ČTK

23. 1. 2024

Sněmovna schválila dnes dopoledne na návrh vládní koalice omezení počtu vystoupení poslanců v debatě ke spornému uzákonění možnosti poštovního hlasování pro Čechy v cizině nejvýše na dvě. Odpor opozičního hnutí ANO, ale také SPD vyvolalo to, že se budou započítávat i krátké, nejvýše dvouminutové faktické poznámky. Mluví o porušení jednacího řádu. Sněmovna si podle koaličního návrhu odhlasovala možnost jednání i přes noc na středu.

Hnutí ANO si v reakci na omezení počtu vystoupení včetně faktických poznámek vzalo po kritických reakcích půlhodinovou přestávku pro jednání klubu. Sněmovní jednání pokračuje od 11:18.

O koaličním návrhu na zavedení korespondenční volby Sněmovna jedná v úvodním kole čtvrtý jednací den. Minulý týden trvala debata zhruba 31,5 hodiny čistého času. Do běžné debaty se hlásilo k dnešním 10:30 sedm desítek poslanců.

Omezení počtu vystoupení včetně faktických poznámek, kterými mají poslanci reagovat na předchozí debatní vstoupení, navrhl předseda poslanců TOP 09 Jan Jakob s odkazem na statistiku jednání o volbě poštou v minulém týdnu. Uvedl mimo jiné, že Sněmovna byla svědkem celkem 276 vystoupení, vice než 200 příspěvků zaznělo z opozice.

“Pošlapáváte jednací řád nehorázným způsobem,” řekla po hlasování předsedkyně frakce ANO Alena Schillerová. Chtěla vědět, co koaliční většina přijme příště. “Že máme mlčet, že máme odejít ze sálu?” tázala se. Podle předsedy poslanců SPD Radima Fialy jde o jasnou odpověď na otázku, zda přichází totalita, nebo ne. Prohlásil, že to, co se nyní děje ve Sněmovně, se v ní od roku 1989 nestalo. Varoval koalici, že si šije bič sama na sebe pro dobu, kdy bude v opozici.

Lídr SPD Tomio Okamura zdůraznil, že bude jako jeden z řečníků s přednostním právem vystupovat, kdy bude chtít. Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ujistila Sněmovnu o tom, že na tyto řečníky se usnesení o omezení počtu vystoupení nevztahuje.

Související témata

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.