ČTK

14. 2. 2024

Zákaz psychoaktivních látek HHCHHC-O a THCP bude platit od 1. března 2024. Po dnešním jednání vlády, která je zařadila na seznam návykových látek, to řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Rozhodnutí musí ještě notifikovat Evropská komise, což bude trvat deset až 20 dní. Zákaz skončí 1. ledna 2025, kdy by už měla platit připravovaná novela zákona o návykových látkách, která látky označuje jako psychoaktivní a reguluje jejich prodej. Vláda se ke kroku rozhodla proto, že v posledních týdnech nemocnice hlásily častější intoxikace dětí a mladistvých.

„Tím pádem se ta látka stane stejně zakázanou jako jakákoliv jiná látka na tomto seznamu a její držení a prodej bude podléhat stejným sankcím,“ vysvětlil Válek. Držení bude přestupek s pokutou až 15.000 korun, při větším množství hrozí i vězení. Podle prodejců se poptávka před chystaným zákazem zvýšila. Vojtěch Ulman z Asociace za bezpečné prodejní automaty (ABPA) ČTK řekl, že prodejci mají skladem miliony produktů, a zavádějí proto velké slevy.

Loni se vláda na zákazu neshodla, podpořila novelu zákona, která má psychoaktivní látky regulovat. Novela například zakazuje prodej dětem nebo přes e-shopy, podle Válka díky ní budou psychoaktivní látky posuzované stejně jako tabák nebo alkohol. „To, že není celoevropské řešení nepovažuji za správné,“ dodal.

Ve vládě nebyla na způsobu regulace těchto látek shoda. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) s podporou národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila (ODS) navrhovali opatření Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). „Proto jsme na vládě za Piráty předložili rychlé a efektivní řešení, jak je během pár dnů dostat z prodeje a mimo dosah dětí,“ uvedl na sociální síti X. Dodal, že ostatní vládní strany se rozhodly pro zákaz. Ten podle něj ve Francii vedl k tomu, že vznikly těmto látkám podobné nové syntetické deriváty, na které se zákaz nevztahuje.

Látka HHC se vyrábí synteticky z kanabidiolu (CBD) nebo tetrahydrokanabinolu (THC). V malých koncentracích může tyto látky obsahovat i konopí včetně technického, a tinktura nebo extrakt z něj, proto jim ministerstvo zdravotnictví stanovilo z nařízení výjimku, pokud mají obsah nižší než 0,3 procenta.

Podle Válka je třeba rozlišovat mezi nově zakázanými polosyntetickými látkami a dalšími, jako je THC a CBD. „My naopak jako ministerstvo zdravotnictví chystáme u těchto přírodních produktů vyhlášku, která rozšíří spektrum indikací a uvolní pravidla,“ doplnil. U polosyntetických látek, jež jsou obsaženy v cukrovinkách, které ale nejsou označené jako potraviny, nelze přesně sledovat dávkování nebo čistotu produktu.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky
Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky

Hlavní důvod, proč u nás Volkswagen nepostaví gigatovárnu na baterie, je násobně dražší elektřina ve srovnání se Severní Amerikou. Na úterní senátní konferenci „Green Deal s rozumem“ to uvedl ředitel vnějších vztahů Škoda Auto...

Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti
Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti

Na mezinárodním zdravotním portálu vyšla českým expertům studie, v níž docházejí k závěru, že účinnost vakcíny proti covidu-19 je v observačních studiích „nadhodnocena“ v důsledku tzv. efektu zdravého očkovaného.

Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou
Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou

Jde o miliardový obchod s vakcínami, který byl uzavřen prostřednictvím textové zprávy se šéfem společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Mluvčí von der Leyenové jsou zdrženliví.

Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál
Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál

Konference Národní konzervatismus, která probíhá 16. a 17. dubna v Bruselu, přežila tři pokusy o zrušení. Na poslední místo přijela policie, aby akci uzavřela. Organizátorů se zastal belgický i britský premiér...

Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury
Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury

Česko patří za posledních několik let mezi země s nízkou nezaměstnaností. Najít vhodného kandidáta pro obsazení manažerské pozice trvá podle personálních agentur někdy i měsíce. Překážkou je nízká kvalifikace i neochota nést zodpovědnost za chod firmy.