ČTK

20. 1. 2024

Zákon zavádějící sdílený elektronický záznam pacienta, elektronické žádanky nebo aplikaci eZkarta by měl podle návrhu ministerstva zdravotnictví (MZd) platit od roku 2025. Úřad žádá Sněmovnu o jeho schválení v prvním čtení. Pomalé zavádění elektronizace zdravotnictví kritizoval i Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), peníze vydané v letech 2019 nebo 2022 podle něj zatím nevedly k umožnění sdílení údajů. Zavedení nových centrálních služeb bude bude stát asi 50 milionů korun, deset milionů Kč budou stát softwarové nástroje.

„Náklady na následnou údržbu, obnovu a zajištění provozu lze očekávat (…) zhruba v částce 20 procent z pořizovací ceny ročně,“ píše v dokumentu MZd. Peníze chce úřad čerpat z Národního plánu obnovy. Jenom u eŽádanek odhaduje, že každé procento elektronických žádanek místo papírových může uspořit 270 milionů korun ročně.

Data pacientů budou uložená pouze u jejich lékařů. „Novela zákona o elektronizaci zdravotnictví nepředpokládá vznik žádných centrální úložišť zdravotnické dokumentace a dat o zdravotním stavu pacientů a rovněž minimalizuje centralizaci dat o zdravotnických pracovnících,“ uvádí dokument.

Vznikne sdílený zdravotní záznam, jeho součástí bude takzvaný emergentní zdravotní záznam a výsledky preventivních a screeningových vyšetření. „Jedná se o minimalizovaný set informací o zdravotním stavu pacienta, který je přístupný pouze poskytovatelům zdravotních služeb a zdravotnickým pracovníkům poskytujícím zdravotní služby pacientovi,“ píše se v materiálu.

Emergentní zdravotní záznam bude soubor údajů, které by měly primárně zajistit větší bezpečnost pacienta při řešení život ohrožujících situací. Půjde například o informace o krevní skupině, alergiích, nežádoucích reakcích na léčiva nebo lécích předepsaných za poslední rok. Pacient bude moci v systému označit, že si vedení tohoto záznamu nepřeje.

Vzniká také státní mobilní aplikace eZkarta, která umožní pacientovi nahlížet do jeho vlastních zdravotních záznamů v systému eRecept, v registrech vedených podle zákona o ochraně veřejného zdraví, v Národním zdravotnickém informačním systému nebo v rozhraní zřizovaném právě zákonem o elektronizaci zdravotnictví.

Elektronicky by nově podobně jako recepty na léky nebo poukazy na zdravotnické prostředky měly vznikat i žádanky, které lékaři vydávají pacientům například na laboratorní nebo zobrazovací vyšetření. Lékař bude eŽádanku posílat přímo poskytovateli, kterého o vyšetření žádá.

První zákon o elektronizaci zdravotnictví vláda schválila v roce 2021, nastavoval hlavně pravidla a nástroje pro bezpečné sdílení informací mezi registry zdravotníků, pacientů a poskytovatelů nebo zdravotnickými zařízeními. Zavedl také registr zdravotnických pracovníků, pacientů a poskytovatelů zdravotních služeb, které umožní kontrolu přístupu do sdílených záznamů. O každém přístupu je záznam a pacienti mohou získat výpis toho, jaké informace jsou o nich vedeny.

Přečtěte si také

Útok ISIS v New Orleans ukazuje, že vliv jeho propagandy trvá dál, říkají analytici

To, zda ISIS fyzicky existuje nebo ne, je pro islámské extremisty „irelevantní“, říká odbornice na boj proti terorismu. Proč je jeho ideologie stále atraktivní?

Sněmovna schválila růst platů vrcholných politiků pro letošek téměř o sedm procent

Do budoucna se mají podle přijatého pozměňovacího návrhu meziročně zvyšovat nejvýše o pět procent.

norsko krajina domy
Jak se miliardáři v Norsku stali ohroženým druhem

Kritici varovali, že norská daň z bohatství „vyvolá odliv kapitálu a ohrozí tvorbu pracovních míst“, a přesně to se také stalo. Norský novinář Rupert Neate poznamenal, že v roce 2022 opustilo Norsko více „superbohatých lidí“ než „během předchozích 13 let“.

Po rozhodnutí Nejvyššího soudu má čínská sociální síť TikTok v neděli v USA ukončit činnost

U amerických uživatelů populární služba by podle zákona měla v neděli ukončit činnost, pokud by ji čínská mateřská firma ByteDance do té doby neprodala.

Kyle Bass, zakladatel a investiční ředitel společnosti Hayman Capital Management a zakládající člen Výboru pro současné nebezpečí: Čína, ve Washingtonu, 26. září 2019. (Samira Bouaou / The Epoch Times)
Čínský trh s dluhopisy je známkou kolabující ekonomiky, říká Kyle Bass

Podle manažera hedgeového fondu se čínská ekonomika potýká také s problémy v bankovnictví a realitách.

Esenciální oleje pro zahřátí, lepší spánek a usnadnění trávení v zimě

Esenciální oleje jako zimní spojenci se snadno používají a nabízejí řadu výhod pro tělo i mysl. V zimě se lidé často cítí depresivně, když se dny zkracují a teplota klesá. Tehdy mohou esenciální oleje dělat zázraky. Wej Čchen-i, koordinátorka zdraví certifikované společností TÜV Rheinland, doporučuje esenciální oleje, které podporují spánek a teplo a zklidňují trávicí trakt. Tyto oleje pomáhají uvolnit […]

Česko vypustilo do vesmíru svou největší družici, sloužit bude obraně

Česko v úterý vypustilo do vesmíru zatím svou největší družici SATurnin-1. Sloužit má k obraně a bezpečnosti. Na rozdíl od jiných družic není závislá na zahraničních technologiích.

„Tohle je pro mě silný příběh,“ říká režisér Dan Svátek o osudech čínského obhájce Kao Č‘-šenga

V Senátu zazněl silný příběh renomovaného čínského právníka Kao Č‘-šenga, jenž upadl v nemilost komunistického režimu. Jak jej vnímají režisér Dan Svátek a senátorky Jitka Seitlová a Jaromíra Vítková?

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.