ČTK

12. 2. 2024

Šéf Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) Philippe Lazzarini dnes uvedl, že nemá v úmyslu rezignovat na svou funkci. Reagoval tak na obvinění, která se v poslední době objevila v souvislosti s touto agenturou OSN. UNRWA čelí obvinění ze strany Izraele, že se zaměstnanci úřadu podíleli na říjnových teroristických útocích Hamásu na Izrael. O víkendu pak izraelská armáda oznámila, že pod hlavním sídlem UNRWA objevila podzemní datové centrum, které hnutí Hamás používalo pro zpravodajské a komunikační účely.

Lazzarini i šéf unijní diplomacie Josep Borrell vyjádřili obavy z dnešních izraelských útoků na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Do této hustě zalidněné oblasti utekl od října před boji přes milion civilistů.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu minulý týden nařídil armádě připravit plán evakuace civilistů z Rafáhu, aby tam armáda mohla zničit podle něj “zbytek jednotek” Hamásu. Kam by se měl milion lidí evakuovat, ovšem není jasné. Egypt přitom v posledních týdnech posílil ochranu svých hranic, aby zabránil masovému přílivu běženců na své území.

“Nevím, kde by byli v Gaze v bezpečí. Lidé jsou tam vláčeni sem a tam, kam by měli jít? Nevím,” uvedl na dotaz ohledně evakuací Lazzarini. “Chtějí je evakuovat? Kam? Na Měsíc?” doplnil ho Borrell. V Rafáhu je podle šéfa UNRWA kvůli bombardování stále obtížnější pracovat. Lazzarini uvedl, že několik kamionů s pomocí bylo dokonce vyrabováno, protože pracovníci úřadu už se nemohou spoléhat na ochranu lokální policie, kterou měli dříve.

Podle šéfa unijní diplomacie množství zemí neustále říká, že je potřeba zabránit dalším obětem v Pásmu Gazy a že už umírá příliš mnoho lidí. “Kolik lidí je ale už příliš?” ptal se Borrell a poznamenal, že mezinárodní společenství by se možná mělo zamyslet nad tím, kolik zbraní Izraeli posílá.

Lazzarini se dnes v Bruselu účastnil neformálního zasedání unijních ministrů zodpovědných za rozvojovou problematiku. S šéfy diplomacií hovořil i o obviněních, která proti organizaci vznesl Izrael. Židovský stát obvinil 12 z celkových 13.000 zaměstnanců úřadu v Pásmu Gazy, že se loni 7. října účastnili vpádu pod vedením Hamásu do jižního Izraele, kde radikálové povraždili na 1200 lidí a asi 250 unesli jako rukojmí. Svá obvinění Izrael zveřejnil týž den, kdy Mezinárodní soudní dvůr v Haagu rozhodoval o předběžných opatřeních v případu možné genocidy vůči palestinskému obyvatelstvu, který proti Izraeli k soudu vznesla Jihoafrická republika. Izrael volá už roky po rozpuštění UNRWA.

Podle Lazzariniho se veškerá vznesená obvinění vyšetřují, OSN v této souvislosti žádá Izrael o důkazy, které má pro svá tvrzení. Ty zatím židovský stát neposkytl, dodal šéf UNRWA. První předběžné výsledky vyšetřování by měly být známy do měsíce. Vyšetřování vede úřad vnitřního dohledu OSN.

Několik členských států EU už právě kvůli obviněním ze strany Izraele financování agentury OSN pozastavilo. Třetí největší dárce UNRWA, kterým je Evropská unie, by měl agentuře na konci února či začátku března zaplatit 82 milionů eur (dvě miliardy Kč). Agentura přitom tyto peníze nutně potřebuje, jinak bude muset v příštích měsících omezit svou činnost. Česká republika UNRWA finančně nepodporuje už od roku 2020. Do té doby činil podle ministerstva zahraničí roční příspěvek tři miliony korun.

“Jestliže se obvinění potvrdí, měla by z toho být vyvozena individuální zodpovědnost, nemělo by jít o kolektivní trest,” uvedl Borrell. Dodal, že podpora ze strany agentury OSN je životně důležitá pro miliony lidí, nejen v Pásmu Gazy, ale i v dalších zemích v bezprostředním okolí.

Na dotaz ohledně poskytnutí pomoci ze strany Evropské unie, šéf unijní diplomacie uvedl, že Evropská komise “nikdy neřekla, že vyšetřování musí být dokončeno”. “Řekla, že musí být zahájeno vyšetřování. Nejsme hloupí, víme, že to nemohou dokončit za 20 dní,” dodal Borrell a naznačil tak, že by mohla EU peníze pro úřad OSN uvolnit i bez ohledu na výsledek právě probíhajících vyšetřování.

Související témata

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.