ČTK

22. 1. 2024

Prostor před brněnským nádražím přešel ode dneška do režimu sdílené zóny, a to mezi chodníkem u obchodního domu Letmo a tramvajovou zastávkou. Jde o dopravní prostor, který umožnila legislativa vytvářet od 1. ledna a ve kterém jsou si rovni řidiči aut, cyklisté i chodci a maximální rychlost je zde omezena na 20 kilometrů za hodinu. Město sdílenou zónu vytvořilo proto, že loni vytvořenou pěší zónu zrušil krajský úřad.

Cílem Brna bylo vytvořit před nádražím přívětivější a komfortnější prostor pro chodce, kterých tudy každý den projde několik tisíc. Dříve oddělovalo zastávku od vozovky zábradlí, které nahradily s vytvořením pěší zóny sloupky. Zároveň město zvýšilo vozovku do úrovně chodníku a zastávky, aby byl prostor bezbariérový. Na podobě přednádraží se nic nezměnilo, jen pěší zónu nahradila sdílená.

Brno, Nádraží, sdílená zóna, auta a chodci
Instalace značek sdílené zóny u obchodního domu Letmo v Brně, 22. ledna 2024. Zřízení sdílené zóny umožňuje legislativa teprve od počátku letošního roku a je definovaná tak, že do ní mohou vstupovat chodci, vjíždět cyklisté i auta a všichni musí brát ohled na ostatní. (Profimedia)

“Sdílená zóna je pro přednádraží ideální a pro tyto a jí podobné prostory byla koncipována. Na základě jednání s krajským úřadem a policisty jsme navrhli nové značení. Chodci nemusejí mít obavy z velkého provozu. Díky zákazům odbočení vlevo, které jsou zavedeny ve směru od Nových sadů na Koliště a z Koliště směrem na Benešovu, se na komunikaci při Nádražní ulici dostanou pouze rezidenti z blízké oblasti v okolí Novobranské nebo auta strážníků, policie či dopravní obsluha. Při dodržování dopravních předpisů není tedy možné, aby se v uvedené oblasti díky novému dopravnímu značení zvýšil počet vozidel,” uvedl radní pro dopravu Petr Kratochvíl (ODS).

Ve sdílené zóně mají před ostatními přednost pouze tramvaje. Chodci a cyklisté mohou využívat celou šířku komunikace, parkování kol a aut je povoleno jen na místech k tomu určených. Zásobování pro místní podniky je možné po dobu 30 minut ráno. U Letma najdou řidiči i obrátková místa na parkování, která jsou k dispozici po celý den.

Na dodržování dopravního značení a předpisů mají dohlížet strážníci i policisté a město připravuje na léto instalaci kamer, které budou dohlížet na zákazy odbočení.

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.