ČTK Redakce Epoch Times

a 26. 2. 2024

Evropská komise (EK) potvrdila rozhodnutí české vlády o zařazení psychoaktivích látek HHC, HHC-O a THCP na seznam zakázaných návykových látek. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Zákaz jejich prodeje i držení bude podle rozhodnutí vlády platit ode dne následujícího po zveřejnění nařízení vlády ve sbírce zákonů, zřejmě od začátku příštího týdne. Poprvé vláda jednala o zákazu látek, po jejichž požití v cukrovinkách skončilo v posledních měsících v nemocnici několik desítek dětí a mladistvých, loni v červenci.

„Nařízení, kterým tyto látky na seznam zařazujeme, jsem obratem podepsal a poslal jsem ho k podpisu premiéra,“ uvedl na sociální síti X ministr Vlastimil Válek (TOP 09). Začít platit by podle něj měl zákaz po publikování ve sbírce na začátku příštího týdne. Takzvaná notifikace rozhodnutí EK je nutná kvůli zásahu do volného pohybu zboží po evropském trhu.

Zákaz skončí 1. ledna 2025, kdy by už měla platit připravovaná novela zákona o návykových látkách, která látky označuje jako psychoaktivní a reguluje jejich prodej. Nyní ji projednává Poslanecká sněmovna, zatím ale není shoda na jejím konečném znění, aby mohla být schválena.

Vláda se k rychlejší regulaci těchto látek rozhodla proto, že v posledních týdnech nemocnice hlásily častější intoxikace dětí a mladistvých. Celkem jich toxikologické středisko eviduje asi 170. Na způsobu regulace ale nebyla v koalici shoda, Piráti a národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (ODS) prosazovali zákaz prostřednictví opatření Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI).

Kvůli zařazení na seznam zakázaných látek bude držení látky bude nově přestupkem s pokutou až 15.000 korun, při větším množství hrozí i vězení. „Výrobci, distributoři, prodejci, případně jiné subjekty, které s uvedenými látkami či výrobky zacházejí, musí zajistit, aby po nabytí účinnosti nevykonávali činnost s předmětnými látkami nebo výrobky, které by tyto látky obsahovaly,“ uvedlo MZd v tiskové zprávě. Doporučilo výrobky zlikvidovat před začátkem platnosti nařízení jako nebezpečný odpad. Výjimku mají látky HHC a THCP v technickém konopí do 0,3 procenta.

Související témata

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.