Owen Evans

15. 2. 2024

Britský kněz a neurolog, který zastával názor, že by měl nevědomý pacient po infarktu dostat šanci a neměl by se odpojovat od přístrojů, byl po třech letech vyšetřování zproštěn obvinění, že nechal svou vírou ovlivnit profesionální úsudek.

General Medical Council, britská obdoba České lékařské komory, uznala, že 74letý Patrick Pullicino, který pracuje jako neurolog a zároveň je katolickým knězem, v lékařském posudku z roku 2021 nepochybil.

Lékař čelil vyšetřování poté, co se na něj zaměřila „aktivistka za asistovanou sebevraždu“, tvrdí Křesťanské právní centrum, které dr. Pullicina zastupovalo. Stěžovatelka Celia Kitzingerová tato obvinění pro The Epoch Times důrazně odmítla s tím, že ona za asistované umírání nikdy nelobbovala.

Co se stalo

Případ se týkal muže polského původu ve středním věku, který byl u soudu prezentován pouze svými iniciály R. S. Poté, co muž utrpěl poškození mozku po infarktu, ocitl se ve vegetativním stavu a byla mu poskytována umělá výživa a tekutiny.

Podle tvrzení lékařského týmu z nemocnice v Plymouthu, který jej ošetřoval, byl muž „ve stavu minimálního vědomí“. Klinický tým vyjádřil názor, že nemá žádné vyhlídky na uzdravení. Manželka věřila, že by její choť léčbu odmítnul, zatímco biologická rodina v Polsku (matka a dvě sestry) prosazovala jeho udržování při životě.

Požádali proto dr. Pullicina, aby vyslovil svůj odborný posudek. Ten rodině v dopise napsal, že se pacient zotavuje rychleji, než se očekávalo. Doporučil nechat jej žít a provést další testy a pozorování, aby se určila spolehlivá prognóza.

Ochranný soud zamítl oficiální žádosti polské vlády adresované Velké Británii o povolení repatriace muže do Polska a rozhodl, že prodloužení jeho života není v jeho „nejlepším zájmu“. U soudu dr. Pullicino argumentoval výzkumem, který poukazuje na to, že pacienti s hypoxickým poraněním mozku mají 50procentní šanci, že se uzdraví do té míry, že dokáží ve svém domově nezávisle fungovat.

Lékaři pracující pro nemocnici však u soudu namítali, že stav muže se nezměnil. Soudce Cohen silně kritizoval opačný názor Dr. Pullicina a prohlásil, že má „vážné pochybnosti“ o jeho důkazech a „je znepokojen mírou jeho objektivity“.

Polská vláda dokonce udělila umírajícímu diplomatický status, aby jej dostala do vlasti, ale muž nakonec zemřel na dehydrataci poté, co mu byla v lednu 2021 odpojena veškerá výživa a tekutiny.

Vyšetřování

Kitzingerová následně podala písemnou stížnost na dr. Pullicina u General Medical Council. V ní obvinila Dr. Pullicina ze zaujatosti, protože je katolík. V květnu 2021 komora informovala dr. Pullicina, že zahájila vyšetřování jeho způsobilosti k praxi na základě stížnosti paní Kitzingerové.

Nyní po třech letech byl případ uzavřen prohlášením komory: „Doktor Pullicino je zkušený neurolog s registrací lékaře-specialisty a atestací k výkonu praxe a nemáme žádné důkazy, které by naznačovaly, že by neoplýval kompetencí posoudit úroveň vědomí pacienta.“

V prohlášení dále stojí: „Nemáme důkazy na podporu tvrzení, že [jeho lékařský posudek] byl nepřesný. Nebyly předloženy žádné důkazy na podporu tvrzení, že náboženská víra nebo osobní přesvědčení Dr. Pullicina ovlivnily jeho názor na pacienta R. S.“

Křesťanské právní centrum uvedlo, že případ poukazuje na „rostoucí tlak na lékařské profesionály, aby nezpochybňovali své kolegy, kteří přijali kontroverzní rozhodnutí ukončit život pacienta“.

Andrea Williamsová, výkonná ředitelka centra, uvedla, že je „potěšena, že byl dr. Pullicino očištěn, ovšem je hluboce znepokojivé, že se tento případ dostal tak daleko.“

„Neměla by nám uniknout ta ironie, že jde o vyšetřovaného lékaře, který se ve skutečnosti snažil zachránit život. Ve světě, kde se pravda stává podivnější než fikce, nyní vidíme, že lékaři, kteří pracují na záchraně životů, se stávají těmi, koho General Medical Council (GMC) vyšetřuje,“ napsala dále Williamsová a dodala: „Byli jsme svědky vyšetřování významného profesora neurověd s neposkvrněným záznamem, jak byl vláčen bahnem, protože profesorka genderu a sexuality se rozčilovala nad tím, že jeho lékařský názor zastává právo na život.“

Kitzingerová napsala Epoch Times, že „plně respektuje náboženskou svobodu a právo dr. Pullicina vyjádřit svou víru“, nicméně to, že její „stížnost na GMC byla uzavřena bez jakékoli akce, odhaluje velmi významný rozpor mezi očekáváními soudů a očekáváními GMC, pokud jde o chování lékařů a použití znaleckých důkazů u Ochranného soudu“.

Sám dr. Pullicino v reakci na zastavení vyšetřování zareagoval se slovy: „Ulevilo se mi a jsem potěšen, že GMC proti mně odmítlo podniknout jakékoli další kroky,“ řekl lékař a dodal, že se stal „terčem militantní bojovnice za ,právo zemřít‘ s agendou napadnout, diskreditovat a karikovat můj lékařský posudek“.

„Od začátku to byl jasný diskriminační útok na lékařský posudek, který jsem vydal, protože jsem katolický kněz a věřím, že zdravotníci by měli udělat vše pro záchranu života jiného člověka,“ prohlásil dr. Pullicino a vyjádřil zklamání nad tím, že to „trvalo tak dlouho, než jsem byl ospravedlněn a očištěn“.

Epoch Times oslovil i General Medical Council, ale ten se odmítl k celé kauze vyjádřil.

Článek byl původně publikován britskou redakcí Epoch Times. Text byl českou redakcí editován a zkrácen.

Související témata

Přečtěte si také

Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven
Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven

Nová evropská legislativa si v rámci boje s emisemi hodlá tentokrát posvítit na nákladní vozy a autobusy. Evropský parlament schválil ve středu předběžný návrh zákona, který drasticky sníží počet nových těžkých vozidel jezdících na naftu.

Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix
Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix

Jedinou novou tváří v nejužším vedení strany tak je místopředsedkyně poslaneckého klubu Eva Decroix.

Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD
Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová si neumí přestavit, že by hnutí po příštích sněmovních volbách vytvořilo vládu s SPD.

Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi
Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi

S ohlédnutím se na preference voličů v prezidentských volbách 2020 současné průzkumy ukazují, že Joeu Bidenovi klesají u černošského etnika preference a Trumpovi naopak rostou.

Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu
Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu

Izraelský válečný kabinet dnes několik hodin jednal o reakci na noční íránský dronový a raketový útok na Izrael, na postupu se však zatím neshodl.