, nastavoval hlavně pravidla a nástroje pro bezpečné sdílení informací mezi registry zdravotníků, pacientů a poskytovatelů nebo zdravotnickými zařízeními. Zavedl také registr zdravotnických pracovníků, pacientů a poskytovatelů zdravotních služeb, které umožní kontrolu přístupu do sdílených záznamů. O každém přístupu je záznam a pacienti mohou získat výpis toho, jaké informace jsou o nich vedeny.

Přečtěte si také

Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“
Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“

Stát v určitém okamžiku zbavil výrobce vakcín odpovědnosti za případné újmy na zdraví způsobené povinným očkováním a občanům sdělil, že odškodnění provede sám. Tedy že újmu uhradí z peněz daňových poplatníků. Systém je však nastaven tak, že na odškodnění zatím nikdo reálně nedosáhl.

Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA
Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA

Nevládní organizace Heartland Institute se snažila posoudit pravděpodobný dopad, který by měly korespondenční hlasy odevzdané podvodným způsobem na hlasování pro tehdejšího kandidáta Joea Bidena a pro jeho protikandidáta, prezidenta Donalda Trumpa. A také, jak by ovlivnily celkové výsledky voleb v roce 2020.

Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka
Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka

Výsledek války na Ukrajině předznamená, v jakém světě budeme žít, řekl v úvodu dnešního armádního velitelského shromáždění náčelník generálního štábu Karel Řehka.

OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje
OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje

Klimatická politika založená na předpokládaném vztahu mezi CO2 a úrovní arktického ledu je podle vědců problematická. Led netaje s růstem CO2.

Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?
Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?

Sdružení právníků Pro Libertate ve svém právním rozboru upozorňuje na rizika dosavadní verze Pandemické úmluvy, jakými jsou např. centralizace přístupu, legalizace cenzury, potlačení individuálních práv či rozšiřování kompetencí WHO.