Milan Kajínek

1. 2. 2024

Kryptologie je vědním oborem, zabývajícím se rozvojem prostředků pro ochranu informací.

Nadšenci pro skrytá tajemství, milovníci nesnadno rozluštitelných kódů a hádanek, pojďme se společně vydat na cestu sérií článků o šifrovacích klíčích naší historie, v nichž uvedeme ty nejproslulejší šifrovací systémy, podrobně je vysvětlíme a odhalíme jejich postupy a jejich stvořitele.

Transpoziční šifrovací systém

Základním postupem transpozičního šifrovacího systému je přeskupování písmen v textu podle přesně stanovených pravidel. Je to velmi starý systém šifrování. Uvádí se, že jeho první zaznamenaná forma byla popsána řeckým historikem Plutarchem. Jedná se o transpoziční systém zvaný Scytale (pozn. také Skytalé).

Scytale

Systém Scytale se stává ze dvou dřevěných holí stejného poloměru, které slouží jako prostředek k zašifrování a dešifrování textové. (Luringen / CC BY-SA 3.0)

Řecký historik Plutarchos popsal šifrovací systém, který používali v 5. století př.n.l. spartští vojevůdci pro utajení předávaných vojenských zpráv. Oproti steganografii (ukrývání zpráv) je tento kryptografický systém schopen zprávu účinně zašifrovat.

A tak spartští válečníci uspěli nejen v boji proti vpádu Peršanů, ale také na poli šifrovacích systémů. Používali jednoduchý, ale účinný postup šifrování psaného textu – podívejme se jak taková prastará šifra vznikne.

Systém Scytale se stává ze dvou dřevěných holí stejného poloměru, které slouží jako prostředek k zašifrování a dešifrování textové zprávy a pergamenové pásky, na kterou se zpráva zachytí. Na jednu z dřevěných holí se shora dolů navine páska pergamenu tak, aby vytvořila souvislou plochu pergamenu, na tu se potom svisle po délce hole zapíše krátká zpráva.

Poté, co se páska z hole odvine, zůstane jen dlouhý proužek pergamenu s nesrozumitelným zápisem.

(DMGualtieri / CC BY-SA 3.0)

Pro dekódování musí mít příjemce zprávy druhou dřevěnou hůl o stejném poloměru, na nějž si papír znovu navine a zprávu takto dekóduje. Pouze osoba, která vlastnila dřevěnou hůl o stejném průměru, mohla přečíst šifrovanou zprávu. Při pokusu o přečtení zprávy na holi o jiném průměru  získáte pouze nelogickou změť různých znaků.

Je to jednoduchý, nicméně funkční systém, ale uvidíte, že další systémy již nebudou zdaleka tak snadné. Není však pravidlem, že nesnadné je také dobré, někdy je šifrování časově dosti náročná záležitost a není tedy vhodné pro použití v určitých časově omezených situacích. Proto někdo dává přednost jednoduchému elegantnímu šifrovacímu systému, jakým je například Cardanova šifrovací mřížka. K těm méně složitým transpozičním šifrám patří i ta následující.

V dalším článku nás čeká Caesarova šifra…

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.