ČTK

23. 1. 2024

Krajský soud v Ústí nad Labem dnes zrušil část územního plánu krušnohorské obce Výsluní, která zakazovala stavbu větrných elektráren na sedmi parcelách investora. Na soud podala žalobu společnost APB Plzeň, která plánuje postavit v Krušných horách větrný park. Obec v územním plánu z roku 2022 stavbu větrníků zakázala. Podle soudu obec dostatečně zákaz neodůvodnila. Starosta David Lacman (Za společnou obec Výsluní) ČTK a Českému rozhlasu řekl, že s největší pravděpodobností obec podá kasační stížnost.

Společnost APB Plzeň usiluje o stavbu větrného parku na Chomutovsku několik let. Právní zástupce firmy Jiří Nezhyba u soudu řekl, že obrat ve Výsluní nastal po změně politického vedení, kdy byl celý záměr investora zmařen. Předseda představenstva společnosti Pavel Březina uvedl, že jeho rodina pracuje na záměru 13 let. “Projekt je velice rozsáhlý a my se přes to (obec Výsluní) nemůžeme dostat dál,” uvedl s tím, že firma vynaložila doposud na projekt zhruba 420 milionů korun a nechce od něj ustoupit.

Obec u soudu upozornila, že investor neměl za celou dobu pohromadě nikdy všechny potřebné dokumenty ke stavbě, chybělo mu kladné stanovisko ministerstva obrany, které má v nedalekých Hrušovanech radiolokátor, nebo ekologů. Od roku 2006 do roku 2022 mohl investor podle obce stavět, ale nestalo se tak.

Soud dospěl k závěru, že územní plán obsahuje pouze záměr nepřipustit jakoukoliv výstavbu větrných elektráren, ale tento záměr není žádným relevantním způsobem odůvodněn, obsahuje jen odkazy na obecné principy. “S tím rozhodně nesouhlasíme, protože jsou všeobecně známé a dostupné informace, v jaké lokalitě se nacházíme, že jsme v přírodním parku, prameništi Prunéřovského potoka, pokud to soud neví, budeme to muset tou kasační stížností odůvodnit my,” řekl ČTK starosta. Březina se k rozsudku odmítl vyjádřit.

Nový územní plán ve Výsluní začal platit v roce 2022. Žalobu podal investor ohledně deseti pozemků na katastru obce. Rozsudek se týká devíti parcel. Jeden případ vyloučil soud k samostatnému projednávání, protože obec s firmou vede spor o věcné břemeno. U dvou parcel návrhu firmy soud nevyhověl, ty už podle původního plánu mohly být využívány pouze jako travní porost a u nich se novým plánem nic nezměnilo. U dalších sedmi ploch původní územní plán povoloval stavbu větrných stožárů.

Soudce Václav Trajer ČTK řekl, že v územním plánu obce Výsluní je po vynesení rozsudku určité bílé místo a obec je povinna v co nejkratším termín přistoupit ke změně územního plánu tak, aby v něm nezůstávaly plochy bez regulace.

Nejvyšší správní soud (NSS) loni v červenci zrušil původní regulaci umisťování vysokých větrných elektráren v Ústeckém kraji. Vyhověl tak kasační stížnosti skupiny samospráv, lidí a firem, podle kterých krajské zásady rozvoje v podstatě znemožnily budování vysokých elektráren na více než 99 procentech území kraje.

Po rozhodnutí soudu kraj začal připravovat nové podmínky výstavby větrných elektráren na svém území. Ústecký kraj bude dál regulovat stavbu větrných elektráren v Krušných horách. Vymezí místa, kde bude možné vysoké větrníky postavit. Nová regulace se bude týkat menší plochy Krušných hor. V Ústeckém kraji je nyní 48 vysokých větrných elektráren, z toho 21 stožárů je v Kryštofových Hamrech na Chomutovsku.

Související témata

Přečtěte si také

Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“
Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“

Stát v určitém okamžiku zbavil výrobce vakcín odpovědnosti za případné újmy na zdraví způsobené povinným očkováním a občanům sdělil, že odškodnění provede sám. Tedy že újmu uhradí z peněz daňových poplatníků. Systém je však nastaven tak, že na odškodnění zatím nikdo reálně nedosáhl.

Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA
Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA

Nevládní organizace Heartland Institute se snažila posoudit pravděpodobný dopad, který by měly korespondenční hlasy odevzdané podvodným způsobem na hlasování pro tehdejšího kandidáta Joea Bidena a pro jeho protikandidáta, prezidenta Donalda Trumpa. A také, jak by ovlivnily celkové výsledky voleb v roce 2020.

Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka
Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka

Výsledek války na Ukrajině předznamená, v jakém světě budeme žít, řekl v úvodu dnešního armádního velitelského shromáždění náčelník generálního štábu Karel Řehka.

OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje
OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje

Klimatická politika založená na předpokládaném vztahu mezi CO2 a úrovní arktického ledu je podle vědců problematická. Led netaje s růstem CO2.

Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?
Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?

Sdružení právníků Pro Libertate ve svém právním rozboru upozorňuje na rizika dosavadní verze Pandemické úmluvy, jakými jsou např. centralizace přístupu, legalizace cenzury, potlačení individuálních práv či rozšiřování kompetencí WHO.