Geologové objevili v hlubinách země záhadnou vrstvu plnou krystalů. Ke vzniku tohoto jiskřivého jevu je však zapotřebí jedna důležitá podmínka: nevodotěsný (zemský) plášť.

„Země připomíná cibuli se slupkou – velmi velkou a tvrdou cibuli.“ Toto vtipné přirovnání použil náš učitel zeměpisu před mnoha lety, když se v učebních osnovách probírala struktura naší planety.

Tehdy se žáci učili velmi jednoduchou strukturu: Vnější vrstvy tvořily zemskou kůru, svrchní plášť, přechodnou zónu a spodní plášť, po nich následovaly vnitřní vrstvy vnějšího a vnitřního jádra Země. Z vědeckého hlediska však lze tyto velké vrstvy rozdělit ještě jemněji:

Před několika desetiletími objevili geologové v hlubinách naší planety novou vrstvu, která je na planetární poměry „tenká“ jen několik set kilometrů. Od jejího objevu byl původ této tzv. e-prime vrstvy záhadou – až doposud.

Země není „zcela těsná“

Mezinárodní tým vědců pod vedením Dana Shima z Arizonské státní univerzity (USA) nyní zjistil, že voda ze zemského povrchu proniká hluboko do nitra planety. Tím se mění složení kovového tekutého vnějšího jádra a vytváří se tenká vrstva e-prime.

Podle geologů se povrchová voda dostává do nitra Země po miliardy let prostřednictvím tektonických desek, které se noří hluboko do Země. Když voda dosáhne hranice mezi jádrem a pláštěm v hloubce přibližně 2 900 km, vyvolá hlubokou chemickou interakci, která změní strukturu jádra.

Shim a jeho jihokorejští kolegové dospěli k tomuto závěru pomocí vysokotlakého experimentu. Geologům se poprvé podařilo prokázat, že při spojení vody a jaderných materiálů vzniká vrstva bohatá na vodík a s nízkým obsahem křemíku. Ta nakonec leží jako film na nejsvrchnější vnější oblasti jádra. Při této reakci vznikají také krystaly oxidu křemičitého, které nakonec stoupají vzhůru do zemského pláště.

„Dlouhá léta se věřilo, že výměna materiálu mezi zemským jádrem a pláštěm je nízká. Naše nedávné experimenty však ukazují něco jiného,“ říká Shim. „Tento objev a naše dřívější pozorování, že diamanty vznikají reakcí vody s uhlíkem v železné kapalině za extrémního tlaku, naznačují mnohem dynamičtější interakci mezi jádrem a pláštěm. To zase naznačuje významnou výměnu materiálu.“

Podle vědců to také souvisí s rozsáhlejším globálním koloběhem vody, než se dosud předpokládalo.

Studie byla zveřejněna 13. listopadu 2023 v časopise Nature Geoscience.

Článek původně vyšel na stránkách německé redakce Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka
Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka

Na Státní ústav pro kontrolu léčiv, který povolil k užívání látku METACRILL jako estetického implantátu, se chystá žaloba. Pacienti hlásí poškození zdraví. Ministerstvo skartuje související dokumenty...

Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO
Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO

Europoslanec Knotek obvinil ministra zemědělství, že tahá české farmáře za nos, a vládní koalici z toho, že instruovala své poslance v Evropském parlamentu, aby nepodpořili zavedení cel na ukrajinské zboží.

Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň
Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň

Termín voleb do Evropského parlamentu, které se v Česku budou konat 7. a 8. června, byl v úterý vyhlášen ve Sbírce zákonů. Oficiálně tím začala volební kampaň s povinnostmi pro kandidující strany a uskupení.

Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura
Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura

Kandidátka Spolu do červnových evropských voleb není opět kompletní. Kvůli dohodě mezi ODS, lidovci a TOP 09, že nebudou na zadních místech výrazné osobnosti, odstoupil od kandidatury poslanec KDU-ČSL Hayato Okamura.

V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu
V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu

Z vlaku na pařížském nádraží Gare du Nord bylo ukradeno zavazadlo s počítačem a dvěma USB disky s bezpečnostními plány policie pro letní olympijské hry, které se letos budou konat ve francouzské metropoli.