ČTK

27. 2. 2024

Veškerá politická reklama na internetu i jinde bude muset být jasně označená a lidé se snadno dozvědí, kdo ji objednal. Počítá s tím nová evropská norma, kterou dnes schválili poslanci Evropského parlamentu. Zavádí také centrální databázi politické inzerce, v níž bude možné najít podrobnosti o všech reklamách spojených s politiky a stranami. Pravidla vstoupí v platnost 18 měsíců poté, co je formálně potvrdí členské státy; červnových voleb do Evropského parlamentu se tedy nedotknou.

Evropská komise přišla s návrhem pravidel předloni s cílem zabránit ovlivňování voličů prostřednictvím skryté politické reklamy na internetu. Velké sociální sítě jako Facebook v uplynulých letech přijímaly v této věci vlastní pravidla, podle Bruselu však stále existuje prostor pro manipulace a šíření dezinformací.

„Digitální technologie činí občany zranitelnějšími vůči dezinformacím a zahraničnímu vměšování. Nyní je více než kdy jindy zásadní chránit naše demokratické a volební procesy,“ řekl ke schválení návrhu jeho zpravodaj Sandro Gozi z liberální frakce v europarlamentu.

Europoslanci potvrdili kompromis dojednaný se členskými státy, díky němuž mají být veřejně dostupné informace o tom, kdo politickou inzerci platí, kolik stojí, s jakými volbami nebo referendem je spojena a na koho je cílena. Všechny tyto údaje budou dohledatelné v on-line databázi.

Zakázáno bude také přímé zacílení reklamy na základě citlivých osobních údajů, jako je etnický původ, náboženské vyznání nebo sexuální orientace. Aby se omezily zahraniční zásahy do voleb v evropských zemích, bude v období tří měsíců před volbami nebo referendem zakázáno sponzorovat reklamy ze států mimo EU.

Evropský parlament zdůraznil, že se pravidla týkají pouze placených reklam a v zájmu zachování svobody projevu nijak nezasahují do jejich obsahu.

Přečtěte si také

Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky
Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky

Během veřejného slyšení v Poslanecké sněmovně ukázal muž z Číny transparent s nápisem „Falun Gong je dobrý“, s nímž šla jeho matka protestovat na Náměstí nebeského klidu v Pekingu proti násilným represím komunistické strany.

Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran
Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran

Sněmovní volby by v březnu vyhrálo hnutí ANO s 32 procenty hlasů, druhá ODS by měla 14 procent a třetí Piráty by volilo 10,5 procenta lidí.

Indoktrinace postupuje
Indoktrinace postupuje

Pokud máte alespoň mírný sklon ke konzervativismu, nejspíš jste se už v posledních letech setkali s tím, že vás někdo označil za extrémistu. Anebo vám někdo řekl, že se radikalizujete.

Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací
Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací

Evropský parlament dnes definitivně schválil nařízení, které Evropské unii umožňuje zakázat prodej, dovoz a vývoz zboží vyrobeného za použití nucené práce.

Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael
Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael

Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).