ČTK

27. 1. 2024

Venezuelský nejvyšší soud v pátek opoziční lídryni Maríi Corině Machadové potvrdil zákaz vykonávat veřejné funkce, a zmařil tak podle agentury Reuters plány opozice pro letošní volby. Machadová, kterou hlavní strany opozice vybraly za společnou kandidátku do křesla hlavy státu, je přesvědčena, že rozhodnutí je politicky motivované. V reakci na rozhodnutí soudu dnes Spojené státy oznámily, že zvažují zpřísnění sankcí proti Venezuele.

Verdikt, podle něhož Machadová podporovala americké sankce a podílela se na korupci, znamená, že šestapadesátiletá vystudovaná inženýrka nemůže přihlásit svou kandidaturu do voleb plánovaných na druhou polovinu letošního roku.

“Režim se rozhodl skoncovat s dohodou (o volbách) z Barbadosu. S čím však neskoncoval, je náš boj za to, aby demokracie zvítězila prostřednictvím svobodných a spravedlivých voleb,” uvedla Machadová v reakci na X. Prezident Nicolás Maduro a jeho “zločinecký systém” si podle ní zvolili to nejhorší: zfalšované volby.

Americké ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že rozhodnutí soudu je v rozporu se záměrem uspořádat pluralitní prezidentské volby, k čemuž se zavázali představitelé vlády prezidenta Madura loni na podzim. Po uzavření dohody mezi venezuelskou vládou a opozicí o konání prezidentských voleb Washington uvolnil některé sankce uvalené na venezuelský ropný sektor. Mluvčí americké diplomacie Matthew Müller dnes řekl, že v reakci na rozhodnutí soudu Spojené státy přehodnocují svou sankční politiku proti Venezuele.

Analytik Geoff Ramsey z think-tanku Atlantic Council má podle agentury AP za to, že Maduro potřeboval Machadovou odstranit ze soutěže o prezidentský post, protože z ní její popularita činila přílišnou hrozbu.

Rozhodnutí soudu přišlo jen několik hodin poté, co tři blízké spolupracovníky Machadové venezuelské úřady obvinily z terorismu. Ukazuje to podle Reuters na rostoucí napětí mezi autokratickou vládou Madura a opozicí.

Podle úřadů trojice zadržených mužů spolupracovala na přípravě útoků na vojenské posádky. Machadová už v týdnu uvedla, že se vláda snaží opozici zastrašit skrze potírání údajných teroristických aktivit, které jsou ovšem vládními výmysly. Maduro se podle ní před prezidentskými volbami musí spolehnout na represi, protože nemá mezi Venezuelany dostatečnou podporu.

Venezuelské úřady v týdnu zadržely také asi tři desítky lidí kvůli údajným snahám uskutečnit státní převrat a zavraždit Madura. Jedenašedesátiletý následovník stoupence “socialistické revoluce” Huga Cháveze pak ve čtvrtek řekl, že dohody o prezidentských volbách uzavřené s opozicí na Barbadosu “jsou smrtelně zraněné” konspiračními aktivitami jeho odpůrců.

Související články

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.