Ondřej Horecký

31. 1. 2024

Aktualizováno 31.1. 2024, 15:20 o vyjádření ministerstva zdravotnictví.

Polosyntetický kanabinoid HHC se tento týden opět dostal na titulky médií, když se gumovými medvídky s touto látkou předávkovalo několik žáků základní školy v Karlových Varech. Důvod, proč HHC není dosud zakázaný, je podle poslance Marka Nováka způsoben ministerstvem zdravotnictví. To svaluje vinu na vládu.

Podle zpráv skončily intoxikované děti z Karlových varů v nemocnici. Látka HHC je v Česku volně dostupná, koupit si ji může kdokoliv, například z pouličních prodejních automatů v různých formách, včetně bonbonů a gumových medvídků.

HHC neboli hexahydrocannabinol se nachází v marihuaně a podobně jako její známější příbuzný THC, i on má psychotropní účinky – změna zrakového a sluchového vnímání, euforie, relaxační a povzbuzující účinky. Přestože se v konopí nachází přirozeně, vyrobit jej lze i synteticky. Jako každá droga i HHC má své nekalé stránky.

Karlovarská nemocnice se s případy předávkování touto látkou setkává pravidelně, uvedla na svém facebookovém účtu. „Karlovarská krajská nemocnice eviduje od počátku letošního roku pět případů předávkování dětí a mladistvých volně dostupným doplňkem stravy s obsahem HHC (převážně v podobě gumových medvídků) a nesčetně případů u dospělých. U takto intoxikovaných pacientů dochází po požití k poruchám vědomí, které mohou trvat 24 – 48 hodin, výkyvům nálad, agresi či nevolnostem,“ popisuje Karlovarská krajská nemocnice.

Dlouhodobé účinky užívání HHC nejsou dosud známy. „V současné době nejsme u této novodobé drogy schopni predikovat případné chronické následky či orgánové komplikace,“ poznamenává nemocnice na svém účtu.

HHC produkty jsou nabízeny v různých podobách. (screenshot z eshopu)

Nemilé zkušenosti mají s touto látkou také na Slovensku, kde rovněž přibývá automatů, kde si lze HHC koupit. Zpravidla se jedná o nabídku ve formě vapovacích zařízení na inhalaci nebo v sáčcích. Podle zpráv ze slovenských médií se u našich sousedů množí případy, kdy zdrogovaná mládež končí v nemocnicích, popř. se o ni musí doma starat vyděšení rodiče.

Příznaky intoxikace jsou dezorientace, ztráta paměti, nekoordinované pohyby a únava. V jedné bratislavské nemocnici hospitalizovali dítě, které mělo postiženo vícero orgánů a skončilo na několik hodin v hlubokém bezvědomí.

Slovenské ministerstvo zdravotnictví po tlaku veřejnosti a médií oznámilo, že látky s obsahem HHC a HHC-P budou zařazeny na seznam zakázaných látek. Novela by měla začít platit v dubnu 2024.

V Česku se omezení chystá, ale kdy?

U nás se o tento krok pokoušeli politici již vloni. Poslanec Marek Novák (ANO), který se tematikou drog na školách zabývá dlouhodobě, uvedl pro Epoch Times, že na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka naléhal již před rokem, aby zařadil HHC a kratom na seznam zakázaných látek.

Kratom je výtažek z asijské rostliny Mitragyna speciosa s podobnými účinky jako HHC. Obě látky jsou podle Nováka u nás „nejvíce rozšířené a nejvíce zneužívané“.

K zařazení na seznam zakázaných látek však nikdy nedošlo kvůli lobbingu ze strany Pirátů, kteří jsou zastánci legalizace marihuany, říká Novák s tím, že ministerstvo slíbilo, že to bude řešit jinou cestou.

HHC produkty jsou již několik let snadno dostupné z prodejních automatů umístěných nejčastěji u obchodních center. (foto: internet)

Válek měl připravit zákon, který by zavedl regulaci HHC a zamezil její dostupnost dětem. Ministr pověřil tímto úkolem Národního protidrogového koordinátora, kterým je Jindřich Vobořil. Ten předložil poslancům v srpnu 2023 zákon, který Novák označuje jako „zmetek“ kvůli množství mezer, které umožňovaly zákon obcházet. Dnes například prodejci používají právní kličku, kdy HHC označují jako „sběratelský předmět“ ve snaze vyhnout se potravinářským nařízením.

„Ten zákon obsahuje spoustu cestiček a děr, jakými lze zajistit, aby se to k dětem dostalo, ať už je to zpřístupnění prodeje přes internet nebo prodej formou tinktury do elektronických cigaret. Vedle toho se otevírá problematická otázka vymáhání práva, kdy sami lidé z Národní protidrogové centrály proti zákonu vystupovali,“ vyjmenovává nedostatky předloženého návrhu Novák.

Podle něj ministr Válek slíbil, že nedostatky do druhého čtení odstraní. „Dodnes nepřišel návrh, který by bylo možné akceptovat a na širokém plénu ho v rámci všech stran a hnutí schválit,“ líčí poslanec ze Zlína.

Průtahy jsou způsobeny hlavně ministerstvem zdravotnictví, které zvolilo nesprávný postup, míní Novák. „Vázne to především na ministru Válkovi, protože to delegoval nesprávným směrem,“ říká. Podle něj měl ministr použít oddělení svého rezortu specializované na návykové látky, které spolupracuje s dalšími ministerstvy (školství, vnitra). „Tento proces se bohužel neděje,“ namítá.

Řešení, které prosazuje Novák a jeho kolegové ve sněmovně, je omezit prodej HHC jako doplňku stravy pouze na kamenné prodejny a pouze lidem starším 18 let. Prodejny by měly podle něj podléhat kontrolám prodeje i kvality a za porušení zákona dostávat pokuty. Také mu vadí, že v současném návrhu je správním orgánem pro řešení sporů úřad vlády místo ministerstva vnitra a jemu podřízených orgánů.

Ministerstvo zdravotnictví prostřednictvím svého mluvčího Ondřeje Jakoba reagovalo se slovy: „V minulém roce navrhoval ministr zdravotnictví zařazení HHC na seznam návykových látek. Tento návrh bohužel vláda nepodpořila. Pokud situace nebude vyřešena jinak, jsme připraveni opět navrhnout zařazení této látky na seznam návykových látek,“ napsalo nám ministerstvo.

Jakob dodal, že pokud se poslanci shodnou na znění zákona o psychomodulačních látkách, který je ve sněmovně po prvním čtení, úprava by mohla platit „někdy v druhé polovině roku“.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.