Senát PČR

26. 2. 2024

Tisková zpráva Senátu PČR

Pod záštitou místopředsedy Senátu Tomáše Czernina se dnes v Hlavním sále Senátu PČR uskutečnila konference pro studenty s názvem „Zločiny komunismu“. Hlavními tématy byly osudy Jana Palacha, Jana Zajíce a jejich následovníků. Studenti a zástupci paměťových organizací diskutovali také o hrůzných událostech po únoru 1948. Konferenci spoluorganizoval spolek Mladí demokraté a Muzeum paměti XX. století.

„Ten, kdo si historii nepřipomíná, ten je nucen ji opakovat. Polovinu svého života jsem prožil  komunistické šedi. Dnešním mladým bych nic takového nepřál. Nesmíme si lhát do kapsy, v současnosti naší společnosti hrozí další hrozby, ne nutně nepodobné komunistické ideologii. Proto je zásadní, aby mladí lidé dobře věděli, co totalita naší zemi přinesla. Tím spíš, že výuka moderních dějin nemá zdaleka na všech školách tolik prostoru, kolik by si zasloužila,“ řekl místopředseda Senátu Tomáš Czernin.  

„V letošním roce si připomínáme 55. výročí sebeupálení Jana Palacha, Jana Zajíce a dalších živých pochodní. V roce 1969 protestovali tímto radikálním způsobem proti politické situaci v Československu, kde vedení KSČ postupně pod sovětským tlakem obnovovalo autoritativní způsob vládnutí. Na tradičním setkání v Senátu kolegové připomněli také další významná témata, která umožní studentům lépe pochopit podstatu fungování komunistického režimu a připomenou historické osobnosti, které se postavily proti zvůli a nespravedlnosti,“ popsal program konference ředitel Muzea paměti XX. století Petr Blažek. 

Přednášející se věnovali nejen osudům Jana Palacha, Jana Zajíce a jejich následovníků, ale připomněli také hrůzy po únoru 1948 i nelichotivý odkaz Vladimira Iljiče Lenina. Garanty těchto přednášek byli přední historici, kteří věnují moderní historii – ředitel Muzea paměti XX. století Petr Blažek, historik z Muzea paměti XX. století David Svoboda, historik Jan Kalous z ÚSTR a zástupce Historického ústavu Akademie věd ČR Jaroslav Šebek.

Součástí konference bylo rovněž promítání filmu The Soviet Story režiséra Edvina Snore z Lotyšska.

Konference „Zločiny komunismu“ patří v Senátu mezi pravidelné akce a navštěvuje ji každoročně více než 150 mladých lidí.

Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a nemusí nutně odrážet názory The Epoch Times.

Související témata

Přečtěte si také

Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky
Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky

Hlavní důvod, proč u nás Volkswagen nepostaví gigatovárnu na baterie, je násobně dražší elektřina ve srovnání se Severní Amerikou. Na úterní senátní konferenci „Green Deal s rozumem“ to uvedl ředitel vnějších vztahů Škoda Auto...

Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti
Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti

Na mezinárodním zdravotním portálu vyšla českým expertům studie, v níž docházejí k závěru, že účinnost vakcíny proti covidu-19 je v observačních studiích „nadhodnocena“ v důsledku tzv. efektu zdravého očkovaného.

Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou
Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou

Jde o miliardový obchod s vakcínami, který byl uzavřen prostřednictvím textové zprávy se šéfem společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Mluvčí von der Leyenové jsou zdrženliví.

Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál
Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál

Konference Národní konzervatismus, která probíhá 16. a 17. dubna v Bruselu, přežila tři pokusy o zrušení. Na poslední místo přijela policie, aby akci uzavřela. Organizátorů se zastal belgický i britský premiér...

Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury
Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury

Česko patří za posledních několik let mezi země s nízkou nezaměstnaností. Najít vhodného kandidáta pro obsazení manažerské pozice trvá podle personálních agentur někdy i měsíce. Překážkou je nízká kvalifikace i neochota nést zodpovědnost za chod firmy.