Špičky policie i hasičů si v minulosti pochvalovaly mobilní bariéry nápomocné při ochraně měkkých cílů a patentované českým bezpečnostním expertem. Byť o ně byl zájem, dodnes nebyly pořízeny. Dle jejich tvůrce mohly pomoci i při střelbě na FF UK.
Koncem minulého týdne pořádalo hnutí Přísaha tiskovou konferenci, na které kromě jejího předsedy Roberta Šlachty vystoupil bezpečnostní expert Vladimír Jelínek, autor dvou patentů mobilních bariér nápomocných při ochraně měkkých cílů či bezpečnostních složek v akci.
Jelínek měl působit sedmadvacet let u Policie ČR (vč. URNA). Díky svým zkušenostem navrhl a ve spolupráci s ČVUT vyvinul v roce 2016 dva druhy mobilních balistických bariér pro nasazení v život ohrožujících situacích, jakými jsou střelba či exploze.
Jeden typ bariéry ve tvaru „A“ sestává ze vzduchových a vodou plněných vaků, na kterých je připevněna balistická deska. Ve složeném stavu má velikost velké tašky a připravit jej lze za dvě minuty. Druhým typem je v podstatě „skládačka“ z betonových desek.
Dle Jelínka se prezentace obou bariér opakovaně dočkala u policejních špiček velmi pozitivního ohlasu a o jejich pořízení byl zájem. Po tiskové konferenci dal Jelínek Epoch Times k nahlédnutí několik dokumentů s hlavičkou Policie ČR, ve kterých několik vysoce postavených policejních úředníků a ředitel odboru ochrany obyvatelstva Hasičského záchranného sboru (HZS) bariéry chválilo.
„Tato bariéra je vhodná do operativního nasazení bezpečnostních složek státu Policie ČR, HZS ČR, neboť se několikanásobně zlepší bezpečnost na místech ohrožení a sníží rozsah škodlivých účinků výbuchu či střelby… její zavedení do praxe následně pomůže ochránit mnoho životů a majetku,“ citoval Jelínek z několik let starého dopisu majora Mgr. Marešovského z Pohotovostní motorizované jednotky krajského ředitelství Policie hl. města Prahy, která byla u střelby na FF UK.
„Kpt. Mgr. Bc. Jelínek představil výsledky několikaleté práce, na jejímž konci je návrh možného řešení ochrany měkkých cílů,“ citoval z dopisu plk. Pavla Nepovíma z HZS. „Nepochybně se jedná o revoluční prostředek, který nepochybně zvýší bezpečnost, a to jak samotných občanů, kteří se ocitnou v bezprostředním ohrožení, tak i samotných zasahujících složek v místě řešení mimořádných událostí,“ stojí dále v dopise k ochranným bariérám.
Bariéry však pořízeny policií ani HZS dosud nebyly. Bezpečnostní expert dále sdělil, že na řešení upozorňoval špičky policie opakovaně u případů střelby v Uherském Brodě, v ostravské nemocnici či nyní v Praze.
„U této jedné věci je to jasně vidět. Policie vybavila prvosledové hlídky dlouhými zbraněmi, což chválím. Ale žádné novodobé prostředky k ochranně měkkých cílů nekoupili, i když věděli, že to je potřeba. Co školy a školky nebo jesle? Znovu jsem pak na to upozorňoval loni při českém předsednictví EU, bohužel s nulovou odezvou ze strany policie.“
Deník Epoch Times se na tiskové konferenci Jelínka dotázal, jak konkrétně mohly jeho bariéry pomoci při střelbě na FF UK. Dle něj mohly bariéry ochránit stahování zraněných a evakuované, kteří procházeli tzv. „červenou zónou“, tedy perimetrem, kde je mohl střelec trefit.
O komentář byla požádána i Policie ČR, jejíž vedoucí oddělení tisku, plk. Ondřej Moravčík, písemně sdělil: „S tím projektem jsme skutečně byli seznámeni, nicméně jeho nákup realizován nebyl z důvodu toho, že na něj nebyly schváleny finance z evropských dotací.“
„V tuto chvíli je skutečně předčasné hovořit o tom, co by pomohlo a co nikoliv,“ reagoval Moravčík na otázku, zda by ony bariéry při zákroku policie na FF UK pomohly.
„Každopádně do budoucna budeme zajisté pracovat na tom, aby došlo k ještě většímu zefektivnění policejních činností. V současnosti je též předčasné hovořit o investičních akcích, dokud skutečně nebude finanční záměr o navýšení rozpočtu schválen a budeme s nimi moci disponovat,“ odpověděl na dotaz, zda bariéry budou pořizovat z extra rozpočtu, který nedávno v objemu tří miliard Kč přislíbil ministr vnitra Vít Rakušan.