ČTK

14. 2. 2024

Německá metropole se ve čtvrtek po roce opět stane hlavním městem světové kinematografie, po příštích jedenáct dní až do 25. února bude hostit vyhlášený mezinárodní filmový festival Berlinale. O sošku Zlatého medvěda, která je hlavní cenou filmové přehlídky, se letos uchází dvacet snímků. Český film v hlavní soutěžní kategorii zastoupen stejně jako loni není, přesto ale diváci o českou filmovou produkci v Berlíně nepřijdou.

„Letošní výběr, na který jsme velmi hrdí, přináší v rovnováze zvučná filmařská jména a nové hlasy nezávislého kina,“ řekl umělecký šéf festivalu Carlo Chatrian o filmech nominovaných do hlavní soutěže.

O Zlatého medvěda se uchází mimo jiné italské sci-fi Another End režiséra Piera Messiny, koprodukční snímek Francie, Itálie, Německa, Belgie a Portugalska s názvem L’Empire režiséra Bruna Dumonta nebo německo-rakouské drama Des Teufels Bad režisérů Veroniky Franzové a Severina Fialy. O hlavní cenu usiluje také irsko-americko-belgický film Small Things Like These režiséra Tima Mielantse v hlavní roli s Cillianem Murphym, hvězdou loňského Oppenheimera.

O tom, jaký film v Berlíně Zlatého medvěda získá, rozhodne mezinárodní komise, kterou letos vede keňsko-mexická oscarová herečka a režisérka Lupita Nyong’oová. Jasno bude v sobotu 24. února. Loni se vítězem stal francouzsko-japonský dokument Na lodi Adamant. Tématem filmu bylo plovoucí zdravotnické zařízení Adamant, které na Seině v srdci Paříže poskytuje ambulantní péči lidem s duševními poruchami.

Český snímek není zastoupen ani v doprovodné soutěžní sekci Encounters. Loni festival do této sekce zařadil celovečerní dokument Východní fronta z tvorby Vitalije Manského a Jevhena Titarenka z koprodukce Litvy, Ukrajiny, České republiky a Spojených států.

Zájemci o českou filmovou tvorbu přesto mají letos na Berlinale opět výběr z několika snímků. V sekci Panorama se s dokumentem Ještě nejsem, kým chci být o fotografce Libuši Jarcovjákové představí režisérka Klára Tasovská. V této sekci se Tasovská bude ucházet o cenu publika. Tasovská patří mezi největší české dokumentární talenty, podílela se na vzniku dokumentárního filmu Gottland a režírovala dokumenty Pevnost, Nic jako dřív či Půlnoc.

Snímek je založen na fotografické tvorbě Jarcovjákové, která v 70. a 80. letech hledala a dokumentovala ostrůvky svobody mezi návštěvníky pololegálních gay klubů, romské, vietnamské a kubánské přistěhovalecké komunity v tehdejším socialistickém Československu. Působila také v Japonsku či Berlíně a v roce 2019 patřila k objevům na mezinárodním festivalu fotografie v jihofrancouzském městě Arles.

Do sekce Forum zařadilo Berlinale snímek Redakce ukrajinského režiséra Romana Bondarčuka, který vznikl v koprodukci Ukrajiny, Česka, Slovenska a Německa. Film, který stejně jako dokument Tasovské podpořil Státní fond kinematografie, sleduje korupci a postsovětskou realitu. Redakci Bondarčuk natočil ještě před ruskou invazí z února 2022, dokončil ji ale až za války.

Ve stejné sekci mohou návštěvníci festivalu zhlédnout i německo-český dokumentární film Diese Tage in Terezin (Tyto dny v Terezíně) z roku 1997 od německé režisérky Sibylle Schönemannové.

Odkaz na Česko najdou diváci také ve snímku Kosmonaut z Čech z dílny amerického Netflixu. Snímek, uvedený v sekci Special, vychází ze stejnojmenné knihy Jaroslava Kalfaře, která vyšla nejprve anglicky jako Spaceman of Bohemia. Role kosmonauta Jakuba Procházky, kterého manželka Lenka požádá během jeho pobytu ve vesmíru o rozvod, se ujal americký herec Adam Sandler.

Nový film slovenské režisérky Miry Fornayové Otoč králíka! bude reprezentovat Českou republiku a Slovensko v rámci programu koprodukčního trhu Berlinale Co-Production Market, který je součástí Evropského filmového trhu (EFM). Drama z blízké budoucnosti, kdy jsou plnoprávnými občany uznáni pouze lidé, kteří mají děti, a kdy jsou zakázané antikoncepční prostředky a potraty, rovněž podpořil Státní fond kinematografie.

Do programu Berlinale Talents, což je platforma pro podporu rozvoje talentovaných filmařů z celého světa, letos pořadatelé vybrali scénografku Stellu Šonkovou, producentku Kamilu Dohnalovou a režiséra a střihače Jiřího Žáka.

Filmový festival v Berlíně, který byl založen v roce 1951 a s festivaly v Cannes a Benátkách patří k předním filmovým přehlídkám v Evropě, letos uvede přes dvě stovky filmů. I přes vyšší náklady a s tím související nezbytné úspory zůstala cena lístků na loňských 15 eurech (380 Kč). Vstupenky na promítání v hlavním sále Berlinale Palast pak přijdou na 18 eur (454 Kč).

Pro uměleckého šéfa festivalu Chatriana a výkonnou ředitelku Berlinale Mariëttu Rissenbeekovou je letošní 74. ročník poslední. Vyhlášenou filmovou přehlídku, kterou stávající duo provedlo složitou dobou pandemie nemoci covid-19, bude od dubna řídit Američanka Tricia Tuttleová. Ta má zkušenosti mimo jiné z Londýnského filmového festivalu BFI.

Související témata

Přečtěte si také

Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky
Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky

Hlavní důvod, proč u nás Volkswagen nepostaví gigatovárnu na baterie, je násobně dražší elektřina ve srovnání se Severní Amerikou. Na úterní senátní konferenci „Green Deal s rozumem“ to uvedl ředitel vnějších vztahů Škoda Auto...

Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti
Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti

Na mezinárodním zdravotním portálu vyšla českým expertům studie, v níž docházejí k závěru, že účinnost vakcíny proti covidu-19 je v observačních studiích „nadhodnocena“ v důsledku tzv. efektu zdravého očkovaného.

Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou
Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou

Jde o miliardový obchod s vakcínami, který byl uzavřen prostřednictvím textové zprávy se šéfem společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Mluvčí von der Leyenové jsou zdrženliví.

Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál
Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál

Konference Národní konzervatismus, která probíhá 16. a 17. dubna v Bruselu, přežila tři pokusy o zrušení. Na poslední místo přijela policie, aby akci uzavřela. Organizátorů se zastal belgický i britský premiér...

Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury
Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury

Česko patří za posledních několik let mezi země s nízkou nezaměstnaností. Najít vhodného kandidáta pro obsazení manažerské pozice trvá podle personálních agentur někdy i měsíce. Překážkou je nízká kvalifikace i neochota nést zodpovědnost za chod firmy.